אביטל

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב יצחק ידגר, שליח הרבי לאביטל
הרב שניאור זלמן גורי
אביטל הוא מושב ישראלי בעמק יזרעאל, הממוקם בקרבת הר הגלבוע, במרחק של כ-10 ק"מ מדרום לעפולה. מקור השם אביטל הוא מספר שמואל א', לציון ברכת הטל שתבוא במקום קללת דוד (שמואל ב' א' 21). "הרי בגלבע אל-טל ואל-מטר עליכם ושדי תרומות כי שם נגעל מגן גבורים מגן שאול בלי משיח בשמן". המושב נקרא בעבר "תענך א'". נכון לשנת תש"ע מונה היישוב 450 תושבים.

בשנת תשל"ד, לאחר עיכובים רבים, התמנה הרב זכריה גורי לרב ושוחט של המושב ובחורף שנת תשמ"ח הוכר כרב רשמי מטעם הרבנות הראשית לישראל במעמד נכבד. הרב גורי היה מחובב על בני המושב ובעיקר בזכות מידותיו התרומיות. הוא ניסה להקים ביישוב מקוה אך לא הספיק, עקב פטירתו בשנת תשס"ז ומשפחתו השלימה את המלאכה. כיום משמש כרב חבל תענך בנו הרב שניאור זלמן גורי.

כמשפיע הקהילה, מכהן הרב אברהם יצחק ששונקין.

בית חב"ד[עריכה]

את בית חב"ד ביישוב מנהל הרב יצחק ידגר שהגיע ליישוב בשנת תשי"א, על פי הוראה מפורשת מהרבי. ביישוב פועל בית כנסת חב"ד. בשנת תשט"ז הוקם בית הספר מטעם רשת אוהלי יוסף יצחק, מהחלוצים שהוקמו בארץ ישראל, מנוהל על ידי השליח הרב ידגר. בחודש מנחם-אב תשס"ה אמר מר דני עטר, ראש מעוצה אזורית גלבוע על בית הספר, כי "זהו בית הספר מס' 1 בחינוך יהודי במועצה האיזורית גלבוע. בית הספר הזה הוא המזוזה של המועצה. אעדיף את סגירת המועצה על סגירת בית הספר".

ביישוב מתקיימת תהלוכת ל"ג בעומר מסורתית עם טרקטורים. בחול המועד של חג הסוכות שנת תשס"ה, לאחר הפסקה של מספר שנים, חזר להתקיים שמחת בית השואבה ביישוב. בחודש טבת שנת תשס"ח יצאו קבוצת מקורבים של בית חב"ד לסיור בחברון. באדר תשס"ח התקיים כינוס תורה במלאת שנה לפטירת הרב זכריה גורי בהשתתפות תלמידי בית הספר.

מוסדות חב"ד[עריכה]

  • בית כנסת חב"ד "תהילת ה'"
  • מקוה טהרה
  • בי"ס יסודי 'יד אליהו', על שם הרב אליהו ברזני, רב העדה הכורדית.

קישורים חיצונים[עריכה]