מרוקו

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מברשת לפסח.png ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: הערך מבלבל בין עבר להווה וכו'.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
הרב שלמה מטוסוב והרב לייבל רסקין מגישים את תמונת הרבי וספר התניא לראש ממשלת מרוקו
התוועדות חסידית במרוקו - תשכ"ז

מרוקו הינה מדינה בצפון אפריקה, בעבר התקיימו במרוקו קהילות יהודיות מפוארות, וכיום נותרו בה אלפים בודדים של יהודים[1].

הוראת אדמו"ר הריי"צ[עריכה]

זמן קצר לפני הסתלקותו של הרבי הריי"צ אמרתבנית:ספר הצאצאים עמ' 195:

י.png מקום יש להתגדר בו. לכו אל יהודי מרוקו שצריכים למלמדים ומורים והרביצו תורה ביניהם. אין חילוק בין בני ישראל אם אשכנזים או ספרדים המה. כולנו בני אברהם יצחק ויעקב אנחנו, ולנו א-ל אחד בשמים ותורה אחת בארץ. י.png

על יסוד דברים אלה החלה עבודת החינוך והרבצת התורה במדינות אפריקה הצפונית. זמן קצר לאחר הסתלקותו של הרבי הריי"צ, ביום כ' שבט תש"י, יצא למרוקו האברך מיכאל ליפסקר לבחון את המקום. בחודש חשוון תשי"א נלווה אליו הרב שלמה מטוסוב, שהינו גם השליח הראשון אותו שלח הרבי, ועבודת השליחות במקום התחילה. לאחר זמן, בשנת תשי"ז, נשלח הרב שלום איידלמן.

הרבי התעניין מאוד בעבודת השליחות במרוקו, ועודד את השלוחים ללא הרף. בזמן קצר ביותר התחילו לקום מוסדות חינוך חב"ד בערים שונות ברחבי מרוקו.

קזבלנקה[עריכה]

בשנת תשי"ט שלח הרבי את הרב יהודה לייב רסקין לשליחות בעיר קזבלנקה, אליה נסע לאחר חתונתו. במסגרת תפקידו עמד בראש מרכז 'ופרצת' ליובאוויטש, וניהל את מוסד 'בית רבקה'.בשנת תשי"ט, עוד קודם חתונתו ייעד הרבי את ר שלום איידלמן לצאת לשליחות במרוקו. היציאה עצמה נעשתה בזאת חנוכה - ימים ספורים בלבד אחר חתונתו שהתקיימה בי"ט כסלו. החל מאז משמש ר' שלום כשליח הרבי בעיר קזבלנקה, ומצודתו פרושה על פני כל ערי מרוקו.

ב'כולל' שייסד, הוכשרו רוב הרבנים והשוחטים יוצאי מרוקו - כשהמפורסם שבהם, הוא תלמידו, הראשון לציון הגאון רבי שלמה משה עמאר.

מוסדות חב"ד במרוקו[עריכה]

הרב גורודצקי מחלק לחיים לתלמידי מוסדות חב"ד במרוקו

מוסדות חב"ד במרוקו עומדים תחת השם "אהלי יוסף יצחק ליובאוויטש" על שם הרבי הריי"צ רבי יוסף יצחק. מוסדות חב"ד במרוקו כללו בתי מדרש למורים, ישיבות לצעירים, תלמודי תורה, בתי ספר לבנות, ישיבות "תפארת בחורים" לבוגרים ועוד.

בעיר מקנס הייתה ישיבה חב"דית שכללה מאות בחורים מקומיים ששקדו בלימודם בתורת הנגלה ובתורת חסידות-חב"ד, התעמקו בה ועסקו בעבודת התפילה.

בנוסף התקיימו במרוקו בתי החינוך בית רבקה ובית שרה לנערות שחינכו אלפים רבים של נערות בדרך ישראל סבא.

בשישים עיירות וכפרים התנוססו בתי החינוך החב"דיים - בכל רחבי המדינה שמרכזיהן היו בקזבלנקה ובמקנס.

הפעולות נשאו פרי ובני מרוקו אלה הצליחו בחינוכם והשתלבו במערכת החינוכית כמורים ומדריכים על פי הוראותיהם של קבוצת האברכים החב"דיים. הפעולה נמשכת במרץ רב, מידי יום ביומו מתרבים התלמידים והתלמידות ומתווספים מוסדות חדשים. וכך מבוצעת מהפיכה שקטה אך עמוקה בחיי הרוח של יהדות מרוקו.

הפעילות במרוקו נוהלה על ידי בא כח לשכת הרבי באירופה הרב בנימין אליהו גורודצקי. כמובן שפעולה מקיפה זו הצריכה כספים עצומים ביותר. ואכן תודות לארגונים ויחידים שתמכו בפעולות אלו, הצליחו חסידי חב"ד בעבודתם המהפכנית הזאת.

בשנת ה'תשע"ז יצא לאור ספר חב"ד במרוקו, הסוקר את פעילות השלוחים במרוקו.

איגוד יוצאי מרוקו[עריכה]

איגוד יוצאי מרוקו אשר למדו במוסדות חב"ד הוקם בשנת תשס"ו בבאר שבע, על ידי הרב יוסף יצחק מטוסוב, הרב שניאור זלמן גורליק ומר יצחק מרציאנו.

האיגוד מאגד את בוגרי מוסדות חב"ד - אהלי יוסף יצחק מרוקו ובית רבקה מרוקו, בראשותם של הרב מיכאל ליפסקר והרב שלמה מטוסוב ויבלחט"א הרב שלום איידלמן.

הארגון מארגן כינוסים לבוגרים, מוציא ירחון ומקיים פעילויות נוספות.

שלוחים במרוקו במשך השנים[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

כריכת הספר 'חב"ד במרוקו'

קישורים חיצונים[עריכה]

הערות שוליים

  1. לפי אתר משרד החוץ הישראלי חיים היום במרוקו כ-3,500 יהודים