חב"ד במרוקו (ספר)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף חב"ד במרוקו)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כריכת הספר 'חב"ד במרוקו'

תולדות חב"ד במרוקו הוא ספר היסטורי בפורמט אלבומי הכולל תיעוד מקיף אודות פועלם של שלוחי הרבי במרוקו, וסיפורים של מוסדות חב"ד שהוקמו במדינה.

הוצאה לאור[עריכה]

השלוחים הראשונים שנשלחו על ידי הרבי לאחר עלותו על כס הנשיאות, היו השלוחים למרוקו, שהביאו למהפכה יהודית במקום.

אחד מראשי וראשוני השלוחים, היה הרב שלמה מטוסוב, שניהל את מוסדות 'אהלי יוסף יצחק ליובאוויטש' במרוקו, ובמסגרת זו זכה להדרכות רבות מהרבי, ואף שמר על קשר עם בוגרי מוסדות חב"ד ורבני הקהילות.

לאחר פטירתו החליטה משפחתו למסור את החומר הארכיוני שצבר לאורך השנים לידי הסופר החסידי ר' שניאור זלמן ברגר, שעמל במשך מספר שנים על תחקיר מקיף אודות פעילות חב"ד במרוקו, וערך ראיונות מפורטים עם שלוחי הרבי במדינה, ובהם: הרבנית רייזל רסקין, הרב שלום והרבנית גיטל איידלמן, הרב עזריאל חייקין, הרב יוסף יצחק מטוסוב, ועוד.

בסיוע הארכיון רב-הערך שהיה מצוי בידי משפחת מטוסוב, נחשפה המעורבות העמוקה של הרבי בכל מה שקשור ליציאת השלוחים והתפתחות המוסדות במרוקו, ולקראת כינוס השלוחים תשע"ז, יצא לאור הספר בהוצאת חזק, כשהוא מלווה בזכרונות, מסמכים ותצלומים נדירים בפרסום ראשון. ספר זה מהווה במידה מסויימת המשך לספרו של הרב מטוסוב 'רשמי ביאורים', בה פירסם את זכרונותיו כ'חלק ראשון' מתולדות חייו, כשברצונו היה להוציא לאור כרך נוסף בו יעלה על הכתב את זכרונותיו מאז שיצא לשליחות.

תוכן הספר[עריכה]

השר וחבר הכנסת אריה דרעי מקבל את הספר מידי העסקנים החב"דיים יענקל'ה גלויברמן ושמעון רבינוביץ

מתוך מטרה לכלול בספר אחד את מכלול המאורעות והאישים הקשורים עם פעילות חב"ד במרוקו, כאשר על פי רוב אירעו ההתרחשויות במקביל בכל רחבי המדינה, חולק הספר לארבעה-עשר שערים, כשחלקם סוקרים את התפתחות המוסדות לפי ערים, וחלקם מוקדשים לסקירת נושאים ואישים הקשורים עם הפעילות החב"דית במדינה. הספר כולל 430 עמודים, ובראשו נדפס מבוא מיוחד מאת הראשון לציון ורבה של ירושלים הרב שלמה משה עמאר, בוגר ישיבת חב"ד בקזבלנקה שבמרוקו, המעלה על נס את פעילות שלוחי הרבי יחד עם אדמו"רי וחכמי מרוקו.

שערי הספר:

 1. בראשית - השלוחים מגיעים למרוקו בהוראת רבותינו נשיאינו
 2. במדבר - הקשיים בשנים הראשונות לפעילות
 3. אימפריית קזבלנקה - הקמת מוסדות חב"ד בקזבלנקה, שהפכו למרכז מוסדות חב"ד במדינה
 4. מקנס - הקמת מוסדות חב"ד בעיר מקנס, ובית הספר לסופרי סת"ם
 5. אגאדיר - שגשוגם וחורבנם של מוסדות חב"ד באגאדיר
 6. ופרצת - הדפסת ספר התניא בשפה הערבית, והפעילות בביתו של הרמב"ם
 7. עם הרבי - ביצוע הוראות הרבי, ומשלוחי הספרים למרוקו
 8. עם המלך - קשרי המכתבים בין הרבי ומלך מרוקו
 9. עיני העדה - סקירה מקיפה על הקשרים המיוחדים בין הרבי וגדולי רבני מרוקו: הבבא סאלי, הבבא מאיר, הרב מכלוף קריספין, הרב שלום משאש, הרב רפאל ברוך טולדנו, והרב דוד עובדיה
 10. ממשיכים - הפעילות במרוקו לאחר העליה הגדולה של יהודי מרוקו לארץ הקודש
 11. מחיל אל חיל - ההתוועדויות והמבצעים המיוחדים בהם פעלו שלוחי הרבי במרוקו
 12. השלוחים - תולדות חייהם של שלוחי הרבי במדינה
 13. אחרית דבר - השתלבותם של בוגרי מוסדות חב"ד במרוקו בחיים הקהילתיים בארץ הקודש
 14. ואלה שמות - רשימות מוסדות חב"ד במדינה, התלמידים והמורים, ומקבלי אגרות הקודש מהרבי

תפוצה ותהודה[עריכה]

הרב שלמה משה עמאר מקבל את הספר מידי בניו של הרב מטוסוב ומחבר הספר

עם הדפסת הספר, זכה לתפוצה נרחבת ועלה לכותרות במשך שבועות ארוכים. שלוחים רבים העניקו את הספר לרבנים ואישי ציבור, שהתפעלו מחשיפת הקשר הרחב והמפורט של הרבי למוסדות ושולחי הרבי במרוקו.

כלי התקשורת מכל גווני הקשת יצאו מגדרם לרגל צאת הספר, ופירסמו עשרות ידיעות על החשיפות והגילויים בספר, לצד תגובות של רבנים ואישי ציבור. בין כלי התקשורת שפירסמו על הספר: קול ישראל, רדיו מורשת, קול ברמה, אתר מאקו, הידברות, בקהילה, יום ליום, וכלי התקשורת החב"דיים.

קישורים חיצוניים[עריכה]