סעדיה ליברוב

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ר' סעדיה ליברוב עומד לימין הרבי בקריאת התורה

הרב סעדיה ליברוב (ח' שבט תר"ס-ה' ניסן תשמ"ג) היה משלוחי הרבי במרוקו ובאנטוורפן, ומשפיע חסידי בעל שיעור קומה.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בח' שבט תר"ס בקליאדי שברוסיה. למד בתומכי תמימים ליובאוויטש. נשא לאשה את מרים מרייאשא איידעלמאן בתו של ר' משה מנחם מענדל וקריינא דבורה.

בשנת תר"פ לאחר הסתלקות כ"ק אדמו"ר מהורש"ב בזמן שבנו כ"ק אדמו"ר מהוריי"צ לא חש בטוב ולא יכל לעבור לפני התיבה ביקש מר' סעדיה שיעבור ויאמר קדיש בשלחותו.

יצא את רוסיה ב'בריחה הידועה' בשנת תש"ז, משם הגיע לצרפת. בהיותו בצרפת כתב לו אדמו"ר הריי"צ שעליו להתענין בשליחות במרוקו או אנטוורפן. מיד לאחר י' שבט נשלח על ידי הרבי למרוקו. לאחר רעידת האדמה, עזבו רבים את המדינה, והעיר בה התגורר התרוקנה, והוא נסע לשליחות לאנטוורפן שבבלגיה. שם פעל רבות עם יהודי העיר, מסר שיעורים בחסידות והתוועדות עם החסידים בעיר, עד היום - עשרות שנים לאחר פטירתו - ישנם רבים שעדיין מדברים על שיעורי תניא שהיה מוסר.

מסופר כי פעם בעת שהלך ברחוב כשעיניו כלפי מטה כמנהגו, החווה כלפיו הרבי כשהוא אומר לאחד החסידים "ככה חסיד הולך והלוואי וילמדו ממנו.

נפטר בה' ניסן תשמ"ג באנטוורפן ונקבר בהר הזיתים.

בשנת תשס"ח יצא לאור ספר "תולדות ר' סעדיה" על חייו ומסירות נפשו, כפי שנכתבו על ידי נכדו, החוקר החב"די מרדכי צבי ליברוב ("צ. מר דרור") ממלבורן שבאוסטרליה. מהדורה ראשונה יצא לאור לכבוד חגיגת סיום כתיבת והכנסת ספר תורה לזכר ר' סעדיה ליברוב והרבנית מרים (מרייאשא) על ידי בנם הרב שניאור זלמן ליברוב ואשתו יהודית ליברוב. אנטוורפן, אייר תשס"ח.

משפחתו[עריכה]

אחיו ואחותו:

בניו:

בנותיו:

לקריאה נוספת[עריכה]

הערות שוליים