בנימין נתניהו

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ראש הממשלה התשיעי של מדינת ישראל מר בנימין נתניהו משוחח עם הרבי בראש חודש, א' בכסלו תשנ"ב1991, הרבי מעוררו לזרז ולקרב את ביאת המשיח
בנימין נתניהו בכנס לציון 30 שנה ל'מבצע אנטבה' בתל אביב בישיבת חב"ד ברמת אביב (תמוז תשס"ו) 2006
בנימין נתניהו בחתונת ידידו הטנקיסט שמריה הראל

ראש הממשלה ביבי נתניהו שמו המלא בנימין נתניהו (נולד בכ"ח תשרי תש"י 21 באוקטובר 1949), נולד להוריו פרופסור בן ציון לבית נתניהו ורעייתו צילה לבית נתניהו, אחיו יוני – יונתן נתניהו נהרג על קידוש השם בעיצומו של מבצע החילוץ מבצע אנטבה. נתניהו הינו ראש הממשלה הנוכחי של מדינת ישראל. בעבר שימש כשגריר ישראל באו"ם, כשר בממשלות השונות ויו"ר האופוזיציה, וכקצין בכיר בסיירת מטכ"ל בצה"ל.

קריירה פוליטית[עריכה]

את דרכו הפוליטית החל כדיפלומט בכיר. בשנת תשמ"ד נבחר לכהן מטעם מדינת ישראל כשגריר ישראל באו"ם, וכיהן בתפקידו זה עד שנת תשמ"ח.

בשנת תשנ"ו התמודד לראשות הממשלה מול שמעון פרס וביקר אצל הרב יצחק כדורי זקן המקובלים בביתו בירושלים לבקש ברכתו והבטיח לו שיהיה ראש הממשלה הבא, כמו כן רבים מחסידות חב"ד התגייסו להצלחתו, בתקווה שיפעל למען שלימות העם והארץ, וזאת בהוראת בית דין רבני חב"ד ובפעילות צעירי אגודת חב"ד בראשותו של הרב יוסף יצחק אהרונוב. הסיסמא איתה הריצו חסידי חב"ד את קמפיין הבחירות, נוסחה ונהגתה על ידי ר' מנחם ברוד ונשאה את הסלוגן "נתניהו - זה טוב ליהודים"[1].

זמן קצר לאחר שעלה על כסא הממשלה הוא בגד בתנועת חב"ד, והמשיך ב"מסירת השטחים" שהחלו קודמיו (הסכמי "וואי") ובעקבות כך הכריזו רבני חב"ד על התנערותם המוחלטת מתמיכה במפלגתו[2]. בשנת תשס"ה התפטר שרון מתפקידו כיושב ראש מפלגת הליכוד לטובת הקמת מפלגת קדימה, ונתניהו החליף אותו בהנהגת המפלגה.

בשנת תשס"ט נבחר שוב לראש ממשלה מטעם מפלגת הליכוד, ולקראת הבחירות שהתקיימו בשנת תשע"ג רץ ברשימה מאוחדת יחד עם מפלגתו של חבר הכנסת אביגדור ליברמן, תחת השם "הליכוד ביתנו", ונבחר שוב לכהונת ראש הממשלה, והקים את הקואליציה בשיתוף עם מפלגתו של יאיר לפיד ונפתלי בנט, בשנת תשע"ה בבחירות לכנסת העשרים התמודד נתניהו כנגד מפלגת העבודה בראשות בוז'י יצחק הרצוג, לבסוף הוביל נתניהו את מפלגת הליכוד לניצחון וזכייה ב-30 מנדטים, בבחירות לכנסת העשרים ואחד בתשע"ט התמודד מול מפלגת כחול לבן בראשות בני גנץ , וגם הפעם ניצח שוב עם 35 מנדטים. אך לאחר כישלון בהרכבת הקואליציה הוביל לבחירות חוזרות שאז הביא את הליכוד ל32 מנדטים ולאחר כישלון בהרכבת הקואליציה בפעם השנייה ברציפות הוביל לבחירות שלישיות

קשריו עם הרבי[עריכה]

נתניהו ביקר אצל הרבי מספר פעמים, בזכות ידידותו הקרובה עם הרב שמריהו הראל, ששירת תחת פיקודו בסיירת מטכ"ל.

הפעם הראשונה היתה במעמד ההקפות בשמחת תורה ה'תשמ"ה[3], בעת שכיהן כשגריר ישראל באו"ם[4].

נתניהו אמר אז לרבי "באתי לראותך", והרבי ענה לו "רק לראות, לא לדבר?" ודיבר איתו כארבעים דקות...

במהלך הדברים אמר לו הרבי "אתה הולך לבית של שקרים, תזכור ששם, במקום חשוך לגמרי, אם תדליק נר אחד קטן, כולם יראו אותו".

נתניהו הזכיר פגישה זו במספר הזדמנויות, ביניהם בעת נאום באו"ם, בעת כהונתו כראש ממשלה, ובשיחה עם כתבים לאחר נאום שנה קודם לכן.‏

ביום שישי כ"ד שבט תשמ"ח הגיע יחד עם ר' דוד נחשון ואיש העסקים ר' אברהם טאוב לתפילת מנחה וניחום אבלים בביתו של הרבי. ביומנים נכתב שזו פעם ראשונה אחרי הסתלקות הרבנית חיה מושקא שראו חיוך על פניו של הרבי[5].

בב' אייר תשמ"ח לאחר נאום שנתן באו"ם, הרבי שבחו וברכו שיוכל להשביח על אחרים, ולהתחיל ב"קשוט עצמך". מר נתניהו אמר לרבי תודה על החיזוק הנפשי שהוא נותן לו ולכל עם ישראל, והבטיח שימישך בדיוק בקו הזה אותו החל להוליך. הרבי הגיב שהוא עדיין בתחילת המלאכה. הרבי חיזקו להמשיך לעמוד על המשמר לטובת התורה בכנסת מול 119 אנשים, ולא להבהל כיון שהקב"ה בצד הזה[6].

נתניהו ביקר אצל הרבי גם בר"ח כסלו תנש"א, והרבי עוררו לקרב את ביאת המשיח.[7]

ידידותו וקשריו עם חסידי חב"ד נשמרו לאורך כל השנים, ואף לאחר בחירתו לראשות מדינת ישראל בשנת תשע"ג, השתתף במספר פעילויות של חסידי חב"ד, ואף קיבל בלשכתו קבוצה של ילדי החינוך המיוחד שהגיעו מטעם מחלקת החינוך של אגודת חסידי חב"ד בארץ הקודש.

לקראת חג הפסח תשע"ד עשה סיור בכפר חב"ד וביקר במאפיית המצות. לאחר הסיור ישב עם הרב מרדכי שמואל אשכנזי ועסקנים חב"דים.

מתי טוכפלד מעניק משלוח מנות מיוחד לבנימין נתניהו מטעם ארגון ניידות חב"ד באה"ק

משפחה[עריכה]

בשנת ה'תשל"ג - 1972 התחתן לראשונה נתניהו בארצות הברית בעיר בוסטון עם ד"ר מרים מיקי וייצמן ממנה נולדה בתו הבכורה נועה ראט הנשואה להרב דניאל ראט עסקן ותלמיד חכם מחסידות חב"ד, לאחר זמן התגרש ממנה, ונישא בשנית לגויה שעברה גיור קונסרבטיבי, ששמה פלאר קאטיס גם ממנה התגרש, ונישא בשלישית לילידת ארץ ישראל שרה בן ארצי בת שמואל וחוה בן ארצי. מנישואין אלו נולדו לבנימין נתניהו ושרה נתניהו שני ילדים יאיר ואבנר. רעייתו עובדת כפסיכולוגית במוסדות בית חנה ירושלים.

קישורים חיצונים[עריכה]

הערות שוליים

  1. לצד זה, הזמר החב"די אברהם פריד הוציא סינגל שליווה את תשדירי הבחירות על הפסוק (דברים לג, יב): לְבִנְיָמִ֣ן אָמַ֔ר יְדִ֣יד ה' יִשְׁכֹּ֥ן לָבֶ֖טַח עָלָ֑יו חֹפֵ֤ף עָלָיו֙ כׇּל־הַיּ֔וֹם וּבֵ֥ין כְּתֵפָ֖יו שָׁכֵֽן וגו'
  2. כשחב"ד הפילו את נתניהו, נאומו של הרב מרדכי שמואל אשכנזי קובץ וידאו.
  3. תיאור הביקור מאת עד נוסף שהיה חבר במשלחת.
  4. נתניהו מספר על שמחת תורה אצל הרבי חב"ד אינפו קובץ וידאו.
  5. נתניהו בניחום אבלים אצל הרבי, באתר חב"ד אינפו קובץ וידאו.
  6. חב"ד אינפו קובץ וידאו.
  7. בוידאו הנ"ל.
ראשי ממשלות ישראל
אהוד אולמרט | יגאל אלון | לוי אשכול | מנחם בגין | דוד בן גוריון | אהוד ברק | גולדה מאיר | בנימין נתניהו (מכהן) | שמעון פרס | יצחק רבין | יצחק שמיר | אריאל שרון | משה שרת
(לפי סדר האל"ף בי"ת)