מסצ'וסטס

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף בוסטון)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מַסָּצ'וּסֵטְס (באנגלית: Massachusetts), היא מדינה הארבע עשרה בגודל האוכלוסייה שלה בארצות הברית, בה מתגוררים אחוז מועט של יהודים.

ההתיישבות במקום החלה כבר בשנת ש"פ, (1620), והאזור החל להתאכלס בקצב מהיר. בשנת ש"צ, נוסדה עיר הבירה של המדינה, בוסטון,

נכון לשנת תשע"ג המדינה מונה כ-6.5 מליון תושבים, מתוכם מעל מאה אלף יהודים, ובמדינה פזורים עשרות בתי חב"ד הפועלים בקירוב יהודים לשמירת תורה ומצוות, תחת השליח הראשי של הרבי, הרב יהודה פוגלמן.

ביקור אדמו"ר הריי"צ במדינה[עריכה]

לקראת שנת תר"צ ערך אדמו"ר הריי"צ מסע היסטורי לארצות הברית, וביום ראשון י"ט סיון תר"צ החל את ביקורו במסוצ'סטס כאשר הגיע לעיר הבירה שלה בוסטון, והתאכסן בביתו של ליפשיץ, שהיה מראשי הקהילה היהודית במקום. לאחר מנוחה קלה, הרבי החל לקבל ליחידות את ההמונים שצבאו על דלתות הבית, וכך נמשך הדבר גם בשאר הימים, בזמנים בהם לא יצא אדמו"ר הריי"צ למקומות נוספים לחזק שם את מצב היהדות.

יום למחרת הגעתו, ביום שני, ערכה הקהילה קבלת פנים בביתו של יעקב תורמן. וכעשרה ימים לאחר הגעתו, בכ"ח סיון, נערכה קבלת פנים רשמית בהשתתפות מושלים ואישי ציבור בכירים במדינה.

באותו יום נסע אדמו"ר הריי"צ לצ'לסי, שם בירך את ילדי התלמוד תורה המקומי, ולאחר מכן חזר לביתו של מר ליפשיץ, שם שהה עד ג' תמוז.

סך הכל התארך ביקורו של אדמו"ר הריי"צ במדינה כשבועיים, ולנסיעותיו הצטרף חתנו, הרש"ג, שעזר לו בפעולותיו, ועמד לימינו בכל מה שהצטרך.

ישיבות אחי תמימים[עריכה]

פסקה זו לוקה בחסר. הינכם מוזמנים להרחיב אותה

שלוחי הרבי במדינה[עריכה]

  • ווסטר - הרב הרשל פוגלמן.
  • פריימינגהם - הרב יעקב נח לזרוס.

חסידים ילידי המדינה[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים