יוסף יצחק אבלסקי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב אבעלסקי
הרב אבעלסקי אומר 'לחיים' לאנשי הקהילה

הרב יוסף יצחק הכהן אבלסקי (יליד שנת תשי"ד, 1954) הינו מוותיקי הפעילים ('הטנקיסטים') במסגרת ניידות חב"ד בארץ הקודש, המכהן מאז שנת תשע"ד כממלא מקום אביו הרב זלמן אבעלסקי כשליח הרבי ורבה הראשי של מדינת מולדובה.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בכפר חב"ד בי"ד אדר[דרושה הבהרה] תשי"ד לאביו הרב זלמן אבלסקי ולאמו מרת לאה. בצעירותו למד בישיבות תומכי תמימים בארץ הקודש בלוד ובתומכי תמימים קריית גת (גדולה). בשנת תשל"א נסע ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית וב'קבוצה' ב-770 עד לשנת תשל"ח.

עוד בזמן לימודיו בישיבות נודע כבעל ידע רב ושקדן בעל שיעור קומה, ונמנה על שבעת קני המנורה בתקופת לימודיו ב-770, ואף הוסמך לרבנות באותה תקופה על ידי הרה"ג ר' ישראל יצחק פיקרסקי ראש ישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770.

לאחר סיום מסלול לימודיו, בחודש תמוז בשנת תשל"ח, נשא את רעייתו בת הרב הורביץ מירושלים. יצא לשליחות בנצרת עלית והצטרף לפעילות ניידות חב"ד בארץ הקודש. נמנה על הפעילים הנמרצים והבולטים ביותר של ה'טנקיסיטים' במשך למעלה משלושה עשורים.

בעקבות פטירת אביו בשנת תשע"ד, הוכרז כממלא מקומו, ועבר להתגורר במדינת מולדובה שם התמנה כשליח הרבי ורבה הראשי של המדינה. ידוע בנאומיו המיוחדים, מלאי בטחון, ברורים והנלהבים.

קירובים מהרבי[עריכה]

למכתב ברכה לבר מצווה שלו הוסיף הרבי בכתב ידו הקדוש את המילה הכהן אחר שמו.

בשמחת תורה של תשל"א בעת ההקפה הרביעית, הקים הרבי "או"ם" משלו, בו הפקיד נציג על כל מדינה, שהוא יהיה ה"בעל הבית" של אותה מדינה על-פי תורה. אביו הרב זלמן אבלסקי זכה ומונה באותו מעמד על ידי הרבי ל"בעל הבית" על מדינת רומניה, כמו כן היה היחיד שמונה על ידי הרבי ולא היה במקום. הרבי אמר את שמו זלמן טוביה אבלסקי, וחסידים הציעו כי בנו יוסף יצחק יאמר לחיים עבור אביו, ואכן זכה בכך, בזכות זאת שנסע לרבי מוקדם מהרגיל.

פעילותו[עריכה]

פעל רבות בהפצת היהדות בארץ הקודש על ידי ניידות חב"ד בארץ הקודש וקירב רבים וטובים לאביהם שבשמיים והכל בדרכי נועם ובדרכי שלום, וותיק הטנקיסטים ומסור לענין עד כדי מסירות נפש. עקב משרתו הרמה הרב אבלסקי מפיץ את בשורת הגאולה ושבע מצוות בני נח לאנשי ממשל ושררה.