תומכי תמימים בפוקינג

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תלמידי הישבה בעת ביקור הרש"ג (במרכז)

בשנת תש"ו נמלטו רבים מאנ"ש מרוסיה לפולין, ומשם התיישבו במחנה פליטי השואה - פוקינג שבגרמניה. בט"ו אלול תש"ו ייסדו עסקני אנ"ש בראשות הרב ניסן נמנוב את אגודת חסידי חב"ד פאקינג, ואגודה זו הקימה בח"י אלול תש"ו את תומכי תמימים פוקינג. בישיבה למדו קרוב לחמישים תלמידים.

ישיבה ללא מורא[עריכה | עריכת קוד מקור]

לאחר שנות סבל ורדיפות מצד הקומוניסטים, בפוקינג התמימים החלו ללמוד נגלה וחסידות, ללא מורא, ללא חשש, בגלוי ובתנאים נוחים יחסית, כאשר מנהלי הישיבה ובהם הרב אברהם אליהו פלוטקין, הרב ניסן נמנוב והרב שלמה מטוסוב דואגים לכל צרכיהם, באמצעות תרומות מארגוני צדקה וחסד, ובמקביל קיבלו משלוחים מיוחדים מאדמו"ר הריי"צ והרבי.

מנהל ומשפיע תומכי תמימים פוקינג[עריכה | עריכת קוד מקור]

הרב אברהם אליהו פלוטקין היה מנהל ראשי של המוסדות בפוקינג, ואת הישיבה ניהל בפועל הרב ניסן נמנוב, והוא מינה את הרב שלמה מטוסוב לסגן מנהל.

הרב ניסן נמנוב כמנהל ומשפיע ישיבת תומכי תמימים בפוקינג הצליח לרומם את קרנה של הישיבה ולהעלות אותה על דרך המלך. הוא דרש בתוקף ועמד על כך שהתלמידים יתייצבו מדי בוקר לסדרי הלימודים בישיבה ולא יצאו מהשטח שהוקצה למקום הלימודים עד לסיום ה'סדרים' בלילה, כאילו היו מנותקים לחלוטין מבני משפחותיהם.

ר' ניסן בתוקף תפקידו כממונה על כל סדרי הלימוד בישיבה, את מתכונת הלימודים בישיבה, כאשר הוא עצמו מלמד שיעורי תניא וחסידות לכמה כיתות. גם נושא המבחנים היה נתון תחת אחריותו. דורש היה מהתלמידים להיות בקיאים היטב בתוכן המאמרים שלמדו, וגם כשהיה מדובר במאמרים ארוכים כמו הביאור לד"ה 'ולא תשבית מלח' שב'לקוטי תורה' – דרש מהבחורים שישלטו היטב במאמרים וידעו את תוכנם בעל-פה[1]

צוות הישיבה[עריכה | עריכת קוד מקור]

  • הרב שלמה שימאנוויץ

חומר הלימוד[עריכה | עריכת קוד מקור]

חומר הלימודים בחסידות היה: לקוטי תורה, דרך מצותיך, קונטרס התפילה וספר המאמרים תרנ"ט. בנגלה למדו את המסכתות הישיבתיות. את ספרי הנגלה הדפיסו במינכן, כמו כן נשלחו אליהם ספרים מהרבי הריי"צ והרבי, באמצעות הדואר, וגם על ידי שליחים שהגיעו לפוקינג ובהם הרב בנימין אליהו גורודצקי.

שליחי הרבי הריי"צ בישיבה[עריכה | עריכת קוד מקור]

במשך השנים שלח הרבי הריי"צ שלוחים לביקור בפוקינג והם ביקרו בישיבה, ביניהם: הרש"ג ור' בנימין אליהו גורודצקי.

התאחדותה עם ישיבת תומכי תמימים ברינואה[עריכה | עריכת קוד מקור]

בחודש כסלו תש"ח נסע המשפיע ר' ניסן נמנוב ועמו רבים מתלמידי הישיבה לפריז שם הצטרפו לישיבת תומכי תמימים ברינוא שנפתחה מספר חודשים לפני כן. בפוקינג נשארו אלה מהתלמידים שלא הצליחו להשיג ויזות ולעבור לצרפת. אז שימש הרב ישראל נעוולער כמשגיח ור' אברהם ליסוןכפר חב"ד) כמשפיע. הוא היה מאוד מסור לתמימים והיה מתוועד עמם בכל ליל שישי. ניהול הישיבה עבר אז להרב שלמה שימאנוביץ והרב שלמה מטוסוב.

בסוף חורף תש"ח נפטר ר' ישראל נעוולער ובאותה תקופה נסגרה גם הישיבה בפוקינג. רוב הבחורים הצליחו לצאת לצרפת או לארצות הברית. אלו שלא הצליחו לצאת אז נשארו במקום עד לסביבות שנת תשי"ב ורק אז היגרו לארצות הברית.

תקוותם החזקה של אנ"ש והתמימים בפוקינג להתראות עם הרבי הריי"צ לא התממשה לצערם. רובם עברו לפריז ונשתקעו בה, חלקם עלו לארץ ישראל והחלק הנוסף שהיגרו לארצות הברית הגיעו לשם לאחר הסתלקותו של הרבי הריי"צ.

הישיבה שהייתה בפוקינג עברה איפוא לברינוא והפכה לישיבה גדולה ומפורסמת.

ראו גם[עריכה | עריכת קוד מקור]

לקריאה נוספת[עריכה | עריכת קוד מקור]


  1. ר' ניסן ע' 123-124