לתשומת לבכם, אתר חב"דפדיה צפוי לעבור פעולות תחזוקה ושדרוג היום יום רביעי י"ד אייר (22/05/24).
החל מהשעה שמונה בערב לפי שעון ישראל, למשך כשלוש שעות. בזמן זה לא תתאפשר עריכה ובחלק מהזמן האתר לא יהיה זמין, נא היערכו בהתאם

קונטרס התפלה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף קונטרס התפילה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שער 'קונטרס התפלה'
שער ההדפסה הראשונה של קונטרס התפילה

קונטרס התפילה הוא אחד מסדרת הקונטרסים שכתב אדמו"ר הרש"ב, והוא עוסק בהדרכה לעבודת התפילה. הקונטרס נכתב בשנת תר"ס, והודפס לראשונה בשנת תרפ"ד.

כתיבתו והדפסתו[עריכה]

בעקבות ייסוד ישיבת תומכי תמימים ליובאוויטש, וכן בעקבות מאמר ד"ה החלצו תרנ"ט ושיחת שמחת תורה תר"ס שבהם עורר אדמו"ר הרש"ב אודות חשיבות העבודה שבלב זו תפילה, חלה התעוררות בין חסידי חב"ד בנושא התפילה, ואז בשנת תר"ס כתב אדמו"ר הרש"ב את הקונטרס. בתחילת חודש טבת תר"ס נמסר על ידו לבנו, אדמו"ר הריי"צ שהיה המנהל פועל של ישיבת תומכי תמימים, בנוכחות המשפיעים ר' חנוך הענדל קוגל ור' שמואל גרונם.

הפיסוק והקיצורים לקונטרס נערכו על ידי אדמו"ר הריי"צ בב' ניסן תרפ"א, והועתק אז לאלפי עותקים בכתב יד[1].

הודפס לראשונה בשנת תרפ"ד בווילנא.

תוכנו[עריכה]

הקונטרס מכיל הוראות בעבודת השם השייכים לעבודת התפילה וכולל אופן ההכנה המתאימה לתפילה וכן הוראות לצעירים כיצד להתפלל ובמה להתבונן.

מטרת כתיבת הקונטרס הוא כפי אשר כותב אדמו"ר הריי"צ בפתח דבר "בהיות אשר כל אחד ואחד מאנ"ש שואל ודורש איך מתפללים ובמה עובדים את ה' בעבודה שבלב זו תפילה... וערוך הוא באופן אשר כל אחד ואחת מאנ"ש והתלמידים יחיו יכול ללמדו ולהבינו".

חשיבות לימוד הקונטרס[עריכה]

כמה שנים אחר הופעת הקונטרס, בשנת תרס"ד, הוציא הרבי הרש"ב את קונטרס עץ החיים ובו הדרכה לתלמידי ישיבת תומכי תמימים ליובאוויטש על סדר הלימוד וההנהגה. בקונטרס עורר על חשיבות עבודת התפילה, והורה לתלמידים ללמוד את קונטרס התפילה כל חודשיים או שלושה[2].

במענה לבחור שביקש להתחיל לעסוק בעבודת התפילה, הורה הרבי ללמוד כמה פעמים את הקונטרס[3]. וכן מזכירו במכתבים נוספים בקשר להדרכות בתפילה.

באחת השיחות בנושא התפילה אמר הרבי: "כדי לדעת כיצד להתפלל צריך להיות לימוד התורה בכל הלכות תפילה וכו', ולאחר מכן לימוד כל הענינים בפנימיות התורה, בקבלה וחסידות עד לקונטרס התפילה - אשר מצד טעמים משונים, אינני יודע מדוע, אין לומדים זאת, למרות שכבר הדפיסו זאת כמה פעמים"[4].

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. הפרטים אודות הקונטרס מרשימות אדמו"ר הריי"צ שצילומן נדפס בתחילת הקונטרס, ע' 5 ואילך.
  2. פרק לג.
  3. אגרות קודש חלק י"ג, אגרת ד'תשדמ.
  4. שיחת ש"פ חיי שרה תשכ"ט.