תומכי תמימים רחובות

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף מאור מנחם רחובות)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לשכתב.png יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
תומכי תמימים רחובות
מתחם ישיבת מאור מנחם .png
מתחם ישיבת מאור מנחם רחובות
אפיון ישיבה קטנה
תאריך יסוד אלול תשנ"ה
ראש הישיבה הרב חיים אהרון
משגיח ראשי הרב יוסף יצחק לוין
משפיע ראשי הרב יוסף יצחק לוין
מספר תלמידים 96
קובץ הערות רחובות הנהר
הרב חיים אהרון, ראש הישיבה
הרב יוסף יצחק לוין, משגיח בישיבה
תלמידי הישיבה בלימודם

תומכי תמימים מאור מנחם, היא ישיבה קטנה חבדי"ת בעיר רחובות, המונה נכון לשנת תשפ"ב כ-96 תמימים.

היסטוריה[עריכה]

הישיבה הוקמה עבור נערי קהילת חב"ד בעיר בשנת תשנ"ה על ידי רב הקהילה, הרב מנחם מענדל גלוכובסקי; הוא פנה לרב חיים אהרן (שעבר לאחר הקמת הישיבה לכפר חב"ד) ולרב זאב מינצברג מאשדוד (שעבר בעקבות הקמת הישיבה לרחובות), ויחדיו הקימו את הישיבה; בשנתה השניה החלו להצטרף אליה בחורים מכל רחבי הארץ.

בישיבה פועל ארגון את"ה. בשנת תשס"ט הוחלפה מערכת קובץ הערות התמימים ואנ"ש של הישיבה, וקובץ ההערות החל להיקרא בשם 'רחובות הנהר ותפס מקום של כבוד בין קבצי ההערות.

מבנה הישיבה[עריכה]

הישיבה מתייחדת בכך שמתחם הלימוד הינו במתחם בית הכנסת של הקהילה המקומית. הדבר הינו תוצר של פשרה שהושגה באחד מבתי המשפט בארץ, שהובאה אליו עתירה לפיו המבנה שנבנה כמתחם לישיבה בשכונה לא דתית בעיר (שכיום הינה שכונה דתית בה מתגוררים רבים מהמגזר ה'ציוני דתי'), יפגע בצביונה "החילוני" כביכול של השכונה, כתוצאה מכך הוצעה פשרה לפיה תקבל הקהילה מתחם אחר בעיר (ששימש בעבר כ"בית ספר שז"ר" - ונמצא בסמוך מאוד למתחם בית הכנסת החב"די) עבור מוסדות הקהילה ובתוכם תלמוד תורה וישיבה, ובתמורה תוותר על המתחם הגדול שיועד לה.

אומנם המתחם המקורי הינו נס גדול פלאי שקשור לכתיבה לרבי באגרות קודש. הרב גלוכובסקי סיפר כי כשכתב לילה לפני לרבי וביקש ברכה עבור הצלחת הקהילה במשפט, קיבל מענה שלא היה נראה כלל קשור לנושא הנכתב. המכתב היה מיועד לזלמן שז"ר הידוע בקשריו לרבי, ועסק בעניינים שונים. למחרת כשנסע ביחד עם הרבנים שחר וקרלנשטיין, הושמעה ברכב הקלטה אקראית של התוועדות של הרבי מאחת השנים ובהשגחה פרטית במהלך אחד מהניגונים שמעו את הרבי קורא "הרב גלוכובסקי" - מדובר כמובן על אביו של הרב גלוכובסקי והדבר נתן הרגשה שהרבי מלווה אותם. בהגיעם, כששמע לאחר זמן קצר את הצעת הפשרה לפיה יהיו הם במתחם שז"ר בעיר, קישר זאת הרב גלוכובסקי באופן ישיר למענה שקיבל לילה לפני. כשבא לספר ע"כ לרב שחר ולרב קרלנשטיין, הקדימו הם וסיפרו בלי שאחד יודע מהשני, שאף הם כתבו לרבי לילה קודם, והמכתב היה מיועד לנמען - שז"ר. מענה מיוחד זה שקיבלו חייב אותם להסכים לכך. ואכן כיום פועל במקום "תלמוד תורה - לוי יצחק".

מבנה נוסף במתחם שז"ר נוצל עד היום לגנים ומשרדים מפאת אי התאמתו למבנה ישיבתי. בקומה השלישית במבנה ממוקם הזאל של הישיבה המשמש את התמימים בשבתות וחגים.

בשנת תש"פ בשיא משבר הקורונה, פתחה הישיבה בסיוע הגביר הרב יוסף יצחק קריאף, בקמפיין התרמה של כחצי מיליון שקל, כשחצי מיליון נוספים תרם הרב קריאף. הקמפיין היה בעל הצלחה אדירה והשיגו הם 1,188,715 - סכום שהוא למעלה מהמצופה.

כחלק מקמפיין זה שופצו הפנימיות - פנימיית ש"ג (שופצה לפני תחילת הקמפיין) באופן מלא, ופנימיית ש"א וש"ב שופצה באופן חלקי. את הגנים הממוקמים במבנה הנ"ל (שז"ר) העבירו למקום אחר בעיר, ופנים המבנה שופץ מחדש ע"י ההנהלה כך שכיום יש בו "זאל" גדול ומרווח, חדר אוכל, כיתות ועוד. ובכך יש לתמימים מקום קבוע הן לשבתות קודש והן לימי הלימוד הרגילים.

צוות הישיבה[עריכה]

משפיעים
  • הרב בנימין שמעון קטורזה - שיעור א'
  • שניאור זלמן ברוד - שיעור ב'
  • הרב יוסף יצחק לוין - שיעור ג'
ר"מים
  • הרב ברוך בנימין זאב מינצברג - שיעור א'
  • הרב משה ירוסלבסקי - שיעור ב'
  • הרב חיים אייגרמן - שיעור ג'
  • הרב חנוך העניך זילברשטרום - שיעור ג'

צוות הישיבה בעבר[עריכה]