מנחם מענדל גלוכובסקי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב גלוכובסקי

הרב מנחם מענדל גלוכובסקי (יליד שנת תשט"ז, 1956) הינו משלוחי הרבי לארץ הקודש, סגן מזכיר בית דין רבני חב"ד בארץ הקודש ורב קהילת חב"ד ברחובות.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בדטרויט לאביו הרב אברהם יעקב גלוכובסקי ולאימו מרת פרידה בכ"ט אייר תשט"ז.

בגיל 3 העתיקה משפחתו את מושבם לעיר טורונטו במדינת קנדה שם גדל.

בבחרותו למד בישיבות תומכי תמימים 770 ותומכי תמימים ברינוא.

נשלח על ידי הרבי כחלק מקבוצת התלמידים השלוחים לישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד במסגרת מבצע יבנה וחכמיה, וכעבור שנה יצא בשליחות הרבי יחד עם הרב זושא אלפרוביץ' לייסד את ישיבת תומכי תמימים סיאטל, שם שהה כשנתיים.

עשה "שימוש" לרבנות אצל הרב מאיר ברנדסדורפר.

בשנת תשל"ח נשלח הרב גלוכובסקי על ידי הרבי לארץ הקודש כחלק מקבוצת 'השלוחים לארץ הקודש'[1].

בשנת תשל"ט, נשא את רעייתו רחל ביילא, בתו של הרב חיים אליהו מישולובין.

רבנות קהילת חב"ד ברחובות[עריכה]

בשנת תשל"ט הורה הרבי לשלוחים לארץ הקודש להשתדל לתפוס עמדות מפתח רבניות[2], ובעקבות כך כמה מחשובי חסידי חב"ד בראשות המשפיע הרב ר' מענדל פוטרפס ור' זושא וילימובסקי, ביקשו את הרב גלוכובסקי להתמנות לרב הקהילה ברחובות, כשבמקביל קיבל הצעה מאנשי קהילת חב"ד בלוד למלא את מקומו של הרב שרגא מלך קפלן שנפטר באותה תקופה. בשלהי חודש ניסן תשמ"א כתב הרב גלוכובסקי לרבי על ההתלבטות וציין שהרגשת ליבו שהצעת רחובות מתאימה בהיות וזו קהילה צעירה לעומת הרגשתו שההצעה של לוד מופרכת. בתשובתו הקיף הרבי בעיגול את מה שכתב: "הרגשת ליבי שזה מתאים", וכתב: "וכן יעשה בשעה טובה ומוצלחת. אזכיר על הציון"[3]. אלא שהרב שלמה גלעדי טען שיש לו הוראה ישנה של הרבי להתמנות לרב הקהילה. ומכיון שהיו שני חסידים עם הוראה דומה, פנו במכתב דחוף לרבי, וקיבלו הוראה לפנות אל המרא דאתרא של העיר. כהוראת הרבי פנו אל הרב שמחה קוק - הרב הראשי לעיר והוא הורה לערוך בחירות. בבחירות - שנערכו בחודש תמוז תשמ"א השתתפו בני הקהילה, והרב גלוכובסקי נבחר ברוב קולות[4]. יש המספרים[5] שהרבי הביע באוזני הרב בנימין גורדצקי תרעומת גדולה על עצם ההעזה של אי מי לעמוד לבחירות מול שלוחו לארץ הקודש[6].

מאז היבחרו ועד היום פועל באינטנסיביות רבה, למען הגדלת הקהילה ופיתוח מוסדות חב"ד בעיר, כאשר בפועל הוא מנווט ומנהל את רוב מוסדות חב"ד המרכזיים בעיר, הכוללים מוסדות חינוך, בית חב"ד ובית כנסת. לצד זאת, משמש גם כמשפיע פרטי של רבים מבני הקהילה אשר נועצים עמו בכל שעות היממה, בכל נושא אישי או כללי.

עסקנות ציבורית[עריכה]

בשנות הנו"נים נבחר הרב גלוכובסקי לסגן מזכיר בית דין רבני חב"ד ולחבר בהנהלת בית הדין, יחד עם הרב יצחק יהודה ירוסלבסקי והרב דוד חנזין[דרוש מקור]. בכ"ט טבת תשנ"ב עבר לפני הרבי בחלוקת דולרים, הרבי נתן לו דולר והרב גלוכובסקי המשיך הלאה קרא לו הרבי חזרה פנה אליו ואמר: "יאריך ימים על ממלכתו", תוך כדי נתינת דולר נוסף. הרב המשיך הלאה והרבי קרא לו פעם נוספת ואמר: "אתה הרי מנהיג של ועד הרבנים שם שיהיה בהצלחה". לאור זאת החל הוא לנהל בפועל את עניני בית הדין.

בקיץ תשנ"ב הצטרף הרב גלוכובסקי בברכת הרבי כחבר בהנהלת רשת אהלי יוסף יצחק[7].

מתוקף תפקידו כסגן המזכיר והכוח המשמעותי בו עברו משרדי בית דין לעיר רחובות והרב גלוכובסקי מנהלו בפועל. הדבר נעשה גם לאור מסר מיוחד שאמר הרבי ביוזמתו בעת שעבר הרב גלוכובסקי בחלוקת דולרים בכ"ט טבת תשנ"ב: "אתה הרי מנהיג וועד הרבנים שם [בארץ הקודש], שיהיה בהצלחה רבה"[8]

מתוקף תפקידו הוא מעורב במשך עשרות שנים בנעשה בקהילות חב"ד בארץ הקודש.

בשנת תשע"ז הקים הרב גלוכובסקי את מרכז אור הבית ברחובות. במרכז עשרות טיפולים זוגיים ומשפחתיים לאנ"ש במחיר מסובסד.

הדרכות מהפרטיזן[עריכה]

הרב גלוכובסקי קיבל הדרכות והשפעה רבה בכל התחומים מר' זושא וילימובסקי - הפרטיזן, ובמיוחד מאז החלו ההכנות להתמנותו כרב קהילה, ר' זושא היה משפיע[9] ומורה דרך, אשר עמד לצידו כל העת, עודדו והדריכו. ועד היום הרב גלוכובסקי מרבה לספר על ר' זושא עצותיו המחכימות והדרכותיו המאירות את דרך העסקנות החב"דית.

בשנת תשע"ז, לרגל חתונה משפחתית, הוציאו במשפחת גלוכובסקי חיבור מפואר ובו תיעוד סיפורים עצות והדרכות שהעניק הפרטיזן לרב גלוכובסקי. החיבור נקרא: מה שסיפר לי ר' זושא - סיפורים, אמרות ושביבי חיים מהפרטיזן של הרבי. הנה דוגמא להדרכה להתקשרות לרבי שהעניק לו עם התמנותו לרבה של קהילת חב"ד רחובות: "לפני שנסעתי לשליחות לרחובות לשמש כרב, ביקשתי מר' זושא שיתן לי מילת הדרכה והוא אמר לי: "צריכים להזהר לא להיות אזוי ווי א כפרה נאכ'ן שחיטה".(כמו תרנגולת אחרי השחיטה) והסביר, רואים דבר מעניין בתרנגולות בכפרות, שלאחר שחיטתם ישנם כאלה שקופצים ורצים על רגליהם לכיוון לא מוגדר למשך זמן מסוים ללא ראש! והמשיך שכך גם אצלנו, פעמים רבות יש לנו מרץ רב ואנו מעוניינים לעשות פעולות גדולות ודברים טובים, אך צריכים לדעת שעלינו להיות מחוברים לראש – לרבי, ואז אנו נרוץ ונפעל בכיוון הנכון. אך אם ח"ו לא מחוברים לראש אזי זו ריצה ללא כיוון וריצה שלא מובילה לשום מקום".

גם בענייני משיח הושפע מר' זושא, כפי שמסופר בשם הרב גלוכובסקי ב'מה שסיפר לי ר' זושא': "בכל עת מצוא היה שגור בפי ר' זושא את צמד המילים 'יחי המלך'. מדובר על שנים רבות קודם השיחה של ב' ניסן תשמ"ח. מה עוד שר' זושא נפטר בחוהמ"ס תשמ"ז טרם אמירת השיחה".

אמונה איתנה בענייני משיח[עריכה]

הרב גלוכובסקי הינו בין הרבנים הבולטים שהצטרפו בשנות הנפלאות בלהט להתעוררות הרבי לפעול להבאת המשיח והפנמת ופרסום בשורת הגאולה כולל גם החיות והאמונה בין אנ"ש לצד פרסום גם ב"חוצה" שהרבי הוא המלך המשיח[10].

הראשון שעודד קבלת תשובות מהרבי באמצעות האגרות קודש[עריכה]

הרב גלוכובסקי היה מהראשונים שעמדו על הניסים והנפלאות של הרבי המתגלים ע"י האגרות קודש בזמן זה של העלם והסתר שאחרי כ"ז אדר וג' תמוז.

בראיונות שהעניק במהלך השנים לשבועון בית משיח[11] ולשבועון כפר חב"ד[12]- עורר וביאר על הקבלת תשובות מהרבי באמצעות האגרות קודש אם כי גם חידד את המגבלות שבדבר שיש לקיים במקביל את הוראות הרבי כיצד לפתור ספיקות כמו בענייני תורה - כעצת רב מורה הוראה, במקרים רפואיים - בהתייעצות ברופא ידיד, בענייני הסתדרות - בהתייעצות בידידים מבינים.

משפחתו[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

 • מנחם זיגלבוים, שבועון בית משיח 274 תש"ס- ראיון נרחב עם הרב מנחם מענדל גלוכובסקי בו גולל לראשונה את סיפור התמנותו לרבנות בקהילת רחובות כולל המענה המיוחד לפנות לרב המקומי, תפקיד רבני חב"ד, בית דין רבני חב"ד, פעילות בענייני משיח, תשובות באגרות קודש ועוד.
 • שבועון כפר חב"ד, ראיון עם הרב מנחם מענדל גלוכובסקי, לקראת ג' תמוז תשע"ד, גיליון 1561
 • שבועון כפר חב"ד ראיון נרחב עם הרב מנחם מענדל גלוכובסקי, גיליון 1727
 • מענדי קורטס, שבועון כפר חב"ד, ראיון עומק עם הרב מנחם מענדל גלוכובסקי, גיליון 2014 תשפ"ג: "הרבי העניק לנו את השליחות להביא את המשיח"

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

 1. תחנות חייו מבוססות על אינפורמציה מתוך ראיון לשבועון בית משיח גיליון 274
 2. לקוטי שיחות חלק כ"ד עמוד 391.
 3. ליקוט מענות קודש מילואים ח"ג ע' 244
 4. מתוך המשפחות שהשתתפו בבחירות ולא החרימו אותם
 5. הרב יוסף בלוי בפרקי זכרונותיו
 6. על התמנותו כרבה של קהילת חב"ד, ראה גם בתשורה: מה שסיפר לי ר' זושא הפרטיזן תשע"ז
 7. כפר חב"ד 2014 עמוד 40
 8. המילים של הרבי לרב גלוכובסקי הערב לפני שלושים שנה • צפו
 9. "המשפיע שלי" כפר חב"ד 2014 עמוד 38
 10. ראה לדוגמא הרב גלוכובסקי נזכר: מה עניתי למי שהפריע לקבלת פני משיח?, וכן הרב גלוכובסקי מניף דגל משיח באירוע בקהילת חב"ד רחובות ועוד
 11. גיליון 274
 12. 2014