מנחם מענדל גלוכובסקי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב גלוכובסקי

הרב מנחם מענדל גלוכובסקי (יליד שנת תשט"ז, 1956) הינו משלוחי הרבי לארץ הקודש, סגן מזכיר בית דין רבני חב"ד בארץ הקודש ורב קהילת חב"ד ברחובות.

תולדות חיים[עריכה]

נולד לאביו הרב אברהם יעקב גלוכובסקי בדטרויט ולאימו מרת פרידה בכ"ט אייר תשט"ז.

בגיל 3 העתיקה משפחתו את מושבם לעיר טורונטו במדינת קנדה ושם גדל.

למד בישיבות תומכי תמימים 770 ותומכי תמימים ברינוא.

נשלח על ידי הרבי כחלק מקבוצת התלמידים השלוחים לישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד במסגרת מבצע יבנה וחכמיה, וכעבור שנה יצא בשליחות הרבי יחד עם ר' זושא אלפרוביץ' לייסד את ישיבת תומכי תמימים סיאטל, שם שהה כשנתיים.

נשא את רעייתו רחל ביילא, בתו של הרב חיים אליהו מישולובין.

עשה "שימוש" לרבנות אצל הרב מאיר ברנדסדורפר.

בשנת תשל"ח נשלח הרב גלוכובסקי על ידי הרבי לארץ הקודש כחלק מקבוצת 'השלוחים לארץ הקודש'.

רב קהילת חב"ד ברחובות[עריכה]

הרב גלוכובסקי מניף דגל משיח בהקפות שניות בעירו
פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לחב"דפדיה והשלימו אותו. יתכן שיש על כך פירוט בדף השיחה.

בשנת תשל"ט הורה הרבי לשלוחים לארץ הקודש להשתדל לתפוס עמדות מפתח רבניות[1], ובעקבות כך כמה מחשובי חסידי חב"ד בראשות המשפיע הרב ר' מענדל פוטרפס ביקשו את הרב גלוכובסקי להתמנות לרב הקהילה ברחובות, כשבמקביל קיבל הצעה מאנשי קהילת חב"ד בלוד למלא את מקומו של הרב שרגא מלך קפלן שנפטר באותה תקופה.

לאחר שכתב לרבי על ההתלבטות, קיבל את ברכת הרבי על ההצעה לשמש ברבנות ברחובות, אלא שהיה מועמד שני שטען שיש לו הוראה ישנה של הרבי להתמנות לרב קהילה. חברי הקהילה שהייתה אז קטנה למדי, פנו במכתב דחוף לרבי, וקיבלו הוראה לפנות אל המרא דאתרא. כהוראת הרבי פנו אל הרב שמחה הכהן קוק - הרב הראשי לעיר והוא הורה לערוך בחירות. בבחירות - שנערכו בחודש תמוז תשמ"א השתתפו בני הקהילה, והרב גלוכובסקי נבחר ברוב קולות[2].

מאז היבחרו ועד היום פועל באינטנסיביות רבה, למען הגדלת הקהילה ופיתוח מוסדות חב"ד בעיר, כאשר בפועל הוא מנווט ומנהל את מוסדות חב"ד המרכזיים בעיר, הכוללים מוסדות חינוך, בית חב"ד ובית כנסת. לצד זאת, משמש גם כמשפיע פרטי של רבים מבני הקהילה אשר נועצים עמו בכל שעות היממה, בכל נושא אישי או כללי.

עסקנות ציבורית[עריכה]

באמצע שנות המ"מים נבחר הרב גלוכובסקי[דרוש מקור] לסגן מזכיר בית דין רבני חב"ד ולחבר בהנהלת בית הדין, יחד עם הרב יצחק יהודה ירוסלבסקי והרב דוד חנזין.

בכ"ט טבת תשנ"ב עבר לפני הרבי בחלוקת דולרים, הרבי נתן לו דולר והרב גלוכובסקי המשיך הלאה קרא לו הרבי חזרה פנה אליו ואמר: "יאריך ימים על ממלכתו", תוך כדי נתינת דולר נוסף. הרב המשיך הלאה והרבי קרא לו פעם נוספת ואמר: "אתה הרי מנהיג של ועד הרבנים שם שיהיה בהצלחה", ומאז החל לנהל בפועל את עניני בית הדין.

מתוקף תפקידו הרשמי כסגן, משרד הבית דין נמצא ברחובות, והרב גלוכובסקי מנהלו בפועל ואחראי על קבלת בקשות לדיונים, קביעת הרכבים, ניסוח פסקי דין ועוד.

מתוקף תפקידו הוא מעורב גם בנעשה בקהילות חב"ד השונות, בשנת תשס"ו פיקח על הבחירות למשרת רב קהילת חב"ד באלעד, קידם את הליך הבחירות בשכונת קראון הייטס בניו יורק ומעורב בפרויקטים שונים בהנהגת חסידות חב"ד בישראל ומחוצה לה.

בשנת תשנ"ב הצטרף הרב גלוכובסקי כחבר בהנהלת הרשת.

בשנת תשע"ז הקים הרב גלוכובסקי את מרכז אור הבית ברחובות. במרכז עשרות טיפולים זוגיים ומשפחתיים לאנ"ש במחיר מסובסד.

משפחתו[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. לקוטי שיחות חלק כ"ד עמוד 391.
  2. מתוך המשפחות שהשתתפו בבחירות ולא החרימו אותם. הרב יוסף בלוי מספר בזכרונותיו, שהרבי הביע באוזני הרב בנימין גורדצקי תרעומת גדולה על עצם ההעזה של אי מי לעמוד לבחירות מול שלוחו לארץ הקודש.