אהבת ה'

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אהבת ה' היא מצוות עשה מן התורה לאהוב את הקב"ה, מקור המצווה הוא מהפסוק: ואהבת את ה' אלוקיך, אהבת ה' הינה אחד מהיסודות והנקודות המודגשות יותר, בתורת החסידות, החל מתקופת הבעש"ט.

מאמרים רבים בחסידות עוסקים בסוגיה זו של אהבת ה'. במה מתבטא אהבה זו, כיצד מגיעים לאהבה זו.

אחד השאלות החוזרות על עצמם אינספור פעמים בחסידות היא, כיצד ניתן לצוות על האדם לאהוב משהו\מישהו, אהבה הינה הרי משיכת הלב ולא הסבר שכלי, וכמה תשובות לשאלה זו, אך נקודת ההסבר היא שהציווי הוא על האדם - להתבונן ולהתעמק בדברים המעוררים את האבה לה', דהיינו לימוד חסידות, ועבודת התפילה.

דרגות באהבת ה'[עריכה]

בחסידות מבואר כי ישנם דרגות שונות באהבת ה': אהבת עולם הנמשכת מן ההתבוננות באור האלוקי השורה בעולמות, אהבה רבה שהיא אהבה הבאה מהנפש אלוקית במתנה מלמעלה, וכן אהבה בתענוגים. כמו כן ישנה אהבה המסותרת בתוך כל איש מישראל, הן צדיק והן רשע, ואהבה זו יוצאת מן הכח אל הפועל על ידי התבוננות. וכאשר יוצאת אל הגילוי נקראת בשם אהבה רבה.

הדרך להגיע לאהבת ה'[עריכה]

הדרך להגיע לאהבת ה' היא על ידי התבוננות בגדולת ה'. שהמידות מושפעות מן השכל, וכאשר מרחיב בדעתו בעניני גדולת ה' איך הקב"ה ממלא כל עלמין וסובב כל עלמין וכולא קמיה כלא חשיב, אזי נמשך באהבת ה'.

שורש לרמ"ח מצוות עשה[עריכה]

אהבת ה' ויראת ה' הם שורש של המצוות, שאהבת ה' היא שורש לרמ"ח מצוות עשה, ויראת ה' היא שורש לשס"ה מצוות לא תעשה.

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצונים[עריכה]

מצוות
תרי"ג מצוות · רמ"ח איברין דמלכא · דברי קבלה · מצוות דרבנן
מצוות עשה נבחרות
אהבת ה' · אהבת ישראל · אכילת מצה · ברית מילה · ברכת המזון · גמילות חסדים · האמנת אלקות · שילוח טמאים מהר הבית ובית המקדש · יראת ה' · כיבוד אב ואם · מזוזה · פריה ורביה · צדקה · ציצית · קידוש השם · קריאת שמע · שבת · שילוח הקן · תפילה · תפילין · תקיעת שופר · תשובה
מצוות לא תעשה נבחרות
עבודה זרה · גילוי עריות · שפיכות דמים