יומן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יומן הוא ספר זיכרונות שבו מתועדים מאורעות שקרו בעבר. אצל חסידים נוהגים לרשום יומן מתקופת שהותם בחצרות קודשינו על מנת שיוכלו להיזכר לאחר מכן במאורעות שחוו בעת שהותם אצל הרבי.

רקע[עריכה]

היומן הינו סיכום משיחותיו של הרבי לצד תיאור הנהגותיו הק', שזהו ג"כ חלק בלתי נפרד מ"תורתו של משיח" (מעשה רב) - ובאופן כללי אף מאפשר לקורא היומן להיכנס לאוירת הימים ההם ו"לחיות" את התקופה מחדש שלכן נכללים בו גם פרטים מהתוועדויות חסידים, כינוס השלוחים העולמי, ועוד מאורעות שהתרחשו "מסביב", גם שלא בנוכחותו (הגשמית) של הרבי שליט"א.

בית חיינו[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – בית חיינו (גיליון)

יומני השנים תשמ"ט - תשנ"ב הם יומני בית חיינו האחרונים לע"ע והם כללו דיווח קבוע מ770 בשבוע החולף; תוכן השיחות שאמר הרבי, מענות מיוחדות, אירועים והתוועדויות, ביקורים של אישים שונים בחצר ליובאוויטש ועוד. הגיליון היה יוצא על ידי תלמידי הקבוצה.

בתשעת הימים של שנת תשמ"ט הוציאו את הגיליון הראשון בסדרת שנים זו, כשזה מסתכם בדף אחד שיצא לאור פעמיים בשבוע. בתוך מספר חודשים התרחב אט אט, עד שהפך בעידוד הרבי לעיתון של ממש.

בתחילה היה זה גיליון פנימי, המתפרסם בעיקר ב-‏770, ומגיע מידי פעם לארץ ישראל על ידי תמימים שהיו נוסעים או ששלחו לחבריהם. ומשנת תש"נ החלו לצאת לקהל הרחב כאשר אלפים ורבבות מכל החוגים זכו מידי שבוע אותו. עורך הגליון היה ר' יצחק זאב ברנדלר, וגיסו ר' ברוך כהנא היה הכתב שהביא את הידיעות.

בחורף תש"נ שקלו חברי המערכת לסגור את הגיליון (עקב חובות כספיים), וכששלחו לרבי את הגליון (כבכל שבוע), הוציא הרבי את המענה: "נתקבל ות"ח ובטח ימשיכו בזה, וכל המפרט הרי"ז משובח אעה"צ". יש לציין שהם לא כתבו על רצונם לסגור את הגליון.

בשנת תשס"ז הוציא מכון מלכות שבתפארת באישורו של הרב ברנדלר את כל גליונות "בית חיינו" על נייר כרומו משובח, בסדרה של 5 ספרים המכילים 130 גליונות (2,500 עמודים) ובשנת תשע"ז הודפסו במהדורה חדשה.

יומן קבלת המלכות[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יומן קבלת המלכות

יומן קבלת המלכות הוא ספר המכיל יומן מפורט מאירועי שנת תשנ"ג. ספר זה יצא לאור על ידי את"ה המרכזי 770. הספר מכניס את הקורא לאוירה של אותם ימים בשנת תשנ"ג בהם עודד הרבי את שירת החסידים "יחי אדוננו מורינו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד", כולל גם אישורו לפרסומים עולמיים בהם יקבל העולם את מלכותו של הרבי כמלך המשיח.

היומן נכתב על ידי התמים שלום-דובער מישולובין.

לאחר מספר שנים בהם לא היה ניתן להשיג את הספר, הוא יצא לאור במהדורה חדשה ומפוארת לקראת דידן נצח תשע"ו - שנת הקהל.

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים