ניגון הנרות הללו

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף הנרות הללו (ניגון))
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg.pngערך זה עוסק בניגון חב"ד לנוסח 'הנרות הללו'. אם התכוונתם לנוסח עצמו, ראו נוסח 'הנרות הללו'.

הניגון הנרות הללו הוא על תפילת השבח וההודיה אותו אומרים לאחר הדלקת נרות חנוכה, הניגון מושר גם כיום לאחר הדלקת נרות חנוכה במנין הרבי ב- 770.

מקובל אצל חסידים, שהניגון הולחן על ידי חסידי אדמו"ר מהר"ש בתקופת חוליו, בה היה יוצא לקהל רק לעיתים רחוקות. החסידים הלחינו על מילות הנוסח ניגון ארוך, מכיון שרצו לשהות במחיצתו כמה שיותר זמן[1].

בשבת חנוכה שנת תשמ"ב אמר הרבי שבשבת אין אומרים "הנרות הללו"[2] ומאז לא שרים את הניגון כולו בשבת, אם כי כן מנגנים לפעמים את הבית האחרון בשיר, שמילותיו הן: "על ניסיך ועל נפלאותיך ועל ישעותיך"[3].

ניגון זה הוא ניגון נ"ג בספר הניגונים.

המילים[עריכה]

הַנֵּרוֹת הַלָּלוּ אָנוּ מַדְלִיקִין עַל הַתְּשׁוּעוֹת וְעַל הַנִּסִּים וְעַל הַנִּפְלָאוֹת שֶׁעָשִׂיתָ לַאֲבוֹתֵינוּ בַּיָּמִים הָהֵם בַּזְּמַן הַזֶּה עַל יְדֵי כֹּהֲנֶיךָ הַקְּדוֹשִׁים. וְכָל שְׁמוֹנַת יְמֵי חֲנֻכָּה הַנֵּרוֹת הַלָּלוּ קֹדֶשׁ הֵם. וְאֵין לָנוּ רְשׁוּת לְהִשְׁתַּמֵּשׁ בָּהֶם אֶלָּא לִרְאוֹתָם בִּלְבָד. כְּדֵי לְהוֹדוֹת וּלְהַלֵּל לְשִׁמְךָ הַגָּדוֹל עַל נִסֶּיךָ וְעַל נִפְלְאוֹתֶיךָ וְעַל יְשׁוּעָתֶיךָ:

ראה גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]


חנוכה
נס חנוכה יווןגזירות אנטיוכוסמרד החשמונאיםנס פך השמן חנוכיה 770.jpg
חג החנוכה מגילת אנטיוכוסקריאת ההללעל הנסיםסביבוןדמי חנוכהערב לביבותנר חמישיזאת חנוכההנרות הללו
נרות חנוכה הדלקת נרות חנוכהחנוכיהחנוכיה ציבוריתמבצע חנוכה
ניגונים הנרות הללויוונים נקבצו עלי

הערות שוליים

  1. ראו דברי לב לייבמן, "לעת עתה לא מצאתי מקור ברור לסיפור זה. אמנם, בין אם היה ובין אם לאו, נושא בתוכו מסר המתאים למטרתו של הניגון, מסר שניתן לקחת אותו וליישם אותו גם היום אצלנו". הובאו בכתבה 'הנרות הללו' - ניגון לאור הנרות, סיפורו של הניגון קישור לאתר חב"ד אינפו מתוך שבועון בית משיח
  2. הרבי אמר "שבת זאגט מען ניט [בשבת אין אומרים] "הנרות הללו'" (נשמט מההנחה בלה"ק, אך נמצא בהנחות הת' מהתוועדות זו).
  3. כפי שהחל הרבי פעמים רבות, כמו בשבת חנוכה תנש"א ותשנ"ב (ראה 'בית חיינו' משבתות אלה).