אפרים פיקרסקי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הרב אפרים פיקרסקי היה מצוות החוזרים בהתוועדויות של הרבי, מנהל ה'היברו אקדמי' בלונג-ביטש קליפורניה, ומנהל רוחני בבית המדרש ("ישיבה-גדולה") של אהלי תורה קראון הייטס במשך כ-25 שנים.

תולדות חיים[עריכה]

נולד לאביו הרב יחיאל מיכל פיקרסקי ונקרא על שם סבו מצד אביו. כשנכנס כילד ליחידות אצל האדמו"ר הריי"צ, הוא נתן לו לנשק את ציציותיו.

בזמן לימודיו בישיבת תומכי תמימים המרכזית ואף לאחר מכן, שימש כחבר צוות החוזרים בהתוועדויות של הרבי, וסייע לר' יואל כהן בשחזור הדברים שנאמרו על ידי הרבי ובהעלאתם על גבי הכתב[1].

כבחור, הוא היה נוהג להחזיר את הסטנדר של הרבי ממקום התפילות בשבת, אל מקומו בימות החול קודם תפילת ערבית של מוצאי שבת.

לאחר נישואיו עם רעייתו חנה צביה (בת ר' שמואל אייזיק הלוי פופאק בחודש אלול תשכ"ז, נסע בשליחות הרבי ללונג-ביטש שבקליפורניה וניהל שם את ה'היברו-אקדמי', כשבמשך הזמן מצטרף אליו גם הרב גרשון שוסטרמן.

בסופו של דבר הותיר את ניהול המוסד בידיו של הרב שוסטרמן וחזר לקראון הייטס, שם התמנה בשנת תש"מ כמנהל רוחני בבבית המדרש של ישיבת אהלי תורה ובמשך קרוב לעשרים וחמש שנים שימש בתפקיד זה וכן שימש כמשפיע בישיבה.

בעקבות חילוקי דעות שהתעוררו בשנת תשס"ה בינו לבין הנהלת המוסד - פוטר ממשרתו.

בעשור האחרון משמש כדיין בהרכבים שונים של דיונים בבית הדין של ועד רבני ליובאוויטש.

תוספות מבואר באנגלית[עריכה]

הרב פיקרסקי ששימש כמנהל של ישיבה קרוב לשלושים שנה, שם לב לקשיים רבים שיש לתלמידים רבים בלימוד פירוש ה'תוספות' על הגמרא. בעקבות זאת הוא החל בתרגום לאנגלית של התוספות על המסכתות הנלמדות בישיבות לעיונא.

החיבור כולל גם ביאור הציטוטים שבתוספות, יסודות הסוגיא שעל פיהן מקשה התוספות והשאלות ה"נסתרות". בהערות הוא מביא את המפרשים הקלאסיים של תוספות (כולל מהרש"א, מהר"ם, מהרש"ל, מהר"ם שי"ף וכו').

התרגום כולל פרקים נבחרים משמונת המסכתות הנלמדים בישיבות חב"ד בעיון.

התרגום זמין בדפוס ובאתר האינטרנט [tosfosinenglish.com].

משפחתו[עריכה]

  • בנו, ר' צבי הירש פיקרסקי
  • בנו, ר' יוסף יצחק פיקרסקי
  • בנו, ר' אברהם פיקרסקי
  • בנו, ר' מנחם מענדל פיקרסקי
  • בנו, ר' ישראל פיקרסקי

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. באחת ההתוועדויות העניק לו הרבי בקבוק לחיים בקשר עם עבודתו בחזרת השיחות והמאמרים, ופנה לאביו ואמר: "יפה כח הבן מכח האב".