אברהם יצחק ברוך גרליצקי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב גערליצקי

הרב אברהם יצחק ברוך גרליצקי (יליד שנת תש"ח, 1947) הינו ר"מ בישיבת אהלי תורה קראון הייטס ומנהל מערכת קובץ הערות וביאורים אהלי תורה.

תולדות חיים[עריכה]

נולד במונטריאול בחודש חשון תש"ח לאביו הרב משה אליהו גערליצקי, שהיה משפיע הקהילה.

בשנת תשכ"ה ייסד יחד עם ר' שלמה זרחי ר' אפרים פיקרסקי ר' יהודה לייב שפירא ר' שלום בער לויטין ר' נתן וולף ור' יהושע דוברבסקי את ועד הנחות התמימים.

בהמשך לזה קיבל אישור מיוחד מהרבי שבלילות שהוא עובד על ההנחות למחרתו הוא פטור מלבוא לסדר חסידות עד כדי כך שפעם כשר' זלמן גורארי' היה ביחידות התלונן הרבי "קיינער קאך זיך ניט אין די שיחות אחוץ די איין גערליצקי'ס א זון" (אף אחד לא מעוניין בשיחות חוץ מבנו של גערליצקי)

בתקופה שקדמה לנישואיו עם רעייתו (בתו של ר' בנימין לויטין, ונכדת הרב שמואל לויטין), עורר הרבי על חיזוק האחיזה היהודית בשכונת קראון הייטס בעקבות הבריחה הגדולה, וביקש לערוך את החתונות דווקא בתחומי השכונה על מנת לחזק את ההתיישבות במקום.

למרות שלא היו באותה תקופה בתחומי קראון הייטס אולמות מספיק מתאימים לעריכת חתונות כפי שהיה נהוג, היה הרב גערליצקי הראשון לקיים את חתונתו כרצון הרבי בתחומי השכונה, וחגיגת נישואיו התקיימה בכ"ז אדר א' תש"ל באולם "יאנג יזרעאל" שבקראון הייטס.

לאחר נישואיו הצטרף לצוות החינוכי של ישיבת אהלי תורה, וכיום הוא נחשב לאחד הר"מים האהובים במיוחד בישיבה, והוא נודע כמסור לתלמידיו. אחד הביטויים לכך הוא ביום הולדתו, שעורכים לו התוועדות גדולה ובכל שנה קונים לו התלמידים מתנה מיוחדת ודואגים לפרסם מודעות מזל טוב בכל השכונה.

בשנת תשמ"א הקים את מערכת הערות וביאורים. את רוב המענות והשיחות שדיבר בהם הרבי על הקבצים הוציא לאור בספר מיוחד.

ספריו[עריכה]

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לחב"דפדיה והשלימו אותו. יתכן שיש על כך פירוט בדף השיחה.