יהודה לייב גרונר

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף לייבל גרונר)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יהודה לייב גרונר
יהודה לייב גרונר.jpg
לידה ח' אייר תרצ"א
ניו יורק ארצות הברית
פטירה י"ד ניסן תש"פ
מקום פעילות ניו יורק ארצות הברית
תפקידים נוספים מזכירו של הרבי, חבר מערכת אוצר החסידים.
הרב גרונר נואם בערב לרגל גליון האלף של בית משיח

הרב יהודה לייב גרונר (ח' אייר תרצ"אי"ד ניסן תש"פ) היה אחד ממזכיריו של הרבי, חבר מערכת אוצר החסידים, וחבר הנהלת קופת רבינו.

תולדות חיים[עריכה]

הרב גרונר במסגרת עבודתו (משמאל לרבי)

הרב יהודה לייב גרונר נולד בח' באייר שנת תרצ"א לר' מרדכי אברהם ישעיה גרונר ומנוחה רחל גרונר. אמו היא מצאצאי אדמו"ר הזקן. למד ב'חדר' של ישיבת תומכי תמימים בניו יורק. בילדותו זכה לקירובים גדולים מאדמו"ר הריי"צ.

בשנת תש"ד חגג הרב גרונר את בר-המצווה שלו, בה השתתף הרבי שאף דיבר במשך כשעה ועשרים דקות[1]. בסיום פנה הרבי אל הרב גרונר ושאלו: "לייבל, האם הבנת את מה שדובר?" הרב גרונר שתק והרבי הגיב: "אל לך להתבייש, גם רבים מן העומדים בצד לא הבינו". בבחרותו למד בישיבת תומכי תמימים המרכזית בניו יורק. הרב גרונר היה מהשלוחים ליסוד ישיבת אחי תמימים שיקגו[2]

בחודש תשרי שנת תש"ט פנה הרבי אל הרב גרונר ושאלו האם הוא מעוניין לעזור לו בזמנו הפנוי. הרב גרונר נענה להצעה ותחילה החל לעסוק בסיוע לרבי בעניינים משרדיים והשתתף בעריכת הספרים שבהוצאת ספרים קה"ת שהייתה באותה תקופה בהנהלת הרבי. עם הזמן הורחבה עבודתו במזכירות הרבי.

הרב גרונר עם הרבי

לאחר הסתלקות אדמו"ר הריי"צ, פנה אליו הרבי ואמר "מעכשיו העבודה תהיה באופן אחר לגמרי". בשעת מעמד קבלת הנשיאות ביקש הרבי מהרב גרונר שיעמוד לידו בזמן ההתוועדות למקרה ויצטרך משהו.

בט"ו אלול תשי"ד התחתן עם בתו של הרב צמח גורביץ' וזכה שהרבי יסדר עבורו קידושין בחתונתו. לאחר חתונתו המשיך את עבודתו במזכירות. בשנים המאוחרות יותר העברת המכתבים האישיים אל הרבי ומסירת התשובות מהרבי, נעשה על ידי הרב גרונר ועמיתו למזכירות הרב ירחמיאל בנימין קליין.

החל מהאירוע הבריאותי שעבר הרבי בשנת תשל"ח, התרחבה עבודתו, והחל מאז היה למזכיר הקרוב ביותר. מסופר כי הרבנית חיה מושקא אמרה לו כי מעתה מוטלת עליו אחריות לדאוג לבריאות הרבי[3].

בעת חלוקת התניא בי"א ניסן תשד"מ חיפש אותו הרבי כשהוא מתבטא עליו הרבי "איפה ה'מיין גנרל'" (הגנרל שלי)[4].

בשנת תשנ"ג לאחר פטירת המזכיר הרב חיים מרדכי אייזיק חדקוב אישר הרבי את מינויו יחד עם שאר חברי המזכירות כחברי הנהלת המוסדות מרכז לעניני חינוך, מחנה ישראל, וקה"ת. ובשנת תשנ"ד אישר הרבי את ייסוד קופת רבינו וחתימתו מופיעה בראש החותמים על פתיחת העמותה.

היה מהמזכירים שבלטו בתמיכתם לפעילות להבאת ופרסום המשיח כולל ההצבעה והאמירה שזהו הרבי. בשנת תשנ"ג העביר את אישורו של הרבי להדפסת התואר 'מלך המשיח' אחר שמו בספר בשורת הגאולה[5]. לאחר ג' תמוז תשנ"ד תמך באמונה בנצחיות חייו של הרבי[6] אך עם זאת התנגד לכתיבת התואר "שליט"א" על הרבי בדברי דפוס[7].

בשנותיו האחרונות שימש כמשפיע בבית הכנסת "אנשי לובאוו קהל חסידים" (מכונה גם "באומגרטין שול") ברחוב קארול בשכונת קראון היייטס.

נפטר בערב חג הפסח תש"פ לאחר שחלה בנגיף הקורונה.

הרב גרונר במשרדו כחודשיים לפני פטירתו (י' שבט תש"פ).

עריכה תורנית[עריכה]

לאורך כל שנותיו עסק בעריכה וכתיבה תורנית לצד עבודתו במזכירות הרבי. תחילת הדברים היתה כאשר גדלה המעמסה על שכמו של הרבי, העורך הראשי במערכת אוצר החסידים, והרבי הטיל עליו להשתתף בעריכה. בהמשך השנים, כאשר גברה העבודה במזכירות החליפו אחרים את עבודתו, והחל משנת תשל"ח פסק כמעט כליל מעבודתו זו.

בין הספרים שערך והכין לדפוס:

זכה שהרבי הגיה הרבה מעבודותיו לפני שראו את אור הדפוס.

בנוסף, פירסם באופן קבוע תגובות והתייחסויות למתפרסם בבמות התורניות של חסידי חב"ד, בעיקר בנושאי הלכה ומנהג. כגון בשבועון כפר חב"ד, שבועון בית משיח, קבצי הערות וביאורים, שבועון התקשרות, ועוד.

בחדרי תורתך[עריכה]

לאורך השנים, שאל הרב גרונר עניני תורה רבים אצל הרבי, הן בנודע לדברים שנאמרו בשיחות הקודש, הן בנוגע לדברים שעלו לו תוך כדי לימודו, והן בנוגע לדברים הקשורים בעבודתו בעריכת הוצאות לאור תורניות שונות בהוראת הרבי. התכתבויות אלו נשמרו אצלו בארכיון מיוחד, שהחל לצאת לאור לאחר פטירתו בתוספת הערות והרחבות המסייעים להבנת הנושא הנידון והדברים העולים מהגהות ותשובות הרבי על הגליונות שהכניס.

לקראת ה' טבת תשפ"ג החלה לצאת לאור סדרת הספרים תחת השם 'בחדרי תורתך', כאשר הסדרה המתוכננת אמורה לכלול ארבעה כרכים, שני כרכים על פירוש רש"י (ח"א - בראשית־שמות, ח"ב - ויקרא־דברים), ושני כרכים נוספים עוסקים בשאר הנושאים[12]. נכון לשנת תשפ"ד יצאו לאור שני הכרכים הראשונים.

העורך הראשי של הסדרה הוא הרב דוד אולידורט.

משפחתו[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

 • סיפורים מחדר הרבי, מנחם זיגלבוים, תשס"ט.
 • זריחת השמש, חלופת מכתבים שנכתבו בידי הרב יהודה לייב גרונר בתקופת קבלת הנשיאות, שבועון כפר חב"ד גליון 1843 עמוד 45
 • המזכיר, שבועון כפר חב"ד גליון 1854 המוקדש כולו לרב גרונר
 • לפני ולפנים בקודש פנימה, גליון 'כי קרוב' 57 פרשת בא תשפ"א עמוד 4
 • סיפורים מגן עדן התחתון, ראיון עם המזכיר הרב גרונר, שבועון בית משיח גליון 1199 עמוד 38, סיפורים מגן עדן העליון, חלק שני של הראיון, גליון 1200 עמוד 16
 • המזכיר, מלכות הכתר סדרת 3 ספרים על הרב גרונר וסיפורים מיומנו האישי.

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

 1. ראה קובץ ליובאוויטש גליון 2.
 2. =https://chabad.info/magazine/118843/
 3. ספר המזכיר חלק ראשון פרק חדרי הלב.
 4. ע"פ סרט הוידאו.
 5. כך כותב הרב משה אורנשטיין בחוברת האמונה השלימה (יצאה לאור בתשנ"ו) מפי שלושה מחברי הוועד להפצת שיחות ששמעו זאת ממנו בשעתו
 6. דבריו בכינוס י"א ניסן תשנ"ה.
 7. טור שלו בשבועון כפר חב"ד
 8. פתח דבר בהיברו בוקס.
 9. פתח דבר בהיברו בוקס.
 10. נדפס במהדורות תשכ"ה ואילך החל מעמוד קמה בחלק ההוספות.
 11. עם השלמת עריכת ההערות, אמר לו הרבי 'קיבלתי מכתב מהרב זוין והוא משבח את העבודה שלך (שבועון כפר חב"ד גליון 1854 עמוד 10).
 12. שבועון 'כפר חב"ד' גליון 1984 (כ"ג במרחשון תשפ"ג) עמוד 98.