משה גוראריה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב משה גוראריה

הרב משה גוראריה היה משפיע אנ"ש בתל אביב.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בשנת תרנ"ט בקרעמנצ'וג (אוקראינה), לאביו הרב נתן גוראריה. למד בישיבת תומכי תמימים ליובאוויטש ונודע שם כמשכיל בעל שם. לאחר נישואיו עם ביילא, בת הרב עובדיה ליינר (נצר לאדמו"רי איז'ביצא-ראדזין) התגורר תקופה מסויימת במוסקבה. לאחר מספר שנים יצא את ברית המועצות לריגא.

ברגיא עסק במשלוחי מזון ליהודי רוסיה בעידוד הרבי הריי"צ. ממשלת לטביה לא ראתה פעילות זו בעין חיובית, והוא נעצר יחד עם ר' חיים יוסף רוזנבלום, ר' דובער חסקינד, ור' חיים שמריה גוראריה.

לאחר מספר ימים שוחרר בערבות כספית גבוהה, ובשל היותו נתין זר דרשה הממשלה את גירושו מהמדינה לצמיתות, או מעצר ממושך. הרבי הריי"צ הורה לו לקבל את גזירת הגירוש, ולעלות לארץ ישראל.

באותה תקופה שהה הרב שמריהו גוראריה (הרש"ג) בארץ ישראל, בשליחות הרבי הריי"צ להשגת סרטיפיקטים עבור יהודי רוסיה. כשנודע מעצרם החל הרש"ג לדאוג באופן מיוחד להשגת סרטיפיקטים עבורם, ולאחר מאמצים והתערבות הרב אברהם יצחק קוק, הצליח לקבל עבורם סרטיפיקטים.

במאמצי ההצלה סייעו גם ר' מרדכי דובין - מעסקני חב"ד בריגא, ר' משה פרוש - מזכיר אגודת ישראל בירושלים, ו'הועד לקהילות האשכנזים' (העדה החרדית).

הוא התיישב בתל אביב, שם שהו באותה תקופה רבים מבני משפחתו. הוא נודע כמשפיע, כמשכיל בעל שם, בעל בקיאות והבנה נדירה בתורת החסידות. אנ"ש והתמימים מכל ארץ הקודש הגיעו תכופות לתל אביב לשמוע אותו. נוסף לכך, שימש כחבר ההנהלה הרוחנית של אחי תמימים תל אביב והתוועד תכופות עם תלמיד התמימים.

בעסקנות[עריכה]

בשנת תש"א נתבקש על ידי אדמו"ר הריי"צ לפעול לייסוד אגודת חסידי חב"ד בארץ הקודש. יחד עם גיסו, הרב אליעזר קרסיק פעל לכינון האגודה. ובמשך כעשרים שנה היה מחברי ההנהל ומראשי הפעילים למען ייסוד וביסוס מוסדות חב"ד בארץ הקודש: ייסוד ישיבת אחי תמימים תל אביב, תומכי תמימים לוד וייסוד כפר חב"ד.

על פי הוראת אדמו"ר הריי"צ, התעסק במשך תקופה בניהול הרוחני והגשמי של ישיבת תורת אמת. הוא טיפל בכספי השייבה ובענייניה הטכניים, בחן את התלמידים, התוועד עמם ופיקח על לימודיהם.

נפטר בכ"ו שבט תשל"ג.

לקריאה נוספת[עריכה]