העדה החרדית

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ממוזער ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
בנין "זופניק" בירושלים בו שוכנים משרדי העדה החרדית הבד"צ ומערכת הכשרות

העדה החרדית - ארגון המאגד את בני היישוב הישן בירושלים מאז שנת תר"ף. היא הוקמה לאחר שחלק מהאשכנזים בהנהגת הרב יוסף חיים זוננפלד והרב יצחק ירוחם דיסקין, לא קיבל את כהונתו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק כרב ראשי, עקב דיעותיו הציוניות, שנפסלו על ידי רוב גדולי ישראל (ובראשם נשיאי חב"ד), והקים את "העדה החרדית" והרב זוננפלד נבחר להיות רבה הראשון, או בהגדרה הרשמית 'גאב"ד'.

מאז ועד היום חסידי חב"ד חברים בגופים ובארגונים הקשורים לעדה החרדית.

הגאון הרב אברהם חיים נאה היה חבר הנהלת העדה החרדית, ספרא דדיינא בבד"צ העדה החרדית, ובפועל היה יד ימינם של הגאב"ד הרב יוסף חיים זוננפלד והגאב"ד הרב יוסף צבי דושינסקי.

הרב שלמה יהודה לייב אליעזרוב היה חבר במערכת הכשרות של העדה החרדית. כיום הרב מאיר דוד ברגמן מחשובי חסידי חב"ד בירושלים הוא מראשי מערכת הכשרות של העדה החרדית בירושלים.

ראשי "העדה החרדית" ובהם רבה של העדה, הרב יוסף חיים זוננפלד, היו בקשר מיוחד עם אדמו"ר הריי"צ. הרב יעקב יצחק ווייס גאב"ד העדה החרדית היה בקשרים עם הרבי, וכן הרב מאיר ברנדסדורפר חבר הבד"ץ.

ראש העדה החרדית כיום הגאון הרב יצחק טוביה ווייס קשור לחב"ד כבר עשרות שנים.

נוסף לכך, ישנו בעדה החרדית תפקיד של ראב"ד והנושא בתפקיד זה הוא השני בחשיבותו בין מנהיגיה.

לקריאה נוספת[עריכה]