מכון למען ילמדו

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוגו מכון למען ילמדו
40 מסיימי המחזור הראשון - תשע"ז, מקבלים את תעודות ההסמכה מאת הרבנים: גוראריה, בוגרד, גינזבורג ויורקוביץ'
הרבנים: פרנק, גוראריה וטברדוביץ בטקס ההשקה
הסניף של מכון למען ילמדו בירושלים

מכון למען ילמדו הוא מכון חב"די הראשון המוביל תודעה ופעילות אקטיבית בתחום מבצע תורה, ובפיתוח מסגרת ללימודי הלכה, המכון פיתח שיטת לימוד חדשנית להעברת חומר הלכתי סבוך בצורה בהירה, באופן המאפשר גם לאברכים נשואים, אנשי עסקים ושלוחים אשר אינם פנויים ללימוד במתכונת מלאה לקבל תעודת סמיכה. החומר ערוך בצורה ייחודית, מלווה במצגות, ואולם לימודים חדשני עם אביזרי טכנולוגיה מתקדמת. המכון מקיים מספר מסלולי לימוד, הבולט שביניהם הינו מסלול ראשוני להכנת שלוחים למבחני הרבנות הראשית - היכל שלמה, על מנת שיכולו לממש את השפעתם בשליחות ביתר שאת.

מרכז ומשרדי המכון ממוקמים בתל אביב, ומתפעל סניפים בירושלים, חיפה, לוד, נתניה, באר שבע, ביתר עלית, קרית מלאכי, צפת, אלעד, פתח תקווה, אשדוד, עמנואל, כפר חב"ד, בקרוב ראשון לציון. כיום המכון מונה למעלה מ-450 תלמידים.

הקמת המכון[עריכה]

המכון הוקם בתשע"ה על ידי הרב זהר יהושע והרב ישראל מעל בעל וותק רב בלימוד הלכה בכלל וסמיכה בפרט, אשר גם כתב את החיבור הפופולארי סיכומים וביאורים על החומר של "סמיכה" המסכם בצורה תמציתית את החומר הנצרך למבחני הסמיכה, בחיבור זה משתמשים כיום ברוב מכוני הסמיכה ברחבי העולם.

בתשע"ו בטקס השקה מפואר חונך מקום חדיש משופץ ומאובזר בשכונת רמת אביב, בהשתתפות רבני חב"ד המלווים את המכון מתחילתו, הרב יוחנן גוראריה, הרב שלמה הלפרן, הרב דב טברדוביץ', הרב חיים קיז'נר, הרב שלמה יצחק פרנק, הרבאברהם הרוניין, הרב משה קורנווייץ והרב יוסף גינזבורג שהינו גם מחברי הנהלת המכון.

בכינוס השלוחים העולמי של תשע"ז השיק המכון המכון מסלול חדש ומהפכני אשר מטרתו להפוך שלוחים צעירים לרבנים עם תעודות כרצון הרבי מלך המשיח[1], לצורך כך הצטרף למכון הרב עדאל קידר, מחבר שו"ת היכל שלמה, אשר מלווה את הלימודים ואת ההכנה למבחנים הסופיים, הקורס מועבר בכיתה חדשנית במרכז המכון, באמצעות חומר ערוך עבור הכנה למבחני הרבנות, ומתוך שימוש בשיטת פרזנטציה - מצגות וטבלאות ממחושבות.

אפיק נוסף של תחום פעילות המכון, מתבטא בסיפוק תכניות לימוד למוסדות חינוך חב"ד ברחבי הארץ, וכיום במספר מוסדות חב"דים ברחבי הארץ נעזרים בתכניות הלימוד של המכון כתכנית לימוד חוויתית לתלמידים.

מסלולי המכון[עריכה]

המכון מקיים שלושה מסלולי לימוד עיקריים:

  • סמיכה חב"ד - סמיכה רגילה בהלכות איסור והיתר מתוך חלק יורה דעה שבשולחן ערוך, אשר ע"פ הוראת הרבי חובה על כל בחור לפני החתונה ללמוד, הקורס כולל לימוד הלכות "בשר בחלב", "מליחה", ו"תערובות".
  • היכל שלמה - מסלול המיועד בעיקרו לשלוחים, הקורס בנוי עבור אברכים העוסקים בשליחות רוב שעות היום והשבוע ואין בידם את הפנאי ללמוד בכולל במסגרת מלאה את כל החומר למבחני הרבנות הראשית - היכל שלמה, בקורס הזה המלווה ע"י הרב עדאל קידר מתמקדים בהכנת התלמיד למבחן ומאמנים על הבנת וסיכום נכון בחומר, וכן לכתיבה קולעת למבחני הרבנות הראשית - היכל שלמה.
  • הלכות שבת - מסלול במתכונת פרקטי - הלכתי, בה נלמדת בצורה יסודית הלכות שבת הלכה למעשה על פי פסקי אדמו"ר הזקן, מתוך חומר מיוחד המבוסס במילואו על השלחן ערוך אדמו"ר הזקן, החומר נכתב על ידי המכון ברמה גבוהה, ומועבר באמצעות עזרים טכנולוגים חדשניים.
  • אורח חיים יהודי - מסלול במתכונת פרקטי - הלכתי, בה נלמדת בצורה יסודית הלכות כלליות הנוגעים לחיי היום - יום, מתוך חומר מיוחד המבוסס במילואו על השלחן ערוך אדמו"ר הזקן, החומר נכתב על ידי המכון ברמה גבוהה, ומועבר באמצעות עזרים טכנולוגים חדשניים.

צוות המכון[עריכה]

ראו גם[עריכה]

מבצע תורה

סמיכה לרבנות

קישורים חיצונים[עריכה]

הערות שוליים

  1. ספר השליחות עמ' 612