תומכי תמימים בוכרה (סמרקנד)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תומכי תמימים סמרקנד הינה סניף של רשת ישיבות תומכי תמימים שהוקמה בעיר סמרקנד החל משנת תש"א.

הרקע להקמת הישיבה[עריכה]

חסידי חב"ד הראשונים שהעניקו חינוך לצעירים המקומיים, היו שלוחי אדמו"רי חב"ד לסמרקנד: הרב שלמה יהודה לייב אליעזרוב ואחיינו הרב חיים נאה.

בשנת תרפ"ו נשלח הרב שמחה גורודצקי על ידי אדמו"ר הריי"צ לסמרקנד, ומיד עם בואו לשם יסד "תלמוד תורה" גדול וגם יסד קיבוץ של צעירים מבני עשרים ומעלה שכונה בשם "תפארת בחורים" ולמדו בו כמאה וחמישים תלמידים.

המוסד התפתח מאוד ולמדו בו כאלף תלמידים, עליהם עומדים עשרים וחמשה מלמדים, תלמידי חכמים מאנשי המקום.

הקמת הישיבה[עריכה]

בקיץ תש"א נאספו בעיר הרבה מחסידי חב"ד, והתעורר צורך להקים במקום ישיבה.

ממייסדי הישיבה היה הרב מיכאל טייטלבוים. את עול האחזקה הגשמי נטלו על עצמם הרבנים אבא פליסקין ומנחם מענדל פוטרפס. המנהל הראשי של הישיבה היה הרב יונה כהן, ובין מגידי השיעורים בישיבה זו היו גם הרב זלמן שמעון דבורקין והרב משה רובינסון. הרב ניסן נמנוב כיהן כמשפיע הישיבה.

מספר התלמידים המבוגרים הגיע לארבעים, ואילו מספר התלמידים הצעירים הגיע למאה. המחלקה בעיר זו המשיכה להתקיים עד אמצע הקיץ תש"ו, שאז עזבו רוב חסידי חב"ד את סמרקנד והיגרו מרוסיה.

גם לאחר שרוב חסידי חב"ד עזבו את המדינה, המשיכה הישיבה לפעול, למרות שמספר חסידי חב"ד בעיר היה מועט, אם זאת מעגל תלמידי הישיבה התרחב עם הזמן, והצטרפו אל הישיבה רבים מיהודי בוכרה.

בשנות הכ"פים הישיבה הוקמה מחדש במחתרת עם עשרה תמימים אותם לימד המשפיע הרב מיכאל מישולובין. הישיבה נסגרה בתחילת שנות הלמ"דים.

ראו גם[עריכה]