מנחם מענדל וולף

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ר' מני וולף

הרב מני[1] מנחם מענדל וולף (יליד שנת תש"ה, 1945) הינו מנהל סניף קה"ת בארץ הקודש, וסניף המרכז לעניני חינוך.

תולדות חיים[עריכה]

מני וולף בצעירותו

נולד בירושלים בכ"ב אלול תש"ה לאביו הרב אפרים וולף ואמו מרת פסיה. עד שנת תשי"ג למד במוסדות חב"ד בירושלים, בהיותו בגיל שמונה, עברה משפחתו להתגורר בלוד[2], והוא עבר ללמוד בתלמוד תורה בכפר חב"ד.

בצעירותו, למד בישיבת תומכי תמימים לוד ובישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד, בשנת תשכ"ה נסע ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770.

מכיוון שהקבוצה בתשכ"ה הייתה של כמה חודשים בודדים, הוא הגיש בקשה נוספת ונסע שוב לקבוצה לשנה שלימה אצל הרבי בשנת תשכ"ח מניסן תשכ"ח ועד לניסן תשכ"ט. דבר נדיר כשלעצמו.

במהלך שהותו במחיצת הרבי כתב יומן מפורט מהנהגותיו של הרבי, יומנים אלו התפרסמו במהלך השנים בתשורות שיצאו לאור לשמחות פרטיות במשפחתו.

בשנת תשכ"ט הוריו של הרב וולף נסעו לרבי לקראת י"ט כסלו, ובמהלך הביקור הציע להם הרב בנימין קליין לשדך את גיסתו (בתו של הרב מרדכי שוסטרמן) עם בנם. לפני נסיעתם נכנסו בני הזוג וולף ליחידות אצל הרבי, והרבי שאל אותם לגבי השידוך של בנם, והם סיפרו לרבי על ההצעה של הרב בנימין קליין, הרבי התייחס בחיוב להצעה ואז התברר שזו הצעה של הרבי,

בין השידוך לחתונה, לאחר חג הפסח תשכ"ט נסע הרב וולף לארץ הקודש, כשלפני יציאתו הרב חודוקוב מסר לו מספר הוראות. בהיותו בשדה תעופה התקשר שוב למשרד המזכירות על מנת להבהיר לעצמו את ההוראות שקיבל, כשבאמצע השיחה הרבי עלה על הקו והורה לו למסור את תוכן השיחה שנאמרה בהתוועדות באחרון של פסח בנושא האיסור למכור בתים לגויים (שנאמרה בקשר עם הבריחה הגדולה מקראון הייטס) ולחזור על תוכנה בפני תושבי ארץ הקודש, היות והדבר נוגע גם להם[3].

בחודש כסלו תש"ל נכנס הרב וולף (כחתן) ליחידות אצל הרבי, במהלך היחידות הרבי הזכיר את מנהגו של הרבי הריי"צ להתענות בימי חתונותיהן של בנותיו אך הרבי סייג את סיפורו ואמר שמנהג זה אינו הוראה לרב וולף, הרב וולף נהג בכל זאת לקיים את המנהג ולהתענות בימי חתונותיהן של בנותיו בנמקו זאת בכך שהרבי הזכיר את המנהג בפניו ביחידות[4].

שנה לאחר מכן התקיימה בבארא פארק חתונתו של מני וולף עם פייגל שוסטרמן, בט"ו כסלו תש"ל[5].


לאחר חתונתם התגוררו בני הזוג מספר חודשים בקראון הייטס[6], ולאחר מכן נסעו בהוראת הרבי לארץ והתיישבו בנחלת הר חב"ד בקריית מלאכי.

פעילות ציבורית[עריכה]

הרב מני וולף בדיון בחדר המזכירות

עם התיישבותו בארץ הקודש, מונה הרב וולף בהסכמת הרב חודוקוב ובהשפעת אביו, כמחליפו של סבו הרב אברהם פריז בניהול סניף קה"ת בארץ הקודש, והחל לעסוק בהפצת ספרי קה"ת, ובניהול עניני הסניף.

בשנת תשמ"א יזם את הקמת מכון ועד הנחות בלה"ק שיעסוק בתרגום דברי הרבי ללשון הקודש לטובת חסידי חב"ד שאינם שולטים בשפת האידיש, ומעוניינים להבין את דברי הרבי הנאמרים בשעת ההתוועדויות. מכון זה התפתח בעידודו ובהכוונתו, וכיום הוא נחשב למכון ההוצאה לאור העיקרי של תורת הרבי.

במהלך השנים אסף חומר רב ומגוון, ויצר ארכיון תמונות נדיר מתולדות היישוב החב"די בארץ הקודש, מזקני החסידים, ותמונות נדירות של הרבי, בשנת תשע"א מכר את הארכיון לרב דוד זקליקובסקי, מנהל 'ארכיון ליובאוויטש'[7].

כיום הרב וולף מנהל את הוצאת הספרים קה"ת בארץ הקודש (כשלצדו בהנהלה הרב שייע סגל), ונושא בתואר 'מנהל סניף המרכז לעניני חינוך בארץ הקודש'.

משפחתו[עריכה]

בניו:

חתניו:

 • ר' מנחם מענדל הלפרין - מירון.
 • ר' עזריאל מוזיקנט - נחלת הר חב"ד.
 • ר' דוד סלאווין - כפר חב"ד.
 • בתו מרת חיה מושקא, רעיית הרב יצחק קפלן - משלוחי הרבי באשדוד.
 • הרב ישראל אריה ליב רבינוביץ - שליח הרבי באשקלון.

לקריאה נוספת[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

 1. בראשונה שמו המקורי היה מנחם מענדל וכינויו מני ולאחר שביתו התחתנה עם מנחם מענדל הלפרין ולפי הוראת הרבי במקרה כזה או החתן או החותן מוסיף שם הפך את הכינוי לשמו הרשמי ומאז שמו כאמור מני מנחם מענדל
 2. בעקבות התמנותו של אביו ארבע שנים קודם לכן למנהל הישיבה.
 3. אמו של הרב וולף, העניקה לרבי מתנה כ'דמי שדכנות' על חלקו בשידוך של בנם
 4. יהי שלום בחילך תשורה וואלף סלונים ע' 15.
 5. פיסות היסטוריה: חתונת ר' מני וולף בתש"ל ● היו ימיםסי או אל סמליל.jpg
 6. בי' שבט תש"ל שחל ביום שישי באותה שנה, נערך סיום ספר תורה של משיח, ובמוצאי שבת נערך השידור הראשון מ-770 לארץ הקודש, במהלכו סיפר הרב וולף בקצרה את אירועי סיום כתיבת הספר תורה. כתוצאה מזה הוקם בהמשך מרכז שידורי חב"ד בניהולו של חיים ברוך הלברשטאם.
 7. דיווח באתר שטורעם.