סמל חבדפדיה.png

הידעת? אנשי חינוך, עיתונאים וסופרים נעזרים במידע שבחב"דפדיה ומעבירים אותו לרבבות
לחצו כאן לתרומה ועזרו לנו להפיץ את מעיינות החסידות בצורה הטובה ביותר

תורת מנחם התוועדויות

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף התוועדויות)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Disambig RTL.svg.png המונח "התוועדויות" מפנה לכאן. לערך העוסק בהתוועדויות חסידים, ראו התוועדות חסידית.

Disambig RTL.svg.png המונח "תורת מנחם" מפנה לכאן. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו תורת מנחם (פירושונים).

הכרכים הממוספרים
התוועדויות תשמ"ב - תשנ"ב

סדרת תורת מנחם - התוועדויות הינה סדרה הכוללת את שיחות ומאמרי הרבי שנאמרו לאורך שנות הנשיאות, הן המאמרים השיחות המוגהות והן אלו שאינם. הסדרה נערכת ויוצאת על ידי וועד הנחות בלה"ק.

הסדרה נדפסת בלשון הקודש כאשר השיחות והמאמרים שנאמרו במקור באידיש מתורגמים לצורך כך. בכך סדרה זו נבדלת מסדרת הספרים שיחות קודש שקדמה לה, הכוללת ברובה את תורת הרבי בשפת המקור.

היסטוריה[עריכה]

ראשית הסדרה בחוברות שהחלו לצאת בשנת תשמ"א מדי שבוע וכללו את השיחות והמאמרים שנאמרו בהתוועדות השבת הקודמת על ידי הרבי מלך המשיח; רובם לא הוגהו על ידי הרבי.

בסוף כל שנה יצאו לאור ארבעה כרכים הכוללים את השיחות והמאמרים שנאמרו באותה השנה וכן מאמרים שנאמרו בשנים קודמות והוגו על ידי הרבי באותה שנה (כיוצא מהכלל היא שנת תשמ"ה שבה יצאו לאור חמישה כרכים) - בשם 'התוועדויות אדמו"ר שליט"א'. בשנת תשנ"ג יצאו שני הכרכים האחרונים של השנה, הכוללים את המאמרים המוגהים והשיחות שנאמרו בחורף תשנ"ב. בסך הכל יצאו בסדרה זו ארבעים ושלושה כרכים הכוללים את תורת הרבי בשנים תשמ"ב - תשנ"ב.

בשנת תנש"א, בעת עריכת הספר ימי בראשית, הצטבר אוסף גדול משיחותיו של הרבי בשנים תש"י - תשי"א, שחלקו הוגה על ידי הרבי. בחורף תשנ"ב, באישורו של הרבי, החלו הרב ישראל שמעון קלמנסון והרב חיים שאול ברוק לערוך את השיחות לסדרה חדשה, שתכלול את שיחותיו של הרבי החל מהימים הראשונים לאחר הסתלקותו של הרבי הריי"צ שם סדרה זו נקרא תורת מנחם[1]. סידרה זו, השניה, כוללת אף היא תיעוד מלא מהנאמר בהתוועדויותיו של הרבי; תחילה מודפס המאמר שנאמר ולאחר מכן, השיחות[2], עם פירוטים של הניגונים, ומקצת מהשיחות הפרטיות שדיבר הרבי במהלך הניגונים, ועוד. בסדרה מודפסים גם המכתבים כלליים, המברקים ששלח הרבי ולעיתים אף יחידויות שונות. כמו כן הובאו מענות של הרבי למניחים, ואנ"ש ביאורים על שאלות בהבנת הדברים שנאמרו בהתוועדות. נכון לשנת תשפ"ב הופיעו שבעים ושבעה כרכים, הכוללים את השיחות מחודש שבט תש"י עד שנת תשל"ד.

מידי שבוע מופיע קונטרס ובו התוועדות שבת אחת שנערכה על ידי מערכת ועד הנחות בלה"ק, מתוך הספרים שיופיעו בעתיד.

מערכת הסדרה[עריכה]

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. על פי הצעת הרב יהודה לייב גרונר, כהמשך לסדרת תורת מנחם - תפארת לוי יצחק.
  2. שיחות מוגהות נדפסות ככתבם וכלשונם - כפי שהוגהו - בסדרה, למעט כאשר אוחדו עם שיחות אחרות, אז מובא תימצות של השיחה עם הפניה למקום בו נדפסה בלקוטי שיחות, ובהערות השוליים - פרטים מההנחה הבלתי-מוגהת שלא נכללה בשיחה המוגהת.