ישראל פרידמן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב ישראל פרידמן
ישראל פרידמן 2.jpg
הרב פרידמן נואם במעמד 'צאתכם לשלום' לתלמידים השלוחים של אהלי תורה (חשון, תשע"ג)
לידה תרצ"ו
בישנקוביץ
פטירה ז' ניסן תש"פ
מקום פעילות קראון הייטס
השתייכות חסידות חב"ד
רבותיו הרבי מליובאוויטש
הרב פרידמן נואם במעמד ירחי כלה בקריית גן ישראל בשנת תשמ"א

הרב ישראל יצחק פרידמן (י"ד כסלו תרצ"ו, 1936 – ז' ניסן תש"פ 2020) היה ראש ישיבת אהלי תורה גדולה בשכונת קראון הייטס שבניו יורק.

תולדות חיים[עריכה]

הרב פרידמן בוחן את תלמידי אהלי תורה מתיבתא, לצד ראש הישיבה הרב זושא וילהלם

נולד בעיירה בישנקוביץ שברוסיה בי"ד כסלו[1] תרצ"ו לאביו ר' יעקב בנו של הרב זוסיא פרידמן רב העיר אודסה, נכד דור שביעי להרהק ר' אברהם המלאך זיע ולאמו מרת גיטל פרידמן. הוריו נמנו על חשובי עדת חסידי בויאן. לאחר שאביו גוייס למלחמה שממנה לא חזר המשפחה נדדה לסמרקנד ושם התחברו לחסידי חב"ד ששהו בסמרקנד, אמו מרת גיטל החזיקה חיידר בביתה

בשנת תש"ז יצא יחד עם משפחתו מרוסיה במסגרת 'הבריחה הגדולה', ובמשך כשנתיים התגוררה המשפחה בפריז, והוא למד בישיבת תומכי תמימים ברינואה, שם גם נערכה חגיגת הבר מצווה שלו.

בהמשך, עלה עם משפחתו בשנת תש"י לארץ הקודש ולמד בישיבת אחי תמימים תל אביב ולאחר מכן בישיבת תומכי תמימים לוד. היה ממושפעי המשפיע ר' שלמה חיים קסלמן[2]. בהיותו בישיבה שקד במסירות על לימוד התורה, עד שנחלש ואושפז והתגלה אצלו נקב בריאה. כשדווח על כך לרבי, השיב הרבי במכתב מיוחד שהצילום של הרופאים מוטעה ושיחזרו שוב על הצילום, ואכן באופן פלאי בצילום החוזר לא ראו כל נקב, והוא הבריא במהרה.

הגיע אל הרבי לראשונה בחודש כסלו תשי"ז[3], וכשנתיים לאחר מכן, בסוף שנת תשי"ט נשלח על ידי הרבי בעודו בחור בגיל 23 בלבד, לשמש כראש ישיבת תומכי תמימים נוארק, וזכה להדרכות רבות ומפורטות מהרבי בנושאי חינוך.

בהגיעו לגיל חתונה, נשא את מרת ליבא חנה (לובא), בתו של החסיד ר' יעקב יוסף גורקוב והתיישב בקראון הייטס שם מונה לר"מ בישיבת אהלי תורה, ובהמשך מונה לעמוד בראש הישיבה 'אהלי תורה זאל', תפקיד בו שימש כשישים שנה וזכה להעמיד במסגרתו אלפי תלמידים המשמשים ככלי קודש רבנים ושלוחים בכל רחבי העולם, ונודע בבקיאותו הרבה בתורת הנגלה. בד בבד היה משפיע חסידי שמבוקש לעיתים קרובות להתוועדויות.

השתתף בקביעות במעמדי הירחי כלה, והיה מראשי המדברים בהם והיה נושא-ונותן עם הנואמים.

נפטר ממגפת הקורונה ביום רביעי ז' ניסן תש"פ, בגיל 84.

משפחתו[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

  • אהרון דב הלפרין, גאון וחסיד כתבה על הרב פרידמן בשבועון כפר חב"ד גליון 1853
  • שלום מגידמן, ר' ישראל ואורייתא כולא חד כתבה על הרב פרידמן בשבועון כפר חב"ד גליון 1858  •  לן באוהל התורה, שבועון כפר חב"ד גליון 1961 עמוד 45

הערות שוליים

  1. הרבי ביקש ממנו להתוועד ביום הולדתו
  2. ראה בספר ר' שלמה חיים קסלמן עמוד 132. ושם גם שהרבי מלך המשיח שלח אליו חסיד להתייעצות באומרו 'הרי הוא 'מושפע' של ר' שלמה חיים, במילא ניתן להתדבר איתו'.
  3. ביחידות הראשונה, התבטא הרבי ואמר לו כי הוא "כסלו'דיקער".