מאיר פרידמן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ר' מאיר פרידמן
משמח יהודים במהלך מלחמת יום כיפור

החסיד ר' מאיר פרידמן (י"ב כסלו תרצ"דא' תשרי תש"ע) היה חבר הנהלת בית רבקה, מנהל צעירי אגודת חב"ד כפר חב"ד וחבר הנהלת ישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד.

תולדות חיים[עריכה | עריכת קוד מקור]

נולד באודסה בי"ב כסלו תרצ"ד, להוריו, הרב יעקב וגיטל פרידמן, הוריו נמנו על עדת חסידי בויאן. לאחר שאביו גוייס במלחמת העולם השניה, שממנה לא חזר המשפחה נדדה לסמרקנד ושם התחברו לחסידי חב"ד ששהו בסמרקנד, אמו מרת גיטל החזיקה חיידר מחתרתי בביתה, ובבריחה הגדולה בתש"ז הם יצאו מרוסיה. ובשנת תש"ט הגיעו לארץ הקודש.

הוא למד בישיבת תומכי תמימים בפרדס בלוד.

בהגיעו לפרקו נשא את מרת שרה, בתו של ר' זלמן ברונשטיין.

התגורר בכפר חב"ד. בשנת תשט"ז שימש כמדריך בבית הספר למלאכה, והיה נוכח באירוע הקשה של רצח התלמידים בבית הספר למלאכה, ועזר בשעת מעשה בפינוי הנפגעים בשעת הרצח היה באמצע תפילת מעריב ועמד מאחורי הדלת כך המחבלים פתחו את הדלת עליו ולא ראוהו וכך ניצל.

בבעלותו היה "קיוסק גיטל" בכפר חב"ד. לפעמים היה עורך שם התוועדויות חסידים, בשעת הצורך, בתוך מתחם החנות[1]. הוא היה ידוע כאיש של הרבי כל חייו התעסק בדבר אחד-רצונו של הרבי. וכפי שזה בא לדי ביטוי במכתב שכתב לו הרבי שכיוון שהינו שליח שלו, הרי "שלוחו של אדם כמותו". בנוסף לזה היו לו הרבה קירובים מיוחדים מהרבי דאג לשפץ את בית "770" בכפר חב"ד ועבד שנים רבות בצעירי אגודת חב"ד


נפטר בליל יום א' של ראש השנה תש"ע, ונטמן בבית העלמין אחיעזר

משפחתו[עריכה | עריכת קוד מקור]

במבצע חנוכה במוצב צה"ל בצידה המערבי של תעלת סואץ בזמן מלחמת יום כיפור בשנת תשל"ד

אביו, הרב יעקב פרידמן - נספה על קידוש השם בשנת תש"ב. אמו, מרת גיטל פרידמן - נפטרה ז' תמוז תש"נ.

אחיו
  • הרב אהרון נחמן פרידמן, ששימש 40 שנה כמזכיר וגזבר המועצה האזורית עמק לוד.זכה לקירובים מהרבי וזה מתבטא בזה שהרבי קיבל אותו ליחידות פרטית לאחר שכבר לא התקיימו יחידויות פרטיות.יש מכתבים שקיבל מהרבי והורה להשמידם מיד לאחר הקריאה. - נפטר ד' תמוז תשס"ג.
בניו

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים