הבדלים בין גרסאות בדף "בני ברק"

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(רבני חב"ד בעיר)
(קהילות חב"ד בעיר)
שורה 45: שורה 45:
 
כיום בעיר קיימים כמה בתי כנסת חב"ד, שכל אחד מהם מהווה סוג של קהילה.
 
כיום בעיר קיימים כמה בתי כנסת חב"ד, שכל אחד מהם מהווה סוג של קהילה.
  
*בית כנסת ברחוב אברהם - הוותיק מבין בתי הכנסת של חסידי חב"ד בעיר. כ[[משפיע]] שימש ר' [[נחום גולדשמיד]], ואח"כ ר' [[יחיאל מיכל יהודא ליב (ליבל) זלמנוב]]. כרב [[בית הכנסת]] כיהן הרב [[יעקב דב כץ]] עד לפטירתו ב[[תשע"ה]].
+
*בית כנסת ברחוב אברהם - הוותיק מבין בתי הכנסת של חסידי חב"ד בעיר. כ[[משפיע]] שימש ר' [[נחום גולדשמיד]], ואח"כ ר' [[יחיאל מיכל יהודה לייב זלמנוב]]. כרב [[בית הכנסת]] כיהן הרב [[יעקב דב כץ]] עד לפטירתו ב[[תשע"ה]].
  
 
*בית כנסת ברחוב [[רש"י]] - [[בית הכנסת]] המרכזי של חסידי חב"ד בעיר. רב [[בית הכנסת]] הוא הרב [[שמעון משה דיסקין]] באופן רשמי והרב [[יוסף יצחק בלינוב]] למעשה, וה[[משפיע]] הוא הרב [[יעקב יהושע לאופר]].
 
*בית כנסת ברחוב [[רש"י]] - [[בית הכנסת]] המרכזי של חסידי חב"ד בעיר. רב [[בית הכנסת]] הוא הרב [[שמעון משה דיסקין]] באופן רשמי והרב [[יוסף יצחק בלינוב]] למעשה, וה[[משפיע]] הוא הרב [[יעקב יהושע לאופר]].

גרסה מ־00:51, 5 ביוני 2020

בני ברק הינה עיר במרכז ארץ ישראל שרוב תושביה הינם שומרי תורה ומצוות.

קהילת חב"ד
בני ברק 1.jpeg

אלפי ילדים בתהלוכת ל"ג בעומר בשיכון ה' בני ברק, תשע"ו
עיר בני ברק
מדינה ארץ ישראל
רב הקהילה הרב יוסף יצחק בלינוב.
מוסדות גני ילדים, בי"ס חב"ד, בנים, בנות, כולל, ישיבת תומכי תמימים, ספרייה
שלוחים מרכזיים הרב שמואל אנגלסמן, הרב מ.מ. קסטל, הרב יוסף יצחק רבינוביץ, הרב חנניה קורקוס, הרב יוסף דוד הלל.
מספר משפחות בקהילה 250\300
ראו גם
קטגוריה:קהילת חב"ד בני ברק: אישים

העיר נוסדה בשנת ה'תרפ"ד על ידי קבוצת חסידים יוצאי פולין בראשות הרב יצחק גרשנטקורן. הוא שימש ראש עיר במשך ארבעים שנה, והפך למחותן עם ר' שאול ברוק כאשר בתו רבקה נישאה לבנו ישראל שהתגורר בכפר חב"ד, הרב גרשנטקורן אף זכה לקיים תחלופת מכתבים ארוכה עם הרבי.

קהילת חסידי חב"ד קיימת בעיר כמעט מזמן הקמתה. כרב העיר שימש בעבר הרב יעקב לנדא, ולאחריו שימש בנו הרב משה יהודה לייב לנדא. כיום משמש ברבנות בנו הרב חיים יצחק אייזיק לנדא.

חנוכיה מרכזית של חב"ד ברחובות בני ברק

רבני חב"ד בעיר

בשנת תרצ"ו מונה לרב העיר הרב יעקב לנדא (ששימש כרב בביתו של אדמו"ר הרש"ב), ששימש בעיר עד פטירתו בחודש שבט תשמ"ו. הרב לנדא יסד בעיר את עניני המעשרות, שמירת שבת, מקוואות, עירוב ושיעורי תורה. הוא היה מסתובב בעצמו בין החנויות על-מנת לעשר ירקות. תקיפותו על שמירת חומת הדת בעיר, לא ידעה גבולות ובד בבד פעל בדרכי נועם. פעמים ראו את הרב בעצמו נעמד בשבת ברחוב ומבקש ממכוניות העוברות בכביש בשבת שיסעו בחזרה ליציאה מהעיר היות וזוהי עיר דתית השומרת שבת. הרב לנדא ביסס בעיר מערכת כשרות הקיימת עד היום והנחשבת להטובה ביותר ממערכות הכשרות בארץ ישראל. בכינוסים שונים לחיזוק חומת היהדות בבני ברק היה הרב לנדא בין הנואמים הראשיים.

לאחר פטירתו על פי צוואתו, ועל פי בקשתו מראש העיר דאז משה אירנשטיין, ובהתערבות הרבי מונה בנו הרב משה יהודה לייב לנדא לרב העיר. הרב לנדא (הבן) החזיק במערכת הכשרות של העיר וכן במערכות שירותי הדת הנוספים.

לאחר פטירתו,על פי צוואתו מונה בנו השני, יבלחט"א, הרב חיים יצחק אייזיק לנדא, לרבנות העיר יחד עם הרב שבח צבי רוזנבלט.

רב מרכז העיר הוא הרב יוסף יצחק בלינוב חתנו של הרב משה יהודא ליב לנדא.

בתי חב"ד בעיר

המנהל הראשי של סניף צעירי חב"ד בעיר היה הרב משה גרינברג עד לפטירתו בשנת תשע"ג. כיום ממלא את מקומו ביד רמה חתנו הרב מנחם מענדל קסטל.

שכונת פרדס כץ - מנהל: הרב יוסף דוד הלל.
שכונת שיכון ה' - מנהל: הרב חנניא קורקוס. במקום נמצא בית חב"ד ובית כנסת, בו נערכים התוועדויות קבועות לתושבי הסביבה עם מראות קודש מהרבי. בשנת תשס"ג נפתחה במקום גם דוכן הפתוח במשך כל היום בה ניתן לקנות כל מוצר יהודי וחבד"י, ספרים וקלטות וכו'.
התוועדות י"ט כסלו בבני ברק, תשע"ו

קהילות חב"ד בעיר

כיום בעיר קיימים כמה בתי כנסת חב"ד, שכל אחד מהם מהווה סוג של קהילה.

  • בית כנסת נווה אחיעזר - נוסד על ידי ר' יוסף גרינברג ור' משה גרינברג. כיום מתופעל על ידי ר' מנחם מענדל קסטל (חתנו של הרב משה גרינברג)
  • בית כנסת שיכון ה' - בהנהלת הרב חנניה קורקוס, מנהל בית חב"ד, משפיעי הקהילה: הרב שלמה זלמן לנדא והרב דוד יואל וינפלד.
  • מנין חב"ד שיכון ה'הוקם על ידי הרב שלמה רוזנברג ומנוהל על ידי בנו ר' שמואל וחתנו הרב ישראל וינפלד

מוסדות חב"ד בעיר

  • תלמוד תורה 'בני מנחם' לבנים. בניהולו של ר' ירחמיאל בלינוב.

ראו גם

קישורים חיצוניים