שלמה זלמן אוירבך

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב אוירבך
מכתב מהגרש"ז לרבי

רבי שלמה זלמן אוירבך (נכתב באידיש אויערבאך) היה מגדולי פוסקי דורו, מיוחס לרבי יעקב יוסף מפולנאה בעל התולדות יעקב יוסף.

תולדות חיים[עריכה]

מסופר, כי הוא נצר לרב ישעיה חשין, שהיה מגולי ספרד, ובשעה שהיה אומר תיקון חצות[1], היה זוכה לגילוי ירמיהו הנביא, שהיה מצטרף לקינונו על חורבן ירושלים. התגורר בשכונת שערי חסד בירושלים. מאז ומתמיד נתן פומבי לרגשי הכבוד וההוקרה שלו לרבי וגם בהזדמנויות שהופעלו עליו לחצים כבדים לצאת נגד חב"ד נמנע מכך. כשהרבי שלח לו דולר לברכה דרך חסיד חב"ד ר' מאיר רוחמקין (שהוא נכד גיסו של הרב אוירבך) שהיה בדרך לחתונתו בארץ והיה קשה לחתן מבחינת לוח הזמנים לתת את הדולר ותכנן לתת מיד אחר החתונה כששמע זאת הרב הגיב ואמר ששליחות של הרבי צריך לקיים מייד.

הרבי: לשאול את רבי שלמה זלמן[עריכה]

בשנת תשל"ב שלח מתכב ברכה לרבי לרגל מלאת לו שבעים שנה.[2]

בבחירות תשמ"ט שאלוהו רבים למה אינו מוחה על כבודו של הרבי. ר' שלמה זלמן ענה כי אכן מן הראוי היה למחות, אך מכיון שאין לו 'ממון כמים' לשלם על החלונות שינפצו בביתו מדי לילה.

בשנת תשכ"ב שלח מכתב לרבי, לאחר שכתב קונטרס בהלכות טהרה והתקשה בדברי האדמו"ר הזקן ושאל על כך את הרבי, הוא ניצל את ההזדמנות, ולאחר שפירט את הסוגייה התורנית כתב לרבי בקשה לבריאות ונחת מהמשפחה.

המכתב מסתיים במילים "והנני מבקש מהרבי להזכיר אותי לטובה בתפילה בענין בריאות הגוף ונחת מהמשפחה והתלמידים וכל עניני רוחניות וגשמיות שמי שלמה זלמן בן לאבי מורי רבי חיים ולאמי מורתי מרת צביה".

לפני חתונתו של חתן מאנ"ש, הוריו שאלו את הרבי האם מותר להם לצאת לחו"ל ל"שבת חתן עליה לתורה" הרבי ענה לאביו "אם יש לך רב כמו ר' שלמה זלמן אתה צריך לשאול כאן מעבר לים?. [1]

ביטויו על הרבי[עריכה]

אמר על הרבי: "האדמו"ר המופלא והמיוחד בדורנו בתורה ובהנהגה - הרבי מליובאוויטש שליט"א, אשר בדור הזה הוא מגדל אור המאיר קרני אור של אמת ואמונה בליבותיהם של ישראל… צדיק עתק… שרבבות יהודים נועצים בו ומקבלים עצותיו כאורים ותומים".

ר' שלמה זלמן התבטא פעם על הרבי במילים: "מלך כפשוטו".

משפחתו[עריכה]

קישורים חיצונים[עריכה]

הערות שוליים

  1. וראה בקונטרס 'זיכרון אבות' שמובא בסוף ספר 'דברי משפט.
  2. נשיאי חב"ד ובני דורם עמ' 123.
(חלק מערך זה מבוסס על הספר שמן ששון מחבריך)