חיים שאול ברוק (קראון הייטס)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב ברוק
הרב ברוק (במרכז) בהתוועדות חסידית

הרב חיים שאול ברוק (יליד שנת תשכ"ז, 1967) הוא מנהל ועד הנחות בלשון הקודש ועוסק רבות בהוצאה לאור של תורת הרבי

תולדות חיים[עריכה]

הרב ברוק על ציון אביו של הרבי

נולד בירושלים בכ"ד תמוז תשכ"ז לאביו הרב מנחם מענדל ברוק ולאימו מרת חנה, כנכד למשפיע ורב קהילת חב"ד בראשון לציון הרב חיים שאול ברוק, וכצאצא (מצד אימו) לרבה של ירושלים, הגאון רבי יוסף חיים זוננפלד[1].

את שנות לימודיו הראשונות עשה במוסדות תורת אמת ובגיל צעיר נסע ללמוד בחצר הרבי בישיבת תומכי תמימים המרכזית שב-770.

בעודו בחור היה מהקרובים ביותר לחוזר הראשי הרב יואל כהן, והחל לעסוק בעזרה למכון ועד הנחות בלה"ק, בהדפסת וההדרת ספריו של הרבי. בשנת תשמ"ו הדפיס במסגרת ועד כתבי קודש שהקים יחד עם חברו גרשון אייכהורן, את סדרת הספרים שיחות קודש הכוללת את השיחות שנאמרו על ידי הרבי בין השנים תש"י-תשמ"א.

בשנים תשמ"ז-תשנ"ב עסק יחד עם הרב צבי הירש נוטיק בהכנת מאמרים שנמסרו לרבי להגהה ויצאו לאור בקונטרסים לקראת חגים ומועדים, ולאחר מכן בסדרת הספרים 'ספר המאמרים מלוקט'.

בחודש חשון תשנ"ב התמנה בהוראת הרבי[דרוש מקור] לנהל את 'ועד הנחות בלה"ק', תפקיד בו הוא ממשיך לעסוק עד היום.

בחודשי הקיץ של אותה שנה, יזם את הוצאת קבצי צדי"ק למלך שפירסמה בשבעה קבצים סיפורים רשימות יחידויות ומענות הקשורים לרבי, מתוך ארכיוניים פרטיים של חסידי חב"ד.

כמו כן, עסק הרב ברוק במערכת פאקס א שיחה בכתיבת קיצורים משיחות שנאמרו על ידי הרבי ומאמרותיו של הרבי בשעת חלוקת הדולרים ושליחתם בפקס לכל רחבי העולם, על מנת שהחסידים יהיו מעודכנים במהרה בדברי הרבי.

כאשר הרבי החל להעלות את רף העיסוק במשיח ולדבר עליו באופן מוחשי ועכשווי, היה מראשי החסידים שלקחו את העניין במלוא הרצינות, והיה הראשון שחבש לראשו כיפת 'יחי', אך לאחר ג' תמוז התמתן בדעותיו בהדרגתיות.

עם מציאתם של הרשימות הפרטיות של הרבי, נמסרו לידיו הכתבים והוא מונה לעמוד בראש צוות העריכה וההוצאה לאור.

בשנת תשע"א חשף לציבור את זכרונותיה של הרבנית חנה אימו של הרבי[2].

כיום במקביל לעבודתו בהוצאה לאור של סדרת ספרי תורת מנחם - התוועדויות (לעת עתה יצאו לאור שישים ושבעה ספרים ה'תש"י - תשל"ב ועוד ארבעים ושלוש ספרים תשמ"ב - תשנ"ב), עוסק הרב ברוק בליקוט מכתבים ומענות של הרבי, והינו מחברי המערכת של סדרת האגרות קודש.

הרב ברוק נשוי עם בלומא גיטל (משמשת כמחנכת בבית רבקה) לבית משפחת רובינשטיין, ומתגורר בשכונת קראון הייטס.

ספרים וחוברות בעריכתו[עריכה]

משפחתו[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. סביו מצד אמו היה הרב מנחם מאניש שיינברגר, שהיה נשוי עםנכדת הגרי"ח זוננפלד. בנוסף, הוא נחשב לצאצא ישיר של בעל 'לב העיברי' רבי עקיבא יהוסף שלזינגר.
  2. חלק מהזכרונות פורסמו קודם לכן, אך בשנת תשע"א הגיעו לידיו החוברות המקוריות הכוללות את הזכרונות בשלימותם.