עמנואל חביב

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב חביב מוסר שיעור בכולל תורה אור

הרב עמנואל חביב (יליד שנת תשל"א) הוא מרבני חב"ד בביתר עלית, המכהן כמנהל כולל תורה אור וכיועץ מיוחד למשרד המשפטים בממשלה.

תולדות חיים[עריכה]

הרב עמנואל חביב נולד בכ' שבט תשל"א בעיר מרסיי שבצרפת להורים ניצולי שואה - הרב דוד חביב ורעייתו - ששמרו במסירות נפש על הגחלת היהודית בזמן המלחמה.

עוד בהיותו בן שבע עלתה משפחתו של הרב לירושלים, אז החל הרב חביב ללמוד בישיבה קטנה "פורת יוסף". המשיך בתומכי תמימים קרית גת, כשהשלים את לימודיו בקרית גת, נסע לקבוצה ב-770 להסתופף בצילא דמהימנותא אצל הרבי, שם ספג אור וחיות ועידוד רב להמשך דרכו בקודש. לאחר סיום שנת הקבוצה חזר לקריית גת על מנת להשלים את ההסמכה שלו לרבנות.

התחתן בח"י אלול תשנ"ב בברכתו של הרבי; את הכיוון הרבני, הוא ספג מזקן רבני חב"ד בירושלים, הגה"ח הרב דב בער אליעזרוב - אצלו זכה להיות בן בית ומקורב. לאחר נישואיו, הוא הצטרף לכולל צמח צדק בעיר העתיקה של ירושלים. אז הקים הרב חביב את בית כנסת חב"ד בשכונת קטמון בירושלים, שם כיהן כרב בית הכנסת והקהילה המתפתחת. לאחר מכן, התמנה לחבר במועצת המנהלים החינוכית בצרפת ומונה לעבודת השירות שכיהן בה קרוב ל-7 שנים, שם גם לימד בישיבת תומכי תמימים ברינוא.

בתום השליחות שלו בצרפת, חזר הרב חביב עם משפחתו לירושלים במטרה ללמוד דיינות, הוא חיבר ספר ראשון שלו על הוראות משניות. הטקסט באופן ייחודי מלמד את התלמיד כיצד ללמוד משנה, פרשנות ברטנורה, ואת אופן התפתחות ההלכה לתוך ימינו, באמצעות תרגום צרפתי. הרב הצטרף לכולל 'מקדש שאול' להשלים את הדיינות, שם עשה שימוש עם בית המשפט הרבני באר שבע. לאחר ההכשרה, הוצע לו משרה במשרד משפטים, שם עמד על הפער שבין חוק תורה וישראל.

כיום הרב חביב מתגורר בביתר עילית, שם הוא מכהן כרב בית כנסת חב"ד ברחוב מוצפי 3 בשכונת התמר, מוסר שיעורים בהלכה, משתתף בדיונים משפטיים, נוסע מפעם לפעם לחו"ל לתת מענה ובירור בענינים הלכתיים - וכן מנהל את הכולל תורה אור בביתר עילית.

הסמכה לדיינות[עריכה]

הרב חביב הוסמך לדיינות על ידי גדולי הפוסקים והדיינים בא"י. הוא 'שימש' אצל הגאון הרב יצחק אלמליח שליט"א, אב"ד תל אביב, והרב משה לנל שליט"א, אב"ד רחובות (בדימוס). כמו כן 'שימש' בגיטין בבית דין הרבני של באר שבע.

יועץ מיוחד למשרד המשפטים בישראל[עריכה]

בזכות מאמרים שכתב בנושא 'המשפט העברי', הפך הרב חביב לדמות מבוקשת מאוד בקרב שופטים, עורכי דין, ובכירי המשפטנים בישראל, ובאופן תדיר נשלחים אליו תביעות לבוררות על פי רוח ההלכה היהודית. לפני שנים מספר התבקש הרב להצטרף למחלקה מיוחדת במשרד המשפטים העוסקת בחקר המשפט העברי ומעניקה חוות דעת תורניות למשרד המשפטים ולממשל בישראל בפרשיות אקטואליות ובהצעות חוק. מאז כתב הרב חביב חוות דעת רבות, חלקם עבור היועץ המשפטי לממשלה.

ראש כולל לדיינות - רב בית כנסת חב"ד[עריכה]

כשבע שנים מתגורר הרב עם משפחתו בביתר עילית, בה הקים כולל לדיינות ורבנות לאברכים מצויינים. בכולל לומדים טובי האברכים בחב"ד. תלמידי הכולל זוכים לאחוז הצלחה גבוה מאד בבחינות שנערכות ב'היכל שלמה' בירושלים על ידי הרבנות הראשית לישראל, זאת בזכות שיטת לימוד מיוחדת שהונהגה בכולל. במשך כל השנים האלו משמש הרב חביב כרב החב"די בשכונת התמר בביתר עילית. בזכות נועם הליכותיו ומקובלתו על כלל אנ"ש, הצליח לגשר על חלוקי דעות ולהוסיף רבות באחדות הקהילה.

הרב חביב נוהג בצניעות רבה, אך כל מי שהזדמן לו להחליף עמו דברי תורה והלכה, התפעל מגודל בקיאותו וגאונותו בכל חלקי התורה ומכמניה. בייחוד מציינים מכריו את יכולתו לנהוג באנשי קהילתו, בתלמידיו ובבעלי הדין שניצבים לפניו, באורך רוח ובסבלנות אין קץ. כבודו של כל בעל דין עומד אצלו מעל הכל. לפיכך, הפכה אישיותו הנעימה לשם דבר, והלבביות הנובעת ממנו גורמת לכך שפסקי הדין וההכרעות היוצאות ממנו מתקבלות על ידי בעלי הדין בהבנה ובהסכמה. זה הטעם שהפך את הרב חביב למבוקש מאד בגישור בסכסוכים בתחום הקהילתי-ציבורי וגם בהשכנת שלום בית. לראות את הרב חביב יושב עד השעות הקטנות של הלילה עם בני זוג שבאו לקבל הכוונה ועיצה, אין זה מחזה נדיר.

קישורים חיצונים[עריכה]