ישראל יהודה אלפנביין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב ישראל יהודה אלפנביין
ישראל יהודה אלפנביין.jpg

הרב ישראל יהודה אלפנביין (יליד שנת תשל"א, 1971) הינו סופר חב"די, המכהן כר"מ בישיבת תומכי תמימים נתניה ורב ומשפיע בבית הכנסת חב"ד סמילנסקי בנתניה.

תולדות חיים[עריכה]

הרב אלפנביין נולד בי"ח תמוז תשל"א (1971) בלוד, לאביו הרב מרדכי צבי אלפנביין (חתנו של הרב מלך קפלן) ולאמו מרת שרה. בגיל 6.5 כבר נכנס ללמוד בכיתה ד' בתלמוד תורה המקומי, שם למד אצל מחנכים חסידיים בעלי שם, דוגמת בערל קסלמן. בינקותו הכיר רבים מחסידי חב"ד שעלו מרוסיה והתגוררו בשיכון חב"ד.

לישיבה נכנס בגיל 12 חרף גילו הצעיר. בתחילה למד בישיבת "היישוב החדש" בתל אביב, ולאחר מכן עבר לתומכי תמימים כפר חב"ד. בשנת תנש"א נסע ללמוד בקבוצה בישיבה המרכזית ב-770. בשנת תשנ"ב נמנה על צוות ה'חוזרים' על השיחות של הרבי. במהלך שנת תשנ"א עבד במערכת שבועון 'בית חיינו' בעריכת תקציר ה'ליקוט' השבועי.

בהגיעו לגיל חתונה נשא את רעייתו מרת חנה, בת ר' ראובן שלמה שניאורסון מירושלים, קבע את מגוריו בנתניה והחל לכהן כר"מ בישיבת תומכי תמימים בעיר.

בעבר כתב בקביעות בשבועון כפר חב"ד במספר מדורים, כמו: ראיון שבועי עם דמות ידועה, סקירה היסטורית על חסיד מסויים ומדור "סיפורי חסידים". תקופה מסוימת כתב מדור ליקוטים משיחות קודש על פרשיות השבוע. כתבותיו מתפרסמים לעתים תחת שמות העט: י. שנהב וא. ישראל. בעבר כתב גם תחת השם "ישראל שנהב". בשנים האחרונות עקב ארגון מחדש של השבועון, הוא כותב בתדירות נמוכה.

החל משנת תשע"ג הופסקה כתיבתו לחלוטין בשבועון, אם כי מדורו סיפורי חסידים ממשיך להופיע במחזוריות, וכן מפעם לפעם מתפרסמות כתבות ישנות שלו. בשנת תשע"ז חזר לכתוב בקביעות בעיתון במדור "חיי רבי" בשנת תשע"ח החל לכתוב מדור נוסף בגיליון בשם 'והם יבוננהו' בו שו"ת עם משפיעי חב"ד שונים.

לאחר פטירתו של הרב נתנאל דרייפוס התמנה (בשנת תשע"ג) למלא את מקומו כרב ומשפיע בית כנסת חב"ד ברחוב סמילנסקי בנתניה[1], ומאז הוא נושא בתפקיד זה בנוסף לתפקידו בישיבה.

ספריו[עריכה]

הרב אלפנביין כתב וערך ספרים רבים, ומהם:


הערות שוליים