כפר חב"ד (שבועון)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף עיתון כפר חב"ד)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לוגו השבועון
שער השבועון משנת תשנ"ג

שבועון כפר חב"ד הינו גיליון שבועי חב"די היוצא לאור מידי שבוע ומופץ בקרב חב"ד בארץ ובעולם.

הקמת העיתון[עריכה]

העיתון החל להופיע כגליון פנימי דו-שבועי של היישוב כפר חב"ד והגליון הראשון יצא לאור בו' תמוז תש"מ. כעבור 12 גליונות הורחבה הפצתו לכל הארץ על ידי צעירי אגודת חב"ד בארץ הקודש. כיום שוכנים משרדי העיתון בבניין 770 בכפר חב"ד.

מכתב הרבי לעיתון כפר חב"ד לרגל 500 גליונות

לאורך שנות קיומו של העיתון, ליווה הרבי את הוצאתו לאור בעשרות הוראות והדרכות[1].

העיתון היה כתב העת הראשון שהחל לצאת עם ההכרזה בשערו: יחי אדוננו מורנו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד בעקבות עידוד הרבי והמשיך להיכנס כך אל הקודש פנימה מידי שבוע. אולם אחרי ג' תמוז תשנ"ד הסיר העיתון את ההכרזה[2].

על פי דברי עורך העיתון, הרב אהרן דב הלפרין, התבטא הרבי על העיתון "השופר שלי", אמיתות שמועה זו שנויה במחלוקת[3].

בשנת תשס"ב החל לצאת בנוסף לשבועון מוסף חדשות בשם "חדשות חב"ד". בשנת תשס"ד עבר העיתון מתיחת פנים והפך למגזין צבע מלא. בשנת תשס"ו שינה השבועון את פניו עם הצטרפותו של דוד רוטנברג, שפיצל את תוכני העיתון לכמה מוספים: הנושאים התורניים רוכזו במוסף "אספקלריא", נושאים לנשים רוכזו במוסף "משפחה חסידית" ובמגזין "כפר חב"ד" התפרסמו כתבות. את מקומו של רוטנברג, החליף בתשס"ז שניאור זלמן רודרמן, עיתונאי וסופר, שמילא את תפקידו בעיתון עד סוף שנת תשס"ח.

בסוף תשס"ח עבר העיתון משבר כלכלי ובמשך שבועיים לא יצא לאור. במאמץ להבריא את השבועון, פיטרה ההנהלה חלק ניכר מהעובדים, ואיחדה שוב את חלקי העיתון למגזין אחד (מלבד 'משפחה חסידית' - המגזין לנשים)[4].

בשנת תשס"ט, מונה ישראל ברוד למנכ"ל העיתון, במטרה לבצע תוכנית הבראה מקיפה לעיתון ולגייס כספים לתשלום חובותיו. בשנת תש"ע פנתה הנהלת העיתון לשלוחי חב"ד בעולם לסייע בביסוס העיתון ובתוכניות ההתפתחות שלו. בתחילת תשע"ב, העיתון הפסיק את הופעתו[5] למשך כחמישה שבועות[6]. בחודש אייר תשע"ב פרש ישראל ברוד מניהול העיתון לאחר שדאג לכיסוי חלק מחובות העיתון.

בסוף שנת תשע"ב מונה ר' מנחם כהן[7] לעורך 'כפר חב"ד'. מנחם כהן החל לערוך את העיתון לצדו של העורך הראשי אהרן דב הלפרין. בשנת תשע"ד מונה יוסף לוין לסמנכ"ל הסחר בעיתון. שבועיים לאחר הגעתו, חזר להופיע מוסף הנשים של חב"ד 'משפחה חסידית' בעריכת הגב' רחל הלפרין. בשנת תשע"ח החל העיתון להוציא ירחון לנערות, בשם 'לִבנות'[8]. זמן קצר לאחר מכן, החל להוציא העיתון מוסף חדשות שבועי על דפי עיתון ובפורמט טבלואיד. בשנת תשע"ט שינה מגזין הנשים 'משפחה חסידית' את פניו באופן עיצובי, ושמו הוחלף ל'נשי'. כן נוספו בתקופה זו לחבילה השבועית גם גליון התקשרות היוצא לאור על ידי צא"ח, ומוסף חודשי בשם 'הוראה ומשפט' המופק על ידי בית מדרש להוראה ומשפט ברחובות.

הנהלת העיתון במשך השנים[עריכה]

מערכת העיתון[עריכה]

מוספי העיתון[עריכה]

מלבד מגזין כפר חב"ד עצמו, מוציא הגליון מוספים נלווים, חלקם לקראת מועדים מיוחדים, וחלקם יוצאים לאור באופן קבוע עבור קהל יעד ספציפי.

מוספים קבועים[עריכה]

 • נשי (לשעבר 'משפחה חסידית') - מוסף לנשים בעריכת גברת רחל הלפרין (רעייתו של ר' אהרון דב עורך העיתון), בן 48 עמודים.
 • קינדערלאך - מוסף לילדים שהיה מופק על ידי מערכת 'לדורות', בשנת תשע"ה הופסק ההסכם עם לדורות והחל לצאת על ידי מערכת העיתון, בן 16 עמודים. בשנת תשפ"א עבר מתיחת פנים ושדרוג עיצובי והוגדל משמעותית[9].
 • פנסאים צעירים - עלון שבועי של ארגון הפנסאים. צורף לשבועון כפר חב"ד באדר תשפ"א[10].
 • לבנות - מוסף חודשי לבנות חב"ד הבוגרות, בן 50 עמודים, ומופק על ידי מערכת העיתון וארגון 'בנות חב"ד'.
 • כפר חב"ד - החדשות - מוסף חדשות בפורמט עיתונות החדשות, היוצא מידי שבוע ומסקר את חדשות חב"ד ובכלל ארץ ובעולם, בן 16 עמודים.
 • התקשרות - החל משנת תשע"ט מצורף לשבועון אחר שבמשך 25 שנה הופץ בנפרד.
 • הוראה ומשפט - ליובאוויטש - מוסף חודשי העוסק בנושאי דיני ממונות אקטואליים בתורת רבותינו נשיאנו, יו"ל על ידי בית מדרש להוראה ומשפט בראשותו של הרב מאיר אהרון.

מוספים קבועים שיצאו לאור בעבר[עריכה]

 • אספקלריא - מוסף תורני בעריכת הרב משה מרינובסקי (יצא לאור בין השנים תשס"ז[11]-תשס"ט[12]).
 • חדשות חב"ד - בעריכת ר' יצחק הולצמן (יצא לאור בין השנים תשס"ז-תשס"ט[12], כיום בתוך המגזין).

מוספי נושא מיוחדים[עריכה]

 • תשרי בליובאוויטש - קובץ עזר לאורחים בבית חיינו, בו הובא מידע בסיסי כגון זמני התפילות עם הרבי, מספרי טלפון נצרכים, ודרכי הנסיעה ליעדים מרכזיים, בליווי תיאור כללי של אירועי חודש תשרי (יצא לאור בין השנים תשמ"ו-תשנ"ד).
 • זרעו בחיים - יצא לאור לקראת ג' תמוז תשס"ו[13].
 • לתקן עולם - מוסף מיוחד לקראת כינוס השלוחים העולמי תשס"ז.
 • לצייר פני רבו - סיפורם של חמישה ציירים שהתקרבו לרבי (פסח, תשע"ג).
 • יומנים מחודש תשרי - חמישה יומנים מחודש תשרי במחיצת הרבי שנכתבו על ידי זקני החסידים, בפרסום ראשון (תשרי תשע"ד).

קישורים חיצוניים[עריכה]


הערות שוליים

 1. חלקן פורסמו על ידי העורך במדור מיוחד במלאת עשרים שנה לנתינתן, תחת השם 'מאחורי הקלעים'.
 2. למרות מכתב שהוציא הרב יצחק יהודה ירוסלבסקי ובו הוא מבקש שלא להוריד את ההכרזה; גם הרבנים אשכנזי והכט התנגדו בתוקף להסרה. לאחר כשבועיים, קיבלה ההורדה גיבוי מחלק מחברי בית דין רבני חב"ד - ראה בספר "תומת ישרים תנחם".
 3. ביטוי זה הוזכר בכתב לראשונה בגיליון מספר 770 בשנת תשנ"ו, ויש שמערערים על נכונותו. החוקר הרב יהושע מונדשיין כתב על כך בבלוג שלו.
 4. עיתון כפר חב"ד יאוחד מהשבוע לשני חלקים קישור שטורעם
 5. מנחם כהן, מנכ"ל עיתון 'כפר-חב"ד': "זה לא גימיק ולא תרגיל", קישור col.
 6. חיים ברון,לאחר למעלה מחודש: שבועון 'כפר-חב"ד' יודפס השבוע, חיים ברון, שבועון 'כפר-חב"ד' הודפס; לפני כולם: צפו בעמוד השער קישור col.
 7. שבמשך שנים רבות ערך את אתר האינטרנט COL
 8. חב"ד און ליין
 9. קינדערלאך 7 - גליון לדוגמה באתר הוצאת 'לדורות'.
 10. החל מסוף השבוע: מגזיני הילדים של חב"ד מתאחדים ויופיעו יחד קישור col
 11. מהשבוע - כפר חב"ד מחולק לארבעה מגזינים - אתר col.
 12. 12.0 12.1 עיתון כפר חב"ד יאוחד מהשבוע - שטורעם.
 13. תמונת השער של הגליון קישור col