נתנאל דרייפוס

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נתנאל דרייפוס.PNG

הרב אברהם מאיר נתנאל דרייפוס (תשי"ג-תשע"א), כיהן כרב ומשפיע קהילת חב"ד סמילנסקי בנתניה, מהשלוחים הראשונים של הרבי בעיר.

תולדות חיים[עריכה]

הרב דרייפוס נולד בשנת תשי"ג לפרופ' טודרוס דרייפוס בפריז צרפת. אביו היה מנהל בית הספר-תיכון הדתי 'מיימוניד' בעיר. בגיל 16 עלה עם משפחתו לארץ ישראל והתיישבו בירושלים, בשכונת קטמון. כבחור צעיר התחיל לחקור ולהתעניין באמונה באלוקים, ואדם שפגש המליץ לו ללמוד את תורת חב"ד שם ימצא תשובות לשאלותיו.

בעקבות אותו אדם עבר ללמוד בישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד, ולאחר תקופה מסוימת נסע ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770. בזמן שלמד ב-770 החלה נהירה של צעירים צרפתיים ל-770, וכן כמות נכבדה של מכתבים שנשלחו מצרפת. בדרך כלל המענות של הרבי יצאו בלשון הקודש, ודרייפוס נהפך לכתובת לתרגום המענות.

בשליחות בנתניה[עריכה]

הרב דרייפוס מקבל מהרבי דולר במהלך התוועדות

כשנתיים לאחר נישואיו, בשנת תשל"ז, יצא לשליחות בנתניה בהסכמתו וברכתו של הרבי, ופעל בעיר במשך 34 שנים עד לפטירתו הפתאומית. הרב דרייפוס היה מהשלוחים הראשונים שהתחילו לפעול בעיר הרב מנחם וולפא, שהגיע שנים ספורות קודם לכן.

מיד בתחילת דרכו בשליחות החל לפעול במרץ, והתקבל באהדה אצל התושבים שפגשו בו. כשנפתחו גני חב"ד בשנים הראשונות לפעילות עבר בית בית לרשום ילדים, מה שמאוחר יותר הביא משפחות לחיי תורה ומצוות מלאים. עם השנים הסתעפה פעילותו גם בכיוון של פעילות כללית כמו הכשרת מטבחים וכדומה, והן בשטח הישיר של קירוב יהודים, כמו שיעורי תורה. במשך שנות פעילותו קירב אלפי משפחות לתורה ומצוות, ואלו הרגישו כלפיו כ'אבא'.

כאשר נבנה שיכון חב"ד בדרום העיר ומרבית חסידי חב"ד עברו להתגורר בשכונה, נשאר הוא במרכז העיר לנהל את הפעילות החב"דית. מרכז הפעילות היה בבית חב"ד ברחוב סמילנסקי, שם גם פועל בית כנסת חב"ד, בו היה רב ומשפיע הקהילה.

הרב דרייפוס נודע במיוחד בזכות טוב לבו, ולא פעם שילם על כך מכספו. פעמים רבות חתם ערבויות לאנשים מעוטי יכולת, כשלבסוף הוא נאלץ לשלם את הכספים. ברבות השנים החליט למסד את פעילות החסד, והקים את עמותת נתינה שנחשבת לעמותה הכי גדולה בנתניה.

בהיותו בגיל 58 בלבד קרסו כמעט כל מערכות גופו לאחר שעבר התקף לב, ונפטר כעבור זמן קצר בליל יום שישי י' באלול תשע"א.

משפחתו[עריכה]

  • רעייתו מרת חנה

ילדיו:

  • הגב' מירי קעניג, הושעיה
  • הגב' ריקי אלרואי, כפר חב"ד
  • השליחה הגב' דבורי רסקין, הונגריה
  • הגב' פרדי אלפרוביץ נתניה
  • הרב יוסי דרייפוס, שליח הרבי ורב בנורדיה
  • ר' מנחם דרייפוס, שליח הרבי במרכז הרפואי כרמל חיפה
  • הגב' אסתי יקונט, נתניה
  • ר' אריה נתניה

קישורים חיצוניים[עריכה]