חסידות זוטשקא

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חסידות זוטשקא הינה חסידות רומנית, שנוסדה שנים בודדות לפני השואה על ידי האדמו"ר הרה"ק רבי יצחק אייזיק רוזנבוים, נכד רבי מאיר רוזנבוים מקרעטשניף, נכד הרה"ק רבי בערצ'י מנדבורנה, בן הרה"ק רבי יצחק מקאלוש, נכדו של רבי מאיר הגדול מפרימישליאן. כיום נמצא מרכז החסידות בבני ברק, ארץ ישראל.

הדור הראשון[עריכה]

תיכף אחר נישואיו קבע רבי יצחק אייזיק את מקום מגוריו בזוטשקא, עיירה קטנה בפרברי צ'רנוביץ, שם שימש כרב העיר עוד בחיי אביו, ועל שמה נקרא האדמו"ר מזוטשקא. לאחר שנים ספורות עבר לכהן בעיר וואשקוביץ שם כיהן באדמו"רות עד פרוץ מלחמת העולם השנייה.

אחר השואה היגר לארצות הברית, תחילה ישב באיסט ניו יורק ובקראון הייטס, ולאחר מכן בבורו פארק.

בשנת תשל"ג, עם פטירת אביו רבי איתמר בכ"ב ניסן, עלה למלא את מקומו בהנהגת העדה בבית מדרשו בשכונת יד אליהו בתל אביב, שם השפיע רבות על תושבי האזור. בשנת תשמ"א עבר להתגורר בבני ברק, שם יסד את בית מדרשו. ייסד את גם את מפעל שונה הלכות במסגרתו נבחנים מאות אברכים ובחורים מדי חודש על שלחן ערוך ומשנה ברורה הלכות שבת.

האדמו"ר מזוטשקא עמד בקשרים חמים ביותר עם הרבי ועם חב"ד -
25px ערך מורחב – יצחק אייזיק רוזנבוים

הדור השני[עריכה]

עם הסתלקותו של האדמו"ר מזוטשקא בשנת תש"ס, מונה בנו הצעיר רבי נתן דוד לממלא מקומו כאדמו"ר מזוטשקא בבני ברק. תחת הנהגתו פותחה והורחבה החסידות, ולטישים שלו נוהרים רבים מתושבי בני ברק ביום כח שבט תשע"ט נפטר האדמו"ר לאחר ששכב על ערש דווי מלג בעומר האחרון בגיל עד' שנים. הדור השלישי ע"פ צוואת הרבי הוכתרו ארבעת בניו לאדמורי"ם א' הבכור רבי אשר ישעי בביהמ"ד בבני ברק ב' רבי גדליה משה. ג' רבי שלמה בביהמ"ד בי"ם ד' רבי שלמה במאנסי.

חב"ד וגדולי ישראל
חצרות חב"ד
חב"ד סטרשלהחב"ד קאפוסטחב"ד ליאדיחב"ד ניעז'יןחב"ד אוורוטש
חצרות רוסיה ליטא ואוקראינה
ברסלבטולנאסטרשלהסלוניםסקוויראפינסק קרליןצ'רנובילקרליןקאפוסטרחמסטריבקארוז'יןצ'ורטקובסקוליא
חצרות גליציה
באבובצאנזמחנובקהפשברסקבעלזנדבורנאביטשינאקרטשניףזוטשקא
חצרות פולין ווואהלין
אמשינובגורזוויהללעלובסטרופקובראדזיןביאלאפשיסחאאוז'רוב
חצרות הונגריה ורומניה
פאפאויז'ניץסאטמארערלוי
חצרות ארץ ישראל ומרוקו
שומרי אמונים  •  אשלג  •  אבוחצירא