פנחס קארף

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב קארף ב-770
ר' פיניע בשיחה עם תלמיד
קארף.jpg

הרב פנחס קארף (מכונה פינייע) הינו משפיע בישיבת אהלי תורה קראון הייטס וחבר בהמטה העולמי להבאת המשיח. בשנת תשע"ד התמנה כמשפיע ישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770 כממלא מקומו של הרב יצחק שפרינגר.


תולדות חיים[עריכה]

נולד בחרקוב שברוסיה בכ' אייר תרצ"ה לאביו המשפיע הרב יהושע קארף. בשנת תש"ז יצא יחד עם משפחתו ביציאת רוסיה. משפחתו התיישבה בפוקינג והוא היה מהתלמידים הראשונים בתומכי תמימים פוקינג ולאחר מכן בתומכי תמימים ברינוא, שם למד אצל ר' ניסן נמנוב. בשנת תשי"ג נסע ללמוד ב770 במחיצת הרבי.

בשנת תשי"ד נכנס הרבי בבוקרו של יום שישי ח"י אלול לזאל של ישיבת תומכי תמימים המרכזית 770 בשעת סדר חסידות ובמקום נכח רק הרב קארף בלבד. פנה אליו הרבי בחיוך ואמר לו: "א בן יחיד פון תומכי תמימים?( בן יחיד של תומכי תמימים?)".

בבחרותו נסע ללמוד בישיבת תומכי תמימים במונטריאל.

פעילות ציבורית[עריכה]

לאחר נשואיו היה משגיח בישיבת תומכי תמימים בנוארק, לאחר כך נסע למונטריאל להיות משגיח בישיבת תומכי תמימים בראשית שנות הל' עבר להתגורר בקראון הייטס ומונה למשפיע בישיבת אהלי תורה. בד בבד, פעל רבות בארוגנים שונים של הפצת יהדות וחסידות, ביניהם צעירי אגודת חב"ד ניו יורק (במסגרתם מסר שיעורי חסידות רבים בשכונות ניו יורק), מבצע מזוזה ופר"י.

בקיץ תשמ"ג, בדרכו לשיעור תניא שמסר הרב קארף בוויליאמסבורג, הוכה על ידי כמה מחסידי סאטמר שהתנגדו לקיום שיעורים בלימוד החסידות. הוא נפצע וזקנו נגזז. בי"ז בתמוז של אותה שנה נשא הרבי שיחה מיוחדת בה התייחס בחריפות לאירוע וקישר אותו עם שמו של הרב קארף, 'פנחס'.

רבני סאטמר התבקשו להביע מחאה כנגד האירוע (וכן כנגד דקירתו של הרב מענדל ווכטר לאחר כשבועיים), ומשסירבו לעשות כן, הטיל בד"ץ קראון הייטס בראשות הרב זלמן שמעון דבורקין חרם על מוצרים בהכשר בית הדין של חסידי סאטמר.

בעקבות פטירתו של משפיע ישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770 הרב יצחק שפרינגר, נקרא בשנת תשע"ד למלא את מקומו.

משפחתו[עריכה]

אחיו
  • הרב גדליה קארף שהיה מראשי ארגון עזרת אחים מוסד שעזר ברוחניות ובגשמיות ליהודי רוסיה בזמן השלטון הקומניסטי.
  • הרב אברהם קארף השליח הראשי למדינת פלורידה.
גיסו
בניו
  • הרב מנחם מענדל שליח הרבי לטורונטו.
  • הרב יהודה אריה ליב שליח הרבי בקליפורניה.
  • הרב בן ציון - מנהל רוחני בישיבת תומכי תמימים מיאמי.
  • הרב פתחיה מקראון הייסט.
  • הרב שלום דובער - משפיע בישיבת תומכי תמימים מנצ'סטר.
חתניו

קישורים חיצוניים[עריכה]