תפילת שחרית

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף תפילת השחר)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תפילת שחרית היא אחת מן שלוש התפילות הנאמרות בכל יום. תפילה שחרית נאמרת בבוקר, והיא התפילה המרכזית בכל יום. תפילה זו תיקן אברהם אבינו.

ענינה[עריכה]

תפילת שחרית היא אחת משלוש התפילות הנאמרות בכל יום. תפילת שחרית נאמרת בבוקר, והיא התפילה המרכזית ביום. תפילה זו נתקנה על ידי אברהם אבינו.

חלקיה[עריכה]

תפילת שחרית היא התפילה הראשונה מבין שלושת התפילות הנאמרות במשך היום, והיא גם המרכזית שבהם. חלקה המרכזי של התפילה הוא כמו של שאר התפילות, תפילת שמונה עשרה, תפילת העמידה. לפני תפילת העמידה נסמכת קריאת שמע של שחרית. ולפני ואחרי שני חלקים מרכזיים של התפילה ישנם הוספות שונות.

החלק הראשון של תפילת שחרית הוא ברכות השחר, עיטוף בטלית, והנחת תפילין. לאחר מכן נאמרת פרשת העקידה, ופרשיות הקרבנות, ופרק איזהו מקומן. חלק זה נקרא תיקון עולם העשייה, מכיון שבו עוסקים בפרשיות הקרבנות, שנעשים במעשה.

החלק השני של התפילה הוא פסוקי דזמרה. כהקדמה לחלק זה שמכוון כנגד עולם היצירה, מקדימים באמירת פסוקי הודו, ומזמור שיר חנוכת הבית לדוד, ולאחר מכן באמירת ברוך שאמר פותחים בתיקון עולם היצירה שבו מתגלים בעיקר ששת המידות, חג"ת נהי"ם.

לאחר מכן נאמרת החלק השלישי של התפילה הוא קריאת שמע וברכותיה. תחילת נאמרים ברכות יוצר אור, וברכת אהבת עולם, לאחר מכן שלוש הפרשיות של קריאת שמע, ולאחר מכן ברכת אמת ויציב. חלק זה נקרא תיקון עולם הבריאה, שכן עוסקים בו בעבודת המלאכים.

החלק הרביעי של התפילה הוא תפילת עמידה, תפילת שמונה עשרה. חלק זה הוא חלקו העיקרי של התפילה ובמהלכו נאמרים תשע עשרה ברכות, בתפילת לחש והוא מכוון כנגד עולם האצילות, עולם האחדות.

לאחר תפילת עמידה ישנו תפילת תחנון. קריאת התורה בימים שני וחמישי ושבת. אשרי ובא לציון, שיר של יום אין כאלוקינו, פיטום הקטורת, עלינו לשבח ושש זכירות אותם מנהגינו לומר אותם בכל יום לאחר התפילה וגם בשבת, יום טוב, ראש השנה ויום הכיפורים. אין מנהגינו לומר לאחר מכן י"ג עיקרי האמונה.

לפי מנהג חב"ד מניחים תפילין דרבינו תם בסוף התפילה ואומרים בהם ארבע פרשיות. וכן, אומרים לאחר התפילה את שיעור התהלים כפי שנחלק לימי החודש. וכן פרקי תהלים נוספים.

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצונים[עריכה]