זלמן גופין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף ללמוד איך להתפלל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב זלמן גופין
גופין 3.jpg
בהרצאה
לידה כ"ב אלול תש"ה
רבותיו שלמה חיים קסלמן

הרב שניאור זלמן מנחם אברהם גופין (ר' זלמן; יליד שנת תש"ה) הוא משפיע ראשי בישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד. חבר הנהלה של תורת חב"ד לבני הישיבות ויושב ראש הוועדה הרוחנית של קעמפ גן ישראל וארגון הפנסאים בארץ הקודש. מרצה ומתוועד מבוקש בציבור החרדי, ודמות מרכזית בקרב חסידי חב"ד בישראל.

תולדות חיים[עריכה]

הרב גופין נולד לר' ישעיה גופין ושרה רעלקא בסמרקנד מיד אחרי סיום מלחמת העולם השנייה בי"ט אלול תש"ה.

בשנת תש"ז עברה המשפחה מרוסיה דרך גבול פולין למחנה פליטים בצרפת ומשם עלתה בשנת תש"ט לישראל והתיישבה בכפר חב"ד שנוסד באותו הזמן.

לאחר שלמד בישיבת תומכי תמימים בלוד ובכפר חב"ד אצל המשפיע רבי שלמה חיים קסלמן, נסע ללמוד בניו יורק במרכז חב"ד העולמי במסגרת ה"קבוצה" אצל הרבי, שם שהה בשנת תשכ"ו.

מתחילת השנה היה חוזר ומניח באופן בלתי רשמי, עד שבחודש שבט בשנה זו קרא המזכיר הרב חיים מרדכי אייזיק חודקוב לו ולבחורים הרב אברהם גרליצקי, הרב שלום בער לויטין הרב שלמה זרחי והרב יהודה לייב שפירא ומינה אותם לסייע לרב יואל כהן בחזרות והנחות, אז הקימו את "ועד הנחות התמימים".

לאחר שובו לארץ בסיום שנת הקבוצה, פנו חברי הוועד להנהלת הישיבה בבקשה שתפעל על רשויות המדינה לאפשר לו לשוב ל770 על מנת לסייע להם בעבודת החזרה. פעולות הנהלת הישיבה נשאו פרי והוא הצטרף גם לקבוצה בשנת תשכ"ח עד לחזרתו לארץ בסוף השנה[1].

לאחר חזרתו לישראל, נישא לרבקה, בת ר' יוסף משה וחנה יהודית ברגמן מירושלים, ולאחר שירות צבאי מקוצר וארבע שנות לימוד בכולל, מונה בשנת תשל"ו למשפיע בישיבת תומכי תמימים בכפר חב"ד, לצד המשפיע הראשי, הרב מנחם מנדל פוטרפס.

לאורך שנות כהונתו בתפקיד משפיע בישיבה דיווח לרבי כל הזמן על עניינים של בחורים ועוד ועם זאת שלא קיבל על דיווחים אלו תשובות נודע לו שהרבי קרא את מכתביו. פעם שאל את הרבי ביחידות על תוספת עבודה בישיבה והרבי ענה שבעיקרון עליו להוסיף עוד בעבודה בישיבה ושעל הפרטים יתייעץ עם ידידים מבינים. בתקופה מסויימת בשנות כהונתו כמשפיע אירעה פרשייה עם השלכות בתוך הישיבה כשהדבר העיק לו מאד. רעייתו כתבה לרבי, בבלי לספר לו, שיש לה מחשבה שהוא יעזוב את הישיבה. כעבור זמן קצר קיבל מהרבי מכתב כללי - פרטי עם הוספה בכתב יד קודש טרם החתימה "בברכה ללהצלחה בעבודת הקודש בישיבת כפר חב"ד"[2].

לאחר פטירת הרב פוטרפס בשנת תשנ"ה מונה למשפיע הראשי בישיבה.

הרב גופין מתוועד עם תלמידי הישיבה כמעט מדי שבת, ומספר פעמים בשבוע מוסר שיעור לתלמידי שיעור ג' בהמשך תרס"ו. שיעור מיוחד מתקיים בביתו מדי שבוע לתלמידים המעוניינים להעמיק ולהשביח את עבודת התפילה שלהם.

משנת תש"ע הוא משפיע ב"מרכז מעייני ישראל" בירושלים, שם מוסר שיעורים בחסידות ומתוודע ביומי דפגרא.

הרב גופין מוסר שיעורים רבים בתורת החסידות בכל רחבי הארץ.

הרב גופין נודע בידיעתו המעמיקה וכוח הסברתו בלימוד החסידות.

ספריו[עריכה]

ספריו יוצאים לאור על ידי מערכת "שיעורים בחסידות", מעובדים משיעוריו בעריכת בנו הרב שמעון גופין ויוצאים לאור על ידי קה"ת. מאמריו ושיעוריו בחסידות מתפרסמים בקובץ "מעיינותיך" ובקובצי הערות התמימים ואנ"ש של ישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד.

נכון לשנת תשפ"ב הוציא לאור 21 ספרים:

  • איתא במדרש תילים עם ביאור יצא לאור בשנת תשע"א.
  • לדעת את המידות (עבודת תיקון המדות על פי תורת החסידות), יצא לאור בחודש מנחם אב בשנת תשע"ד.
  • א חסידישע בר מצווה ביאור במאמרי הבר מצווה יצא לאור תשע"ד.
  • וידעת היום - ביאור מושגים יסודיים החסידות יצא לאור תשע"ו.
  • ללמוד את המועדים - סידרה הכוללת 4 כרכים על סדר השנה. תשע"ז- תשפ"ב. כרך א' אלול-תשרי. כרך ב' כסלו-שבט. כרך ג' אדר-ניסן. כרך ד' חודשי הקיץ.
  • המשך תרס"ו - שני חלקים ביאור על ההמשך של אדמו"ר הרש"ב משנת תרס"ו. הראשון על ששת המאמרים הראשונים בהמשך. השני על מאמרי 'החודש'.
  • מאמרי הרבי- משיח וגאולה, ביאורים על מאמרי הרבי בנושא משיח וגאולה

משפחתו[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. "תחיינו" גליון מספר 9 עמוד 17
  2. ראיון למגזין תחיינו גל' 9 ע' 18