בית הכנסת בית נחום יצחק (כפר חב"ד)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בית הכנסת בית נחום יצחק כפר חב"ד

בית הכנסת בית נחום יצחק בכפר חב"ד הנו אחד משלושת בתי הכנסת הגדולים והמרכזים של הכפר[1]. בית הכנסת קרוי על שמו של ר' נחום יצחק פינסון.

היסטוריה[עריכה]

כאשר הקימו את שכונת השיכונים החדשים בכפר חב"ד, הוקם במקום בית כנסת קטן ורעוע שהיה מוכר בשם 'שטיבל', ה'שטיבל' היה קטן וצר מלהכיל את כל תושביה החדשים של השכונה, ונוצר צורך להקים על הצריף של השטיבל בית כנסת חדש וגדול שיוכל להכיל את כמות התושבים של השכונה.

ואכן מספר שנים לאחר מכן הוקם בהשתדלות של הרב מאיר פריימן - מזכיר ועד כפר חב"ד מבנה חדש שהוקם על מבנה בית הכנסת הישן, למבנה החדש קראו בית נחום יצחק על שמו של ר' נחום יצחק פינסון. במהלך השנים הוקם בסמוך לבית הכנסת גן משחקים חדש, ועם התרחבות השכונה נוסף לבית הכנסת חצר גדולה, ובשנת תשס"ה החלו בשיפוצים נרחבים להרחבתו של בית הכנסת, וזאת בשל הגידול החד של מספר המתפללים במקום.

בשנת תשע"ה הוקם בסמוך לבית נחום יצחק בית כנסת לצעירים בשם "שטיינבאך שול".

כיום בית הכנסת בית נחום יצחק הוא בית הכנסת המרכזי של שכונת השיכונים החדשים בכפר חב"ד, בית הכנסת ממוקם ברחוב "הצמח-צדק" מיד בכניסה לשכונת השיכונים.

בבית הכנסת מתקיימים מניינים רבים מסביב לשעון והוא משמש כ'שטיבלך' השני של כפר חב"ד.

מבנה בית הכנסת[עריכה]

אחד מהשיעורים בבית הכנסת

בית הכנסת מתפרס לגובה של שתי קומות, כאשר הקומה העליונה משמשת כעזרת נשים[2] והקומה התחתונה משמשת כאולם בית הכנסת. בקומה התחתונה של בית הכנסת יש עוד שני חדרים המשמשים כחדר שני, במסוך אליהם יש מקווה הנקרא "מקווה ישראל", המקווה משמש את תושבי שכונת השיכונים והוא אחד מחמשת המקוואות הקיימים בכפר. לבית הכנסת יש אף מרפסת רחבה שבה מתקיימים מניינים נוספים חוץ מאלה המתקיימים באולם בית הכנסת ובחדרים הפנימיים, בנוסף בחצר יש פרגולה גדולה ורחבה שנבנתה בשנת תשע"ו ומשמשת כסוכה של בית הכנסת בחג סוכות.

בצד החיצוני של בית הכנסת ובצמוד אליו קיים אולם אירועים של בית הכנסת הנקרא "היכל זוסמן", כאשר בשעות עומס מתקיימים גם בו מניינים. באולם האירועים הזה מקיימים שבע ברכות, בריתות, ווארטים ועוד. כמו כן במהלך חג השבועות ופורים מתקיימים בהיכל זוסמן קריאות עשרת הדברות וקריאת מגילה מיוחדות לנשים וילדים, ועוד אירועים הקשורים למהלך השנה כדוגמת סעודת משיח לילדים בשביעי של פסח, סעודת חג והתוועדות מרכזית בשמחת תורה ועוד. בחצר בית הכנסת יש גן משחקים ענק המשמש כגן המשחקים המרכזי של שכונת השיכונים החדשים בכפר חב"ד.

עקב הצפיפות הרבה ששררה בבית הכנסת בשנת תשס"ח החלו בבית הכנסת שיפוצים נרחבים, במהלך השיפוצים נבנה חלקו הראשוני של היכל זוסמן, צדו השמאלי של בית הכנסת הורחב בצורה משמעותית, ונבנה המקווה. בשנת תשע"ח ובשנת תשע"ט התקיימו לסירוגים שיפוצים נוספים, במהלכם הוחלפו כל ספסלי בית הכנסת בספסלים חדישים, השלד הפנימי של החדרים שונה ושופץ באבני שיש יוקרתיות, הספרייה הישנה והרעועה הוחלפה בספריית עץ ייחודית שהוזמנה בהזמנה אישית ונפרסה לאורך ורוחב בית הכנסת, וארון הקודש והבימה הוחלפו אף הם בעלות של למעלה מ30,000 שקל[3], ובנוסף נקנה מסך מיוחד המקרין התוועדויות של הרבי במשך 24 שעות ביממה.

עד סוף שנת תשפ"ג בית הכנסת היה מצופה מבפנים בלוחות עץ כדי להזכיר את האווירה ב-770. בחודש תמוז תשפ"ג החלו בהחלפת לוחות העץ באבני שיש לאורך קירות בית הכנסת, השיפוץ הסתיים בתחילת חודש אלול תשפ"ג ולוחות העץ הועברו ל-770, השיפוץ כלל את החלפתו של ארון הקודש הישן בבית הכנסת לארון קודש חדיש ומפואר.

בבית הכנסת בית נחום יצחק יש למעלה מ-400 מקומות ישיבה והוא משמש כאחד משלושת בתי הכנסת המרכזיים של הכפר, והוא ה'שטיבלך' השני בגודלו לאחר בית הכנסת בית מנחם.

אירועים המתקיימים בבית הכנסת[עריכה]

אחת ההתוועדויות בבית הכנסת

במהלך השנה מתקיימים בכל חג ומועד התוועדויות בהם מתוועדים משפיעים שונים, המשפיע הרשמי הוא הרב זלמן גופין.

בין ההתוועדויות המסורתיות המתקיימות כבר שנים רבות ברצף אפשר למנות את ההתוועדויות ב:

 • ליל שישי - החל משנת תשפ"ד החלו הגבאים לארגן התוועדות מדי ליל שישי בהיכל זוסמן של בית הכנסת עם משפיע אורח, ועם כיבוד עשיר.
 • שמחת תורה - בליל שמחת תורה מתקיים בהיכל זוסמן שבבית הכנסת התוועדות ענק המתחילה מיד לאחר תפילת מעריב עוד לפני הקפות. בהתוועדות אוכלים יחד את סעודת החג עשרות מתושבי השיכונים[4] ובמהלכה מתוועדים מספר משפיעים בראשות הרב זלמן גופין, במהלך הסעודה עושים באולם בית הכנסת הקפות מיוחדות לילדים, ולאחר הסעודה (באזור שעה - שעה וחצי לאחר התחלתה) מתחיל מעמד ההקפות המרכזי של בית הכנסת כשבמקביל ההתוועדות המסורתית עם הרב גופין ממשיכה עד לשעה בה מתחילים אצל הרבי את ההקפות (יוצא לרוב ב-05:00 לפנות בוקר), ואז באים כל שוכני ההתוועדות שנשארו ערים ומתחילים את ההקפות בשמחה ובטוב לבב, ההקפות נגמרות בדרך כלל לאחר השעה שש בבוקר.
 • חג פורים - מספר שעות לאחר קריאת המגילה בבית הכנסת יש התוועדות ענק עם משפיעים ידועים בעולם החב"די המושכת אליה רבים מתושבי הכפר והסביבה.
 • שביעי של פסח - בשביעי של פסח לאחר סעודת החג מתוועדים מספר משפיעים עם באי בית הכנסת עד לאור הבוקר, כאשר במהלך שעות הזריחה, שזה השעה שבה חצו בני-ישראל את ים סוף שופכים על רצפת בית הכנסת מים ושרים את הניגון 'המעביר בניו'.
 • סעודת משיח - ב"היכל זוסמן" של בית הכנסת מתקיים סעודת משיח לילדי הכפר בארגון ר' שיע קעניג. באולם בית הכנסת מתקיימים סדרי סעודת משיח המוניים, כאשר כל מתפללי בית הכנסת מגיעים אליו בשעה קבועה ואוכלים כהוראת הרבי ביחד את המצות ושותים ביחד את הארבע כוסות, הסעודה הזו יוצאת בסופו של דבר כעין התוועדות המונית כאשר בהשפעת כוסות היין יוצאים כולם מכיליהם ומנגנים ניגונים חסידיים בראשות משפיע בית הכנסת ר' זלמן גופין שההתוועדות שלו ממשיכה לעיתים עד לאור הבוקר של מחרת שביעי של פסח.
 • תהלוכה - לפני כל חג, מתאספים עשרות מאנ"ש בבית הכנסת ויוצאים דרך השדות בתהלוכה מאורגנת לכיוון המושבים הסמוכים לכפר, התהלוכה היא ממש באופן של לכתחילה אריבער כשמפעם לפעם צריך לעלות על גדרות ועוברים אף פסי רכבת. במושבים מתפרסים החסידים בבתי הכנסת השונים ומוסרים להם דבר תורה מהרבי, ורוקדים ומשמחים אותם. לאחר סיום התהלוכה חוזרים כולם כל אחד לפי הקצב שלו לבית הכנסת, ושם מתקיימים מניינים של מעריב של החג, ולאחר התפילות נערך בבית הכנסת התוועדות גדולה.
 • ירחי כלה - מדי תקופה מתקיים בבית הכנסת כנס 'ירחי כלה' בהשתתפות רבנים ומרצים ידועים.
 • כנסי עיון - מדי יום ראשון מוסר מד"א דכפר חב"ד הרב מאיר אשכנזי שיעור שבועי בנושאים העומדים על הפרק, הכינוס מתחיל מיד לאחר תפילת מעריב.

אישים בבית הכנסת[עריכה]

תפקידים בבית הכנסת[עריכה]

משפיעים[עריכה]

אישים[עריכה]

אישים בעבר[עריכה]

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

 1. שני בתי הכנסת האחרים הם בית מנחם וה'מרכזי'
 2. כפי מנהג חב"ד שעזרת הנשים צריכה להיות בקומה העליונה בבית כנסת
 3. לפי הפרסומים של בית הכנסת
 4. כפי מנהג חב"ד שסעודת שמחת תורה אוכלים בבית הכנסת