סמל חבדפדיה.png

הידעת? אנשי חינוך, עיתונאים וסופרים נעזרים במידע שבחב"דפדיה ומעבירים אותו לרבבות
לחצו כאן לתרומה ועזרו לנו להפיץ את מעיינות החסידות בצורה הטובה ביותר

שיעורים בספר התניא

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כריכת הספר

שיעורים בספר התניא, הינה סדרה בת שלשה כרכים של פירוש באידיש על ספר התניא, מתוך השיעורים שניתנו על ידי הרב יוסף וינברג ברדיו בהוראת הרבי ואף הוגהו על ידו. הפירוש תורגם גם ללשון הקודש על ידי הרב אברהם חנוך גליצנשטיין ויצא לאור בארבעה כרכים.

בחודש שבט ה'תשמ"א דיבר הרבי שליט"א מלך המשיח אודות הדפסת הספרים שיעורים בספר התניא והמעלה המיוחדת בשיעורים אלו שנאמרו דווקא על גלי הרדיו ודווקא בשפת האידיש, במהדורות הבאות של הספר נדפסה בתחילת הסדרה שיחה זו במתכונת כפי שהוגהה לסדרת ליקוטי שיחות.

היסטוריה[עריכה]

בשנות הכ"ף החל הרב יוסף ויינברג במסירת שיעורים בספר התניא ושיחותיו הקדושות של הרבי מעל גלי הרדיו מידי מוצאי שבת[1], פעולה שהועתקה מפעולות צעירי חב"ד בארץ הקודש, שם נמסרו השיעורים על ידי המשפיע הרב נחום גולדשמיד וזכו להצלחה רבה בהפצת מעיינות החסידות.

הרבי היה מעורב רבות במסירת השיעור, כאשר לפני כל שיעור היה נוהג למסור לרבי על גבי דפים את תוכן השיעור, והרבי היה מגיה את תוכנם ומחזיר לו אותם. כמו כן היה מאזין הרבי לשיעור מידי מוצאי שבת.

דפי אלו היוו את הבסיס לעריכת הספרים שנדפסו לימים בארבעה כרכים תחת השם "שיעורים בספר התניא", ומאוחר יותר אף תורגמו מאידיש לעברית ונדפסו תחת סניף קה"ת כפר חב"ד.

מלבד ההגהות על שיעוריו, זכה שהרבי ידריך אותו בפרטים נוספים במסירת השיעור[2].

סדרה זו הינה אחד המקורות העיקריים לביאורי הרבי על התניא, ומתייחדת בכך שזהו הפירוש היחידי המלא המקיף את כל התניא שעבר את הגהת ואישור הרבי ובכך מהווה ספר העזר המוסמך והמדוייק ביותר ללימוד התניא.

קישורים חיצונים[עריכה]

הערות שוליים

  1. התוועדות לציון 50 שנה לשיעורי תניא ברדיו אינפו.jpg
  2. כך לדוגמא הורה לו הרבי בשיעור שהתקיים בליל ניטל שבמקום למסור שיעור בספר התניא, יספר סיפורי חסידים.