מאיר אשכנזי (כפר חב"ד)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב מאיר אשכנזי
מאיר אשכנזי תשפ"ג.jpeg
הרב מאיר אשכנזי רבה של כפר חב"ד
לידה י"ט כסלו תש"ל
מקום פעילות צפת, כפר חב"ד
השתייכות חסידות חב"ד
הרב אשכנזי

הרב מאיר אשכנזי (י"ט כסלו תש"ל, 1969) הינו המרא דאתרא של כפר חב"ד, הממלא החל מכ"ד טבת תשע"ה (2015) את מקום אביו הרב מרדכי שמואל אשכנזי בתפקיד זה. קודם לכן, כיהן במשך שני עשורים כר"מ בישיבת חסידי חב"ד ליובאוויטש צפת וכחבר הצוות החינוכי בסמינר בית חנה בעיר.

תולדות חיים[עריכה]

הרב אשכנזי נולד בי"ט כסלו תש"ל לאביו הרב מרדכי שמואל אשכנזי (לימים רבה של כפר חב"ד), ולאימו הרבנית סימה, כדור שמיני לאדמו"ר הזקן, ונקרא על שם זקנו, הרב מאיר אשכנזי רבה של שנגחאי שבסין, ומגדולי חסידי אדמו"ר הרש"ב, אדמו"ר הריי"צ והרבי.

בילדותו למד במוסדות הלימוד החב"דיים המקומיים, ולאחריהם המשיך את לימודיו בישיבות חב"ד בלוד, בבית הר"מ בקריית מלאכי ובהמשך למד בישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד.

בשנת תשמ"ט נסע ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770, במסגרת שנת ה'קבוצה'. עם סיום שנת הלימודים החל לעסוק בלימודי רבנות, והוסמך להוראה על ידי רבני חב"ד ועל ידי הרבנות הראשית לישראל.

כאשר קרס השלטון הקומוניסטי ונפתחו שערי ברית המועצות בחודש שבט תנש"א, יצא יחד עם קבוצה של תלמידי ישיבת תומכי תמימים ב-770 בשליחות הרבי, למסע קירוב יהודי ברית המועצות לתורה ומצוות, ושהה לצורך כך בעיר חרסון מספר חודשים[1].

הרב אשכנזי בתפקידו כר"מ בישיבת חח"ל צפת

בשנת תשנ"ב נשא את רעייתו חנה פיה, בתו של הרב דוד מאיר דרוקמן, רב העיר קריית מוצקין, ולאחר חתונתו הצטרף בברכת והוראת הרבי לצוות החינוכי של ישיבת חסידי חב"ד ליובאוויטש צפת וקבע את מגוריו בעיר. במשך כ-20 שנה כיהן כר"מ בישיבה, וכחבר הצוות החינוכי בסמינר בית חנה בעיר. לאחר פטירתו הפתאומית של אביו, בכ"ג טבת תשע"ה, מונה על ידי בית דין רבני חב"ד[2], ועד כפר חב"ד[3] וגבאי בית הכנסת בכפר[4] כממלא מקומו של אביו.

עם כניסתו לתפקיד פתח בתעמולה נרחבת לחיזוק חומות הכשרות והחינוך, ונכנס למלא את תפקידיו המגוונים של אביו בכלל תחומי החיים בכפר כולל עריכת חופה וקידושין.

בז' תמוז תשע"ה קרא בפעם הראשונה לכל תושבי כפר חב"ד לאסיפה מיוחדת בעניין הדיור והצניעות בכפר, בה הוא דיבר במשך למעלה משעה ובחריפות רבה, כאשר הנאום עורר הדים רבים וזכה לתשומת לב ניכרת בכל ריכוזי אנ"ש.

משפחתו[עריכה]

  • בנו, הרב מנחם מענדל אשכנזי - שליח הרבי ליישובי חבל אילות - הערבה הדרומית
  • בנו, הרב שלום דובער אשכנזי - משלוחי הרבי בגרמניה
  • חתנו, הרב זעליג אלטהויז - דנייפר ומהצוות בישיבה
  • חתנו, הרב משה גרוזמן - משלוחי הרבי ביישוב מגדל
  • חתנו, הרב מנחם מענדל כהן

קבצי הלכה ומנהג בעריכתו[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

  • 'לילה טוב' מהרבי, רגעים אישיים עם הרבי, בתוך שבועון כפר חב"ד 1852 עמוד 24

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

הקודם:
מרדכי שמואל אשכנזי
רבו הראשי של כפר חב"ד הבא:
-