אברהם מיכאל הלפרין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב אברהם מיכאל הלפרין
הרב הלפרין במרכז, לצד (מימין לשמאל): הרב שלום בער בוטמן, הרב יוסף יצחק ווילשאנסקי, הרב יעקב הלפרין, הרב זאב דב סלונים

הרב אברהם מיכאל הלפרין (יליד שנת תרח"צ) הינו רב שכונת הגבעה הצרפתית (גבעת שפירא) בירושלים חבר בית דין רבני חב"ד בארץ הקודש, ומחשובי חסידי חב"ד בירושלים.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בירושלים בג' חשוון תרח"צ להוריו זאב דב הלפרין (ירושלים). בצעירותו למד בישיבת חב"ד בלוד והיה החברותא של התמים ישראל אריה לייב דוברוסקין (עד שנרצח בידי המחבלים), והיה ממושפעיו של הרב שלמה חיים קסלמן. כאשר צה"ל יצא למבצע קדש בשנת תשי"ז נשלח יחד עם עוד שניים מחבריו להחליף את הרמ"ים בישיבת אחי תמימים ראשון לציון שגויסו לצבא.

לאחר שנים של בקשות מצידו, אישר הרבי את הגעתו לבית חיינו באלול תש"כ, והגיע עם הצ'רטר הראשון. ההיתר הרשמי היה להגיע לחגי תשרי, אך לאחר שביקש ביחידות, אישר לו הרבי להישאר עד סוף השנה. כשבחודש אב, הורה לו לחזור לארץ הקודש, ושלחו בדרך למקומות רבים ומגוונים לשליחויות שונות, מהם אל מעבר למסך הברזל. מאז ועד היום, נסע לבית חיינו בקצב של שלוש ארבע פעמים לשנה. וזכה ליחידויות מרתקות וארוכות אצל הרבי.

מספר שנים לפני נישואיו עם מרת אסתר ביילא תחי' לבית ר' אברהם דוד וינגוט, התמנה לרב העיירה עתלית, ובשנת תשל"ב עבר לירושלים שם התמנה כחבר בהרכב הראשון של בית הדין של רבני חב"ד וישב לדיני תורה לצידו של הרב שלמה יוסף זווין שכיבד אותו מאוד והתחשב בדעותיו על אף גילו הצעיר.

בפורים של שנת תשל"ב התמנה כרב שכונת הגבעה הצרפתית ורבה של צפון ירושלים, עוד בהיותו גר בשכונת פאג"י בירושלים. וימים ספורים לאחר ראש השנה של שנת תשל"ג עבר להתגורר בשכונה והוא מכהן בתפקיד זה עד היום.

במשך זמן כהונתו כרב פתח את כולל זאב דוב שם בין מוסרי השיעורים הי' הרה"ח פה מפיק מרגליות ר' חיים מנחם שלמה דרוק ע"ה שהי' מוסר שם שיעורים בהלכה.

בשנת תשס"ה הוציא את חיבורו 'אמרי הלכה ומנהג', המלקט תשובות הלכתיות שהשיב בזמן כהונתו כרב השכונה, בנושאים הקשורים לחלקים 'אורח חיים' ו'יורה דעה' בשולחן ערוך.

הרב הלפרין ידוע כמומחה עולמי בדיני מקוואות ועירובין, ושלוחים רבים ברחבי העולם מזמינים אותו במיוחד כדי שיסייע להם לבנות מקווה מהודר על פי הדרישות השונות בהלכה.

משפחתו[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]