יהוסף גדליה רלב"ג

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בשנותיו המאוחרות

הרב יהוסף גדליה רלב"ג (י"ט אלול תרפ"ז - כ"ז אייר תשנ"ד) היה רב שכונת קריית היובל בירושלים וחבר בית דין רבני חב"ד בארץ הקודש. זכה שהרבי כינה אותו בשם "מלך".

תולדות חיים[עריכה]

נולד בארצות הברית בי"ט אלול תרפ"ז לאביו הרב מנחם אייזיק רלב"ג ולאמו מייטע לבית שטיינמיץ - משפחה ליטאית מיוחסת מצאצאי תלמידי הגר"א.

בצעירותו למד אצל הגאון הרב משה פיינשטיין, שחיבבו מאוד.

בשנת תשי"ב היה חבר מרכז הצלה לילדי ישראל ונציג המרכז בארץ הקודש.

לאחר נישואיו עם מרת סימה, בתו של הרב עזריאל זליג סלונים, קבע את מגוריו בירושלים ונכנס ללמוד בכולל של הרב אריה לוין, ובשנת תשכ"א התמנה לכהן כרב משרד הבריאות, ובהמשך התמנה מטעם משרד הדתות כמנהל מחלקת הקשרים עם הגולה.

בשנת תש"ל התמנה כרבה של שכונת קריית היובל בירושלים באמצעות לחצים וקשרים שהופעלו לטובתו בהוראת הרבי על ידי הרב שלמה יוסף זווין והפרזידנט זלמן שז"ר, והוא כיהן בתפקיד כעשרים ושלש שנים. בד בבד עם פעולותיו כרב השכונה, המשיך להיות יד ימינו של חמיו הרב עזריאל זעליג סלונים, בא כחו של הרבי בירושלים.

עם פטירתו של חמיו הרב סלונים, מינהו הרבי כחבר הנהלת מוסדות חינוך חב"ד בירושלים (הכולל גם את בית הספר היסודי "בית חנה", שנוהל בפועל כשלושים שנה על ידי רעייתו הרבנית סימה).

בשנת תשנ"ב תמך בשיירת הטנקים שהייתה ראש החץ בפרסום בשורת הגאולה של הרבי תחת הסלוגן "ברוך הבא מלך המשיח"[1].

כיהן בכל תפקידיו הציבוריים עד יומו האחרון. נפטר בדמי ימיו בכ"ז באייר תשנ"ד בהיותו בן 67 שנה, ונטמן בבית החיים סנהדריה בירושלים.

הנצחתו[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים