ארגנטינה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כינוס שלוחי הרבי לארגנטינה (תשפ"ג)

ארגנטינה היא מדינה בדרום-מזרח אמריקה הדרומית, השמינית בגודלה בעולם[1] השוכנת בין הרי האנדים והאוקיינוס האטלנטי, וגובלת באורוגוואי, ברזיל, פרגוואי, בוליביה וצ'ילה. משמעות השם של המדינה, הוא מתכת כסף בשפה הלטינית (ארגנטום, Argentum).

הקהילה היהודית בארגנטינה מונה נכון לשנת תשפ"ג כ-180,000 יהודים, המתגוררים ברובם בעיר הבירה בואנוס איירס, ופועלים בה עשרות שלוחים ובתי חב"ד, לצד קהילה המונה כ-150 משפחות בבואנוס איירס עם מוסדות חינוך ושירותים קהילתיים מלאים.

כמו כן, נשיא ארגנטינה הוא חאבייר מיליי, בעל קשרים חמים עם חסידות חב"ד.

היסטוריה[עריכה]

ראשית ההתיישבות בארגנטינה, החלה לפני כחמש מאות שנה על ידי יוצאי אירופה שהתיישבו בה במסעותיהם לחיפוש מתכות יקרות כגון כסף וזהב, והמושבה בואנוס איירס נוסדה בשנת ה'רצ"ז.

עם כיבוש ספרד על ידי נפוליון, בשנת ה'תקע"א, הוכרזה עצמאותה של הפרובינציות המאוחדות שהרכיבו לימים את ארגנטינה, ולאחריה התחוללו מהומות ועימותים שנמשכו עשרות שנים עד האיחוד לאומי בהסכמה כוללת שהושלם רק בשנת ה'תרי"ד.

במאה השנים שלאחר מכן התפתחה ושגשגה המדינה ומשכה אליה מאות אלפי מהגרים מאירופה והפכה לאחת הכלכלות המובילות בעולם.

אחרי מלחמת העולם השנייה נערכה הפיכה צבאית ובמשך עשרות שנים שרר בה שלטון רודני שהוביל לבעיות כלכליות קשות, ובשנת תשמ"ג חזר לשרור בה משטר דמוקרטי ובהדרגה השתפר גם מצבה הכלכלי.

ארגנטינה נהנית מכמות רבה של מחצבי טבע, והאוכלוסייה שלה נחשבת למשכילה וקיים בה גם מגזר חקלאי יצרני, וכן תעשיית רכב מפותחת.

נכון לשנת תשפ"ג המדינה מונה כ-46,300,000 נפש, מתוכם מתגוררים בבואנוס איירס כ-3 מליון תושבים, ועוד כ-15.490 מיליון תושבים בערים המצויות במטרופולין שלה, וזהו אחד האזורים העירוניים הגדולים בעולם.

בקצה הדרומי של ארגנטינה ממוקמת העיר הדרומית ביותר בעולם, אושואיה, ממנה יוצאות רוב ההפלגות התיירותיות והמחקריות לאנטארקטיקה.

יהדות ארגנטינה[עריכה]

הקהילה היהודית בארגנטינה היא הגדולה ביותר באמריקה הלטינית. הקהילה מונה כ-180,000 נפש ומורכבת ברובה הגדול מיהודים אשכנזים, ומיעוט של ספרדים ומזרחים.

יהדות ארגנטינה היא הקהילה היהודית הגדולה ביותר באמריקה הלטינית, וראשית ההתיישבות היהודית במדינה החלה כנראה כבר מייד בתחילת ההתיישבות במדינה יחד עם הכובשים הספרדים, וכמדינת מהגרים, קלטה לאורך הדורות יהודים רבים יוצאי ארצות מכל רחבי העולם, כשהראשונים שבהם היו האנוסים שברחו מפני האינקוויזיציה[2], ובהמשך מהגרים יוצאי רוסיה שברחו מפני הפוגרומים, תהליך ההגירה הלך וגבר בעקבות פעולותיו של הברון הירש להקמת התיישבות חקלאית יהודית באזורים שונים בארגנטינה, תחת ארגון 'יק"א', "החברה היהודית להתיישבות" שפעל ליישוב כ–10,000 יהודים. בשנת תרס"ט עמד מספר היהודים בארגנטינה על כ–125,000 נפש, בשנת תש"כ עמד מספרם על כ-176,000 נפש[3], ובשנת תשמ"ג הוערך מספרם בכ-300,000.

בזמן שלטון החונטה הצבאית במדינה נעלמו עונו ונרצחו אלפי יהודים[4], ובשנות הנו"ן נערכו במדינה שורת פיגועי טרור כנגד מרכזים יהודיים.

נכון לשנת תשפ"ד חיים בארגנטינה כ-180,000 יהודים, רובם מרוכזים בבואנוס איירס.

חסידות חב"ד[עריכה]

בשנת תשח"י נשלח הרב דובער בוימגרטן על ידי הרבי לעיר על מנת לחזק ולבנות את הקהילה היהודית בעיר[5], והשלוחים הראשונים שהצטרפו אליו וסייעו לעבודתו, היו המקורבים שלו שקישר לרבי ושלח ללמוד בישיבה שבחצר הרבי, ולאחר חתונתם הצטרפו למערך השליחות, כשהראשון שבהם היה הרב אהרון טוויל.

בחג הסוכות תשל"א, כאשר מינה הרבי את חברי האו"ם החסידי בחר הרבי ברב רפאל טוויל כנציג ו'בעל הבית' על מדינת ארגנטינה.

לאחר פטירת הרב בוימגרטן בחודש אדר תשל"ח נשלח הרב צבי יחיאל גרינבלט על ידי הרבי כדי להחליף את מקומו ולנהל את המוסדות.

בין ראשוני המקורבים של שלוחי הרבי בארגנטינה, נמנים בני משפחת לפידות, כאשר ראשי המשפחה הפכו לתומכים הראשיים של פעולות שלוחי הרבי והמוסדות שהקימו, וצאצאיהם הפכו בעצמם לשלוחים רבנים וראשי ישיבות המכהנים בתפקידי מפתח בקהילה החב"דית.

כרב קהילת חב"ד בארגנטינה משמש הרב יוסף יצחק פייגלשטוק.

שלוחים בארנטינגה[עריכה]

ברחבי ארגנטינה פועלים למעלה מ-80 משפחות שלוחים. להלן רשימה חלקית:

 • באיה–בלנקה - (בעבר שימש כשליח הרב משה פרידמן, עד לפטירתו)
 • בואנוס איירס - הרב צבי יחיאל גרינבלט
 • פלורס - בית חב"ד 770 בהנהלת הרב דוד פלוטקא
 • פלרמו-סוהו - הרב צבי ליפינסקי
 • פלרמו - הרב שלמה לוי
 • אולירוס - הרב יעקב בירמן
 • פוארטו-מאדרו - הרב חיים ברוך אוירכמן, מכהן גם כיו"ר משרד השלוחים בארגנטינה
 • סלטה - הרב רפאל הכהן טאוויל
 • קורדובה - הרב יוסף יצחק טורק

לקריאה נוספת[עריכה]

 • קער א וועלט היינט - גרסת ארגנטינה, בתוך מוסף 'המהפכנים' שבועון כפר חב"ד חג הסוכות תשפ"ב עמוד 28

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

 1. בגודל השטח, ולא בגודל האוכלוסיה.
 2. אם כי חלק לא מבוטל מהם ומצאצאיהם התבוללו לבסוף באוכלוסייה המקומית.
 3. אם כי לפי השערות אחרות היה מספרם גדול בהרבה, והתקרב לחצי מליון נפש, אלא שיהודים הסתירו את עובדת יהדותם מפני חשש מהשלטונות ומהפוגרומים.
 4. על אף שהשלטון קיים קשר הדוק עם השלטונות במדינת ישראל שאף סיפקה נשק ואמל"ח לארגנטינה ואימנה את חייליהם.
 5. עוד קודם לכן הגיע לפעול בה באופן עראי בחודשי הקיץ, אך רק בשנת תשי"ח קבע בה את מגוריו והביא אליה את משפחתו.