משה פרידמן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב משה פרידמן
הרב פרידמן עובר בחלוקת דולרים אצל הרבי מלך המשיח

הרב משה פרידמן (ט"ו שבט תשי"ט - כ"ב תמוז תשע"ו) היה שליח הרבי בעיר באיה–בלנקה בארגנטינה, תלמיד חכם בעל שיעור קומה, שנמנה על עורכי הספרים מראי מקומות לספר משנה תורה ו'ספר הליקוטים' של אדמו"ר הצמח צדק.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בט"ו שבט תשי"ט בירושלים לאביו ר' עקיבא יוסף פרידמן ולאמו מרת ציפורה (חנה פייגא).

בילדותו היה משלושת התלמידים הראשונים בתלמוד תורה תורת אמת שאיתם נוסד תלמוד התורה. בצעירותו למד במוסדות החינוך החב"דיים 'תורת אמת' בירושלים. בבחרותו נסע ללמוד בישיבת תומכי תמימים מוריסטון על מנת ללמוד בקרבת מקום לחצר הרבי ולזכות לשהות במחיצתו לעיתים קרובות.

לאחר סיום לימודיו במוריסטון, נסע לשנת שליחות בישיבת תומכי תמימים מונטריאול בקנדה, ולאחריה נכנס ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770, כשבאותן שנים נטל חלק בעבודת העריכה בהוצאה לאור של 'ספר הליקוטים' מאדמו"ר הצמח צדק.

בחורף של שנת תשד"מ התחתן עם רעייתו מרת שרה, בתו של הרב יהודה לייב אלבסקי משלוחי הרבי לאוהיו. לאחר החתונה נכנס ללמוד בכולל אברכים שעל ידי מזכירות הרבי למשך שנה אחת, במהלכה התבקש לעמוד בראש צוות העריכה וההוצאה לאור של הספר 'מראי מקומות לרמב"ם' שהרבי הורה לחברי הכולל להוציא לאור.

בעקבות בקשתו של שליח הרבי בארגנטינה הרב צבי גרינבלאט, הצטרף בשנת תשמ"ה לשלוחי הרבי במדינה, ונשלח לשמש כרב הקהילה היהודית בעיר באיה–בלנקה בהסכמת וברכת הרבי. אך, מיד עם הגעתו לעיר נדחה על ידי חברי הקהילה בשל אמונתו האדוקה, והוא התבסס במקום בעזרת מספר יהודים מחברי הקהילה שנחלצו לעזרתו.

במהלך השנים הצליח להרחיב את פעילותו בעיר, רכש מבנה של קבע, וזכה לקרב עשרות יהודים לתורת החסידות ולשמירת תורה ומצוות.

בשנת תשס"ה נצרך לעבור תהליך של השתלת ריאות, ועל אף מצבו הבריאותי המשיך לעסוק במרץ במפעל השליחות שהקים בעיר.

בחורף של שנת תשע"ו התדרדר מצבו הבריאותי, ולאחר חצי שנה של אשפוז בבית הרפואה נפטר בדמי ימיו בגיל 57, ביום חמישי כ"ב תמוז תשע"ו.

משפחתו[עריכה]

  • חתנו, ר' יקותיאל דובער קלמנסון

קישורים חיצוניים[עריכה]