יוסף יצחק וילשאנסקי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף הרב ווילשאנסקי)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

המונח "הרב וילשאנסקי" מפנה לכאן. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו וילשאנסקי (פירושונים).

הרב יוסף יצחק וילשאנסקי
ראש ישיבות חסידי חב"ד ליובאוויטש צפת
לידה ג' באדר תשי"א
מקום פעילות צפת
תפקידים נוספים חבר אגודת חסידי חב"ד בארץ הקודש ומטה משיח

הרב יוסף יצחק ווילשאנסקי (יליד שנת תשי"א) הינו משלוחי הרבי לארץ הקודש, מכהן כראש ישיבת חסידי חב"ד ליובאוויטש צפת, איש חינוך, חבר בהנהלת אגודת חסידי חב"ד בארץ הקודש ובמטה משיח.

הרב יוסף יצחק וילישאנסקי מוסר שיעור כללי לתלמידי הישיבה (תשפ"ג)

תולדות חיים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הרב וילשאנסקי (מימין) בילדותו, יחד עם אחיו וסבם
לומד בילדותו עם ר' אהרון יוסף בליניצקי
נואם בכינוס של מטה משיח

הרב וילשאנסקי נולד לאביו הרב רפאל וילשאנסקי, ביום ג' באדר ב' תשי"א בצרפת.

בהיותו כבן שלוש נפטרה אימו והוא גודל על ידי סבו, השד"ר הרב אלכסנדר סנדר מנקין מפריז, ובבית דודו הרב יהושע דובראווסקי.

בצעירותו למד בתומכי תמימים ברינואה שבצרפת, אצל ראש הישיבה, הרב יוסף גולדברג.

לקראת חודש תשרי תש"ל נסע ללמוד בישיבת תומכי תמימים 770[1].

בחודש אייר תשל"א נמנה על קבוצת התלמידים השלוחים שנשלחו על ידי הרבי לאוסטרליה.

בשנת תשל"ג, לאחר שובו ל-770, הצטרף לועד להפצת שיחות ונטל חלק בעריכת חוברות לקוטי שיחות שיצאו מידי שבוע מוגהות בידי הרבי.

באלול תשל"ה נשא את גב' מלכה פערל בת הרב משה אשכנזי, נכדת הרב אליעזר קרסיק רב קהילת חב"ד בתל אביב, והחל ללמוד בכולל האברכים שעל ידי מזכירות הרבי, תוך שהוא ממשיך את עבודתו בועד להפצת שיחות.

בי"א שבט תשל"ו נשלח על ידי הרבי לארץ ישראל, בתוך קבוצת השלוחים לארץ הקודש ששלח הרבי לארץ באותה שנה.

בחודש אייר תשל"ז הקים את ישיבת חסידי חב"ד ליובאוויטש בצפת שבהוראת הרבי משלבת במסגרת הלימודים תלמידים מבתים חב"דיים לצד בעלי תשובה ביחד עם הרב שלמה זלמן לבקיבקר. הישיבה כיום היא ישיבת חב"ד הגדולה בעולם.

הרב ווילשאנסקי נקט בכל השנים בדעה שיש לפרסם את העבודה שהרבי שליט"א הוא מלך המשיח. גם אחרי ג' תמוז המשיך לדבוק בעמדה זו ואף השתתף ונאם בכינוסי גאולה ומשיח שנערכו בשנת תשנ"ה על ידי הרב זמרוני ציק לקבלת פני הרבי שליט"א משיח צדקנו. גם בשנים הבאות הגיע הרב ווילשאנסקי לכינוסים שאירגנה האגודה למען הגאולה האמיתית והשלימה. כאשר קם מטה משיח הצטרף הרב ווילשאנסקי להנהלה. כיהן כחבר הנהלה בקרן המליון. במהלך השנים התפרסמה הישיבה שבראשותו כישיבה שנוקטת קו של אמונה ללא פשרות בדברי הרבי שליט"א מלך המשיח פרסום בשורת הגאולה ונצחיות חייו של הרבי מלך המשיח תוך כדי מתן דגש מיוחד על ההתקשרות האיתנה לרבי מלך המשיח.

לישיבה שלוחות בחיפה נוף הגליל ותל אביב וכן ישיבה קטנה בצפת, ישיבת חנוך לנער וכן 'מכון תורני טכנולוגי' המיועדת לתלמידים הזקוקים למסגרת אישית יותר. כמו כן, הקים ותרם להקמתם של מוסדות חינוך רבים בארץ, ומשמש כחבר ועד המנהלים של קהילת חב"ד בצפת.

מנחה מידי שנה את סיום הרמב"ם המרכזי בטבריה.

חבר אגו"ח[עריכה | עריכת קוד מקור]

בשנת תשס"א צירף הרב שלמה מיידנצ'יק, יו"ר אגודת חסידי חב"ד בארץ ישראל, את הרב ווילשאנסקי לחבר בהנהלת אגו"ח. בית דין רבני חב"ד אישר את המינוי ומזכיר הבי"ד הרב יצחק יהודה ירוסלבסקי אף השתתף באסיפת העמותה בה נתקבלה ההחלטה ובירך על כך בשם ביה"ד. לאחר כשנה נתקבל מכתב מביה"ד ובו הודעה כי המינוי בוצע ללא רשות. הרב מרדכי אשכנזי והרב יוסף הכט הודיעו להנהלת אגו"ח כי אין תוקף הלכתי ומעשי למכתב זה וכי עליהם להמשיך לפעול כרגיל. לאחר פטירת הרב מיידנצ'יק, בשנת תשס"ד, אישרו שוב כל חברי בית הדין את צירופו לעמותה.

ספריו[עריכה | עריכת קוד מקור]

  • שערי ישיבה - שיעורים, הוא ספר המלקט חלק משיעוריו של הרב, שיעורים אלו נמסרו בישיבה במסגרת "שיעורים כלליים", מידי יום חמישי, והם מוגשים בעריכה קלה.

הספר הראשון בסדרה, יצא לאור על החלקים הראשונים של לקו"ש.

  • שלוחו של אדם כמותו - קונטרס המלקט את כל שיחות הרבי בדיני שליחות, בצירוף פילפולים וחקירות בדברי הרבי - מתוך שיעורים שמסר. הקובץ נערך על ידי חתנו הרב לוי ניסילביץ.

משפחתו[עריכה | עריכת קוד מקור]

רעייתו: מלכה פערל (לבית הרב משה אשכנזי).

בניו
בנותיו

ראו גם[עריכה | עריכת קוד מקור]

לקריאה נוספת[עריכה | עריכת קוד מקור]

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים

  1. כחלק מקבוצת תלמידי הישיבה בברינוא שנסעה ל-770. יתר התלמידים נצטוו על ידי הרבי לחזור לברינוא, בעוד הרב ווילשאנסקי ואחיו, הרב שניאור זלמן, הורשו להמשיך את לימודיהם ב770