סמל חבדפדיה.png

הידעת? אנשי חינוך, עיתונאים וסופרים נעזרים במידע שבחב"דפדיה ומעבירים אותו לרבבות
לחצו כאן לתרומה ועזרו לנו להפיץ את מעיינות החסידות בצורה הטובה ביותר

יד לאחים

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחלך.jpg ערך זה נמצא בעיצומה של עבודה ממושכת. הערך פתוח לעריכה.
אתם מוזמנים לבצע עריכה לשונית, ויקיזציה וסגנון לפסקאות שנכתבו, וכמו כן לעזור להרחיב ולהשלים את הערך.
ממוזער
הרב יעקב לנדא, רבה של בני ברק נואם בכנס פעילים של "יד לאחים" בקריית שמונה

יד לאחים הוא ארגון הפועל למען שלימות עם ישראל על ידי לחימה בטמיעה והתבוללות.

פעילי הארגון מטפלים בחילוץ נשים וילדים יהודים מכפרים ערבים ושיקום חייהם, מצילים נפשות מציפורני המיסיון ועוסקים בהכוונה חינוכית ובהסברה.

הקמת הארגון[עריכה]

הארגון נוסד בשנת תש"י (1950) בידי קבוצת פעילים בלתי מפלגתיים שחלקם חסידי חב"ד וחלקם בחורים ליטאים וחסידי גור, על מנת לעזור לעולים חדשים בשלבי ההתאקלמות הראשונים בארץ ולנסות לשלבם במסגרת דתית הולמת. הארגון הוקם כתגובת נגד לפעולות הממשלה החילונית שהעבירה את העולים למחנות עולים חילוניים.

את הארגון הקים הרב שלום דובער ליפשיץ יחד עם הרבנים יעקב לנדא, ישראל לייבוב, שלמה נח קרול ויחיאל יעקובוביץ', בברכתם של כל גדולי ישראל, וביניהם הרבי הריי"צ.

תחומי הפעילות[עריכה]

לחימה במיסיון[עריכה]

עם השנים הופנתה הפעילות לטיפול בבעיות קשות ומורכבות יותר, אחת מהן היא המאבק במיסיון ובשליחיו. התברר כי בארץ פועלות כמעט באין מפריע, כמאה קהילות מיסיונריות וכתות שונות, המתוקצבות היטב ומציעות למשפחות במצוקה עזרה כספית וכדומה. המאבק בהם הפך לאחת המשימות העיקריות של הארגון. מנהל האגף ללחימה במיסיון: חנוך גכטמן.

לחימה והצלה מהתבוללות[עריכה]

נושא נוסף ומרכזי בו עוסק 'יד לאחים' הוא טמיעה. מדובר בתופעה הולכת ומתרחבת של נערות ונשים, שיוצאות, ובהרבה מקרים אף מתחתנות, עם ערבים ובני מיעוטים אחרים. למשרדי הארגון מגיעות כ-500 קריאות בשנה ודיווחים על מקרים מסוג זה. המחלקה להצלה מטמיעה פועלת בדרכים שונות, לעיתים מסוכנות, להצלת אותן נערות ונשים, כשלפעמים יש צורך בחילוץ מכפרים עוינים ושיכון בדירות מסתור. מנהל האגף ללחימה והצלה מהתבוללות: שמואל שלמה ליפשיץ.

פעילות נוספת[עריכה]

ב'יד לאחים' קיימות מחלקות נוספות: מחלקה לקליטה רוחנית לעולי חבר העמים ומחלקה לרישום ילדים למוסדות תורניים.

אופי הארגון[עריכה]

יד לאחים נחשב כארגון דתי - כללי ואף פעילים בו גם כאלה שאינם חסידי חב"ד, ולכן אינו פועל בשם חב"ד באופן רשמי, אך קיימת הוראת הרבי לפיה יד לאחים יכול לפעול בשמו, כל עוד אין הדבר עלול להזיק לפעילות הארגון.

בשנת תשמ"ט במסגרת המחלוקת והפילוגים בציבור החרדי, ביוזמת חלק מרבני הליטאים, הכריזו אותם רבנים שכיון שבראש הארגון עומד חסיד חב"ד (הרב ליפשיץ), יש להתנתק מן הארגון. במקום זה הם הקימו ארגון ליטאי מתחרה בשם לב לאחים. מסופר שכאשר מזכיר הארגון שהיה ליטאי, ביקר אצל הרבי ושאל למה כאלה דברים קורים ללא הצדקה, הרבי לימד זכות על ראש ישיבה באמריקה שדחף לפילוג, בכך שהייתה לו נגיעה אישית, כי אחד מתורמיו איים שלא יתרום אם ראש הישיבה לא יצא נגד ליובאוויטש. בשנת תשע"א לאחר פטירתו של הרב שלום דוב ליפשיץ, מונו להנהלת הארגון בניו.

הארגון כיום[עריכה]

ראו גם[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

  • היד הארוכה מגיעה למדינות ערביות עיונות, שבועון בית משיח י"ג סיון תש"פ עמוד 14
  • הגאולה מן הכפר, שלמה מן, שבועון כפר חב"ד מס' 1955 ע' 130-133.

קישורים חיצוניים[עריכה]