ישראל לייבוב

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב ישראל לייבוב עומד מאחורי הרבי בעת ההתוועדות (ראשון מימין)
עם ראש הממשלה מנחם בגין

הרב ישראל לייבוב (כ"ח בכסלו תרע"א - י"ט באדר תשנ"ד) היה יו"ר צעירי אגודת חב"ד, ממקימי כפר חב"ד, ומזכיר ארגון הפעילים.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בכ"ח כסלו תרע"א בעיר ניקופול שברוסיה לאביו הרב מנחם מענדל לייבוב[1].

את ראשית חינוכו קיבל בחדר שבעיירה, אולם בפרוץ המלחמה נאלצה משפחתו לנדוד לפולטובה משם המשיך ולמד בתומכי תמימים מתרפ"ד עד תרפ"ו, ובהמשך נשא את בתו של החסיד הר' יוסף אליעזר מילגרוד[2] מקייב.

בשנת תש"ו יצא הרב לייבוב מרוסיה הקומוניסטית במסגרת 'יציאת רוסיה תש"ו', ומשנת תש"ט גר בכפר חב"ד ונמנה על קבוצת המשפחות הראשונה שנכנסה להתגורר במושב הערבי הנטוש.

עסקנות ציבורית[עריכה]

זמן קצר לאחר שעבר להתגורר בכפר חב"ד, מונה ליו"ר וועד הכפר. בשנים הראשונות לאחר הקמת המדינה, היה הרב לייבוב פעיל בארגון הפעילים, וכיהן כמזכיר הארגון.

פעילותו בצא"ח[עריכה]

בשנת ה'תשי"א היה ממקימי ארגון צעירי אגודת חב"ד בארץ הקודש, והיה חבר באסיפת הייסוד כבא כח צעירי אנ"ש. באותה שנה מונה, בהוראה ישירה של הרבי, כחבר וועד הפועל של אגודת חסידי חב"ד, יחד עם הרב יצחק גנזבורג[3].

היה ממייסדי ביטאון חב"ד, ואף פרסם בו מספר כתבות מפרי עטו.

בשנת תשי"ד, מונה למרכז הפעילות של צעירי אגודת חב"ד, ובשנת ה'תשי"ח הפך ליו"ר[4].

יו"ר צא"ח[עריכה]

במסגרת פעילותו כיו"ר פעל הקמת הנהלה ארצית לארגון, ופעל להקמת כמאתיים בתי חב"ד ברחבי הארץ. בשנים הראשונות פעל לפיתוח ערבי חב"ד ורשת שיעורי התורה בכל הארץ, ועם הכרזתו של הרבי על מבצעי המצוות, ריכז את הפעילות החב"דית בכל מבצע עליו הכריז הרבי, ושינה את אופי הארגון מפעילות שהתרכזה בשיעורי תורה לפעילות שנתית המתמקדת בעשרת המבצעים.

בין היתר הוביל את תחילתו של מבצע תפילין בשנת ה'תשכ"ז, את תחילת מבצע פורים בשנת ה'תשכ"ח, את תהלוכת ל"ג בעומר הראשונה בשנת ה'תש"מ ועוד. כמו כן היה מראשי העוסקים בהפצת ספרי הוצאת הספרים קה"ת ובמבצע אות בספר התורה, ואף ריכז את הפעילות של כתיבת הספר תורה לחיילי צה"ל.

אחרי מלחמת ששת הימים בשנת ה'תשכ"ז, בהוראתו של הרבי, הקים יחד עם הגב' שפרה גולומבוביץ את פרוייקט בר מצוה ליתומי צה"ל, וכחלק מפרוייקט זה פעל לחיזוק הקשר בין חסידות חב"ד לראשי השלטון, ודאג להביאם לאירועי הבר המצווה, לסיורים בכפר-חב"ד ואירועים חב"דיים אחרים.

הרב לייבוב פעל רבות לקליטת עולים מארצות שונות, וביניהם תימן ומרוקו, בכפר חב"ד ובמוסדות חב"ד השונים ברחבי הארץ. בסוף שנות הכ' פעל להקמת נחלת הר חב"ד, ועם תחילת יציאת החסידים מרוסיה בתחילת שנות הל', סייע רבות בקליטתם בשכונה. כמו כן היה ממקימי ארגון שמי"ר לאקדמאים יוצאי ברית המועצות.

עם תחילת המאבק נגד גזירת מיהו יהודי, עסק רבות בקרב ראשי השלטון לביטולה.

הרב לייבוב נפטר בי"ט אדר תשנ"ד, כשהוא חשוך ילדים. מנוחתו כבוד בהר הזיתים בירושלים.

משפחתו[עריכה]

קישורים חיצונים[עריכה]

הערות שוליים

  1. נפטר בי"א טבת תרצ"ד.
  2. שימש כשוחט ובודק. נפטר בח' טבת תשי"א.
  3. חייל בשירות הרבי (ספר)
  4. בית משיח, גליון 915
הקודם:
מיכאל יהודה אריה לייב כהן
יושב ראש צאגו"ח
תשי"ח - תשנ"ד
הבא:
יוסף יצחק אהרונוב