שלום דוכמן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב שלום דוכמן

הרב שלום הלוי דוכמן (יליד שנת תשי"ג) הינו שליח הרבי - מהקבוצה הראשונה של השלוחים לארץ הקודש, ומנהל כולל חב"ד בארץ הקודש.

תולדות חיים[עריכה]

נולד כ"ז אדר תשי"ג בדבלין, אירלנד לאביו ר' ישראל דוכמן. בהיותו תינוק משפחתו היגרה לארה"ב בו' אדר ב' תשי"ד.

בהיותו תלמיד בישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770, נבחר על ידי הרבי בשנת תשל"ו להימנות על הקבוצה הראשונה של השלוחים לארץ הקודש.

עם הגעתה של הקבוצה לארץ, נמנה על חברי הקבוצה שנשלחו על ידי הרבי ללמוד בכולל צמח צדק בירושלים, וזכה לארגן מספר אירועים ופעולות כלל ארציות, ביניהם התוועדות וכינוס ארצי בשנת תשל"ז לרגל יובל ה-75 לרגל הולדת הרבי[דרושה הבהרה], וזכה שהרבי יתבטא עליו בפני אביו בעת חלוקת המצות בערב פסח שהוא "הופך את כל ארץ ישראל"[דרוש מקור].

במקביל לפעילותו בכולל חב"ד, בזמן מגוריו בירושלים שימש כמשפיע בישיבת תורת אמת, וכאברך כולל בשעות הבוקר בכולל צמח צדק.

מנהל כולל חב"ד[עריכה]

לאחר החתונה, הגיע לקראת חג הפורים של שנת תשל"ח לארץ והתיישב בירושלים על פי הוראת הרבי, ובתקופה הראשונה עסק בפעילות מול משרדי הממשלה להשגת תקציבים עבור פעולות כולל חב"ד, ובחודש אייר של אותה שנה נוסף יחד עם הרב אברהם ברוך פבזנר כחבר הנהלה, ביוזמת חברי ההנהלה הוותיקה ר' לייזר ננס, ר' שמואל מנחם מענדל שניאורסון, ור' חנוך העניך רפפורט.

לאחר חג הפסח של שנת תשל"ט שאל את הרבי על פי הצעתו של הרב חודקוב האם לנסות לעבור להתגורר בניו יורק למשך שנה על מנת להקים ולנהל את מערך גיוס הכספים וביסוס הפעולות של כולל חב"ד בחו"ל, ונענה בברכת הצלחה.

ואכן לאחר שנתיים בהם שהה בשליחות הרבי ופעל בארץ הקודש חזר לקראון הייטס והשתדך עם רעייתו מרת פייגא בת הרב מנחם מענדל שם טוב.

בתקופה שבין השידוך לחתונה זכה יחד עם הרב אברהם ברוך פבזנר ליחידות משותפת אצל הרבי, בה קיבלו הוראות פרטיות בנוגע לשליחות האישית שהרבי הטיל עליהם בסיוע להרחבת פעולות כולל חב"ד הן באמצעות גיוס כספים, והן בנוגע לענינים אחרים.

בשנים הראשונות בהן ניהל את כולל חב"ד, זכה להדרכות מפורטות כאשר באופן עקבי הרבי דרש להרחיב את הפעולות לאין ערוך ולשאוף להגיע להיקפים גדולים הרבה יותר הן בגיוס הכספים והן בהרחבת הפעולות, ובהמשך רכש על פי הוראת הרבי את מבנה מספר 806 ברחוב איסטרן פארקווי עבור הכולל[1].

בין הפעולות שביצע הרבי דרכו, היה הקמתה מחדש של חברת תהלים העולמית בסמיכות לחג השבועות תש"נ.

במשך שנות פעילותו בכולל חב"ד הרחיב את היקף הפעולות עשרות מונים, וכיום משמש הרב דוכמן כמנהל כולל חב"ד הן של הועד הגשמי והן של הועד הרוחני וחולש על אימפריית חסד, שמחזור הכספים שלה עולה על מאתיים מליון דולר בשנה.

משפחתו[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

הערות שוליים

  1. אף שזמן קצר קודם לכן הביע הרבי במענה חריף תמיהה על כך שהמשרד של כולל חב"ד בניו יורק משתמש בדירה בת חמשה חדרים ללא צורך.