שניאור זלמן שגלוב

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב שגלוב

הרב שניאור זלמן שגלוב (תרצ"ב-כ"א תמוז תשס"ו) היה מחשובי העסקנים בשכונת קראון הייטס, פעיל נמרץ עם יוצאי יהדות רוסיה, חבר וועד הנהלת "קופת רבינו" ומראשי ארגון F.R.E.E. (Friends of Refugees of Eastern Europe - 'ידידי פליטי מזרח אירופה').

תולדות חיים

נולד בעיירה החסידית הומיל לאביו ר' יצחק אלחנן שגלוב ולאמו מרת מאריאשע בשנת תרצ"ב.

בהיותו כבן חמש התייתם מאביו שנעצר על ידי הנ.ק.וו.ד. והוצא להורג, והוא ואחיו פוזרו בין משפחות שונות מאנ"ש על מנת שיגדלו אותם ויחנכו אותם. הוא עצמו נשלח לגדול במשפחתו של הרב אברהם פלוטקין, ונדד יחד עמהם לסמרקנד בעקבות מאורעות מלחמת העולם השניה.

עם סיום המלחמה הבריח את הגבול במסגרת הבריחה הידועה, ונכנס ללמוד בישיבת תומכי תמימים ברינואה, ובהמשך עבר ללונדון שם למד את אומנות השחיטה ושם אף נשא את רעייתו אסתר שיינדל.

בחודשי הקיץ של שנת תשי"ט השתקע בקראון הייטס, ועם התחלת תנופת ה'מבצעים', הפך לעסקן פעיל ודאג לארגון צוותים וקבוצות של אברכים שיצאו לפעול בשליחות הרבי ברחבי העיר הגדולה.

בשנת תשכ"ח נמנה יחד עם ידידו ר' אבא פליסקין על הקמת הארגון F.R.E.E. (Friends of Refugees of Eastern Europe - 'ידידי פליטי מזרח אירופה'), שפעל עם יוצאי רוסיה שהגיעו לארצות הברית עם גל העלייה הגדול שהחל אז, והוא דאג לרשום אלפי ילדים למוסדות חינוך יהודיים, ולהביא מאות מתוכם בברית מילה. לצורך הפעילות גייס מאות אלפי דולרים, והקדיש את כל מלוא הסכום עבור הפעילות מבלי שייקח לעצמו אחוזים למרות הטרחה הרבה שעמל בהשגת המימון על חשבון זמנו האישי.

כמו כן היה חבר פעיל בועד הרמב"ם, והיה דואג להביא רבנים ומכובדים שעמד איתם בקשר קרוב למעמדי הסיום שהתקיימו מידי שנה בהוראת הרבי.

בשנת תשנ"ו מונה כחבר ועד קופת רבינו, והמשיך לפעול במרץ בשלל תפקידיו עד יומו האחרון.

ביום ראשון כ' תמוז יצא לטייל בגנים הבוטניים שבסוף שדירת איסטערן פארקווי, שם התמוטט במפתיע, ונפטר למחרת בכ"א תמוז תשס"ו בגיל 74, ונטמן בחלקת חב"ד בבית העלמין מוטניפיורי ברובע קווינס שבניו יורק, בסמיכות לאוהל אדמו"ר הריי"צ.

משפחתו

  • בנו, ר' מנחם מענדל שגלוב - רב בית כנסת, קראון הייטס
  • בנו, ר' יוסף יצחק שגלוב - מנהל אתר 'משיח.נט'
  • בתו, מרת חנה חיימסון
  • בנו, ר' אלחנן שגלוב - קראון הייטס
  • בתו, מרת מרים טובה בן שושן