יצחק אלחנן שגלוב

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב יצחק אלחנן שגלוב (תרנ"ו-כ"ה טבת תרצ"ז) היה מוהל חסידי שנמנה על אנשי קהילת חב"ד בהומיל ונרצח על קידוש ה' במרתפי הק.ג.ב. על התעקשותו למול ילדים.

תולדות חיים[עריכה]

נולד לאביו ר' יהודה לייב שגלוב בשנת תרנ"ו בעיירה וויעטקא נשא את מרת מרייאשא בת ר' בן ציון גורליק, והזוג קבע את מגוריו בהומיל שם עבד כמוהל.

על אף הגבלות המשטר הסובייטי, מסר את נפשו למול את ילדי ישראל תחת עינם הפקוחה של הק.ג.ב. כשלעיתים אף היה עושה זאת בשיתוף פעולה עם הסבים והסבתות בניגוד לרצונם של הורי התינוק.

בסופו של דבר בשנת תרצ"ז עלו הק.ג.ב. על עקבותיו, ושלושה חודשים לאחר מכן הוצא למוות בירייה בכ"ה טבת תרצ"ז.

רעייתו נותרה לבדה לגדל את ששת ילדיהם וזכתה לאריכות ימים. בתחילה שלחה ידיה במכירת גרביים ומיני סדקית כדי לקיים את משפחתה, ובהמשך התיישבה בקראון הייטס והייתה חלק מהנוף של 770, והייתה עומדת שעות ארוכות בחלוקת הדולרים לדאוג לסדר וארגון בתור של הנשים שחיכו לקבל דולר מידיו של הרבי. וכן הייתה מהעסקניות שאספה כספים עבור מוסדות אהלי תורה (קראון הייטס). נפטרה באותו תאריך בו נפטר בעלה בגיל 106 בכ"א טבת תשס"ז וזכתה לראות דור ישרים מבורך עם קרוב לאלף צאצאים (זכתה לראות נכדי נינים). הלוייתה התקיימה בו ביום והיא נטמנה בחלקת הנשים של אגודת חסידי חב"ד בבית העלמין מונטיפיורי ברובע קווינס שבניו יורק.

משפחתו[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]