הומיל

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תצלום כללי של העיר הומיל כיום
רחוב טיפוסי בהומיל
הפארק העירוני

הומיל (באנגלית: Homiel, ברוסית: Гомель), היא עיר הבירה של מחוז הומיל בדרום מזרח רוסיה הלבנה, הממוקמת בסמיכות לקו הגבול של אוקראינה ונחשבת לעיר השנייה בגודלה ברוסיה הלבנה עם אוכלוסייה של קרוב לחצי מליון תושבים.

היסטוריה[עריכה]

העיר הוקמה בשנת ד'תתקב, על גדות נהר הסוז', והייתה משוייכת לרשות המונציפלית של צ'רניגוב שבאוקראיינה הסמוכה. בתקופת מלחמת העולם הראשונה נכבשה על ידי הצבא הגרמני, אך לאחר מספר חודשים חזרו הרוסים וכבשו אותה בחזרה, ועם השלמת המהפכה הסוציאליסטית קיבלה את התואר 'בירת מחוז הומיל'.

היהודים החלו להתיישב בעיר כשלושים שנה לפני פריצת פרעות חמילנצקי, שפגעו בקהילה היהודית בעיר בצורה קשה. הקוזקים בהנהגות של בוגדן חמילנצקי רצחו באכזריות את תושבי העיר במיתות משונות.

עם התפשטותה של תנועת החסידות, הצטרפו אליה רוב תושביה היהודיים של העיר, והיא נהפכה לאחד מהמרכזים העיקריים של החסידות, כשברוב בתי הכנסת מתפללים בנוסח האר"י.

בשנת תקס"ה, עוד בתקופת כהונתו של אדמו"ר הזקן כנשיא תנועת החסידות, מונה חסידו הרב יצחק אייזיק מהומיל לכהן כרב העיר.

כאשר פרצה מלחמת העולם הראשונה מעצמות המרכז פלשו לרוסיה מגבולה הדרום-מזרחי, ורבים מתושבי רוסיה ברחו מקו החזית לתוככי המדינה, ומצאו מקלט בהומיל. בשנים אלו הגיע מספרם של היהודים בעיר לשמונים אלף נפשות. עם סיום מלחמת האחים ברוסיה והמהפכה הקומוניסטית, נוסדה בהומיל ישיבת תומכי תמימים בניהולו של הרב ישראל דזייקובסון והרב יחזקאל פייגין, וישיבת נובהרדוק עברה לפעול בעיר יחד עם תלמידי הישיבה והצוות שפעל בה בזמן שהתקיימה בנובהרדוק.

אישים בעיירה[עריכה]

רבני העיר[עריכה]

ילידי העיר[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]


עיירות ברוסיה הלבנה
מחוז ברסט - בריסק · פינסק · הורודישץ'מחוז הומיל - מאזיר · ז'לובין · רהצ'וב · רציצאמחוז גרודנא - גרודנא · לידא · סלונים · סמרגוןמחוז ויטבסק - אורשה · בישנקוביץ · גלובוקי · דוברובנה · דיסנא · דישקע · דרויה · לפל · הרדוק · טולצ'ין · סיינו · סוראז · פולוצק · צשניק · קאפוסטמחוז מוהילוב - באברויסק · ליאדי · ליאזנא · קלימוביץ' · שקלובמחוז מינסק - בוריסוב · דוקשיץ · וולוז'ין · מינסק · סלוצק · פלשצניץ · קלצק · קורניץ · שצעדרין
עיירות ברוסיהעיירות באוקראינהעיירות בליטאעיירות בלטביהעיירות בפולין